Mi a vállfájdalom oka? Ezek a vállfájás tünetei és kezelési lehetőségei
Ha a vállfájdalom rendkívül intenzív és kitartó, akkor érdemes komolyabban fontolóra venni a mögöttes okokat.
Az egyik legaggasztóbb jel a súlyos vállfájdalomban, a korlátozott mozgástartomány vagy azoknak a mozdulatoknak a képtelensége, amelyek korábban fájdalom nélkül voltak elvégezhetők. Ha a vállfájdalom merevség vagy a vállízület mozgásának korlátozottsága kíséri, felmerülhet, hogy a probléma mélyebben gyökerezik. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a rotátorköpenyt körülvevő inak vagy szalagok valamelyike szakadt vagy sérült, esetleg a rotátorköpeny szorításának vagy a befagyott vállnak nevezett állapotnak lehetnek a következményei.
A vállfájdalom leggyakoribb típusai:
- Izomfájdalom: a váll izmainak sérülése gyakori, különösen a rotátorköpenyé, mely négy izomból áll és terhelés hatására részben vagy teljesen elszakadhat. Ez mindig fájdalommal jár.
- Ízületi fájdalom: a vállízület kopása természetes folyamat az öregedés során. Ahogy a porc elkopik, a csontok összeérhetnek, ami erős fájdalommal és gyulladással járhat. Természetesen sérülés is okozhatja az ízületi fájdalmat.
- Csontfájdalom: gyakran törés okozza, éles, erős fájdalommal jár, melyet bizonyos mozgások súlyosbíthatnak. Ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a törés nem csak súlyos sérülés miatt következhet be; idősebb korban gyakran előfordulhat ez a tünet sérülés nélkül is.
- Idegfájdalom: a vállban tapasztalt idegi fájdalmak általában becsípődésből adódnak, különösen azoknál, akik gyakran emelik felemelt karjaikat. Ez a fájdalom gyakran okoz zsibbadást vagy érzéskiesést a karokban, és égető érzéssel jár.
- Sugárzó fájdalom: a váll fájdalma más belső szervi problémákra is utalhat, például szívproblémákra, tüdőgyulladásra, epehólyag- vagy májbetegségekre. Ugyanakkor ezek a belső szervi okok viszonylag ritkán állnak a vállfájdalom hátterében.
Hogyan épül fel a váll?
A váll igencsak összetett részét képezi a testünknek, a komplexitása miatt pedig gyakran hosszú ideig tartó gyulladásos betegségek érintik. A váll három fő csontból áll:
- felkarcsont (humerus)
- lapocka (scapula)
- kulcscsont (clavicula)
A felkarcsont feje pontosan illeszkedik a lapockával körülzárt vállüregbe, amit vállízületi vápának nevezünk. Az izmok és ínszalagok összessége tartja a kart az ízületi vápában, amit rotátorköpenynek nevezünk. A rotátorköpeny felel azért, hogy védje a felkarcsont fejét és kapcsolódjon a lapockához. Feladata a váll mozgásának támogatása és stabilizálása. A vállfájdalom általában ezeknek a részeknek a problémái miatt jelentkezik.
A vállfájdalom kategóriái:
- Életkor szerinti fájdalmak.
- Fájdalom jelentkezési ideje szerint – azaz, hogy mikor jelentkezik a fájdalom?
- Fájdalom időtartama szerint – azaz, hogy rövid vagy tartós fájdalomról van-e szó?
- Fájdalom jellege szerint – azaz, hogy tompa, égető vagy lüktető tüneteket tapasztal-e?
- Nyugalmi vállfájdalom.
- Mozgásra jelentkező fájdalmak.
1. A vállfájdalom oka változik attól függően, hogy milyen életkorban járunk
Hibás feltételezés, hogy a gyermekek ugyanolyanok lennének, mint a felnőttek. Nemcsak viselkedésük vagy személyiségük, de testünk sem egyezik. A gyerekeknél előforduló vállpanaszok kezelése eltér a felnőttekénél tapasztalható fájdalmaktól. Milyen okai lehetnek a vállfájdlomnak gyerekeknél?
- Növekedési fájdalom - akkor lép fel, amikor a gyermek hirtelen megnő. Ezek a fájdalmak általában nem tartanak sokáig, de időnként a karban és a vállban is érezhetők.
- Sérülés okozta vállfájdalom - a gyerekek mozgékonyak, fáradhatatlanok: egész napon át szaladgálnak, játszanak, kúsznak-másznak, futnak, felfedezik a világot. Ez így van rendjén, annál is inkább, mert ennek köszönhetően fejlődnek és erősödnek meg az izmaik, ízületeik, csontjaik - így a válluk is. A váll azonabn könnyen megsérülhet eközben. Elég ha a gyermek mászás közben leesik és a vállára érkezik. Szerencsére a válltörések ritkák: a gyermekcsontok rugalmasabbak, így nehezebben törnek, illetve a gyerekek rotátorköpenye is lazább, így ritkábban sérül.
- Túlhasználati sérülés - különösen akkor gyakori, ha a gyermek sokat sportol (judo, kézilabda, kosárlabda, tenisz) és jelentősebben terhel a vállát. Olykor apró sérülésből nagyobb is lehet, és idővel jelentős fájdalomhoz vezethet.
Vállfájdalom felnőtt korban
A vállfájdalom oka gyakori és sokszínű oka lehet felnőttkorban, különösen a 30-64 éves korosztály körében. A fájdalom leggyakoribb oka a rotátorköpeny sérülése, amely egy négy izomból álló rendszer, amely a váll mozgását és stabilitását biztosítja. Ezek az izmok teszik lehetővé a váll előre-hátra, oldalra, fej fölé és körkörös mozgását. A rotátorköpeny gyakran sérül - ám feltétlen nem balesetek következményei miatt. Sokkal gyakoribbak az alábbi okok:
- Hosszas ülés - számítógépes munka, irodai munka
- Kézzel végzett munka – például szakácsok, festők és fodrászok gyakran tapasztalnak vállfájdalmat
- Dobó sportok – a rotátorköpeny igénybevett tesztrész a hajlító mozgás miatt
- Ütős sportok – az ütők ilyenkor a kar meghosszabbításaként dolgoznak, ami növeli a vállizmok terheltségét.
A rotátorköpeny lassan, fokozatosan, minden nap csak egy kicsit sérül. így eleinte csak apró fájdalmat érez, ami idővel erősödik, majd a karmozgatásra is kihat. Ilyenkor a mozgásterapeuta által felügyelt gyógytorna a leginkább hatékony kezelési mód.
Balesetek miatti csonttörés, ízületi gyulladás is állhat a vállfájdalom hátterében - ám a legtöbb esetben mindig a rotátorköpeny a felelős.
Időskori vállfájdalom
Az idősebb korban jelentkező vállfájdalom kevésbé gyakori, mint a középkorúaknál, azonban ez nem jelenti azt, hogy ne fordulna elő időskorban is. Ugyanazok az okok vezethetnek a fájdalomhoz, mint korábban, sőt, néhány új tényező is hozzájárulhat a problémához.
A vállfájdalom okai idősebb korban:
- Időskori vállfájás csonttörés miatt: amíg a csonttöréseknek fiatalabb korban a sport a leggyakoribb oka, időseknél a csonttörés egy-egy elesés következménye. Különösen a csontritkulásban szenvedő idősebb embereknél nő a kisebb sérülések következtében bekövetkező törések kockázata.
- Porckopás miatti időskori vállfájás: a porckopás általában idősebb korban jelentkezik, mivel hosszú időre van szükség ahhoz, hogy a porcok elkopjanak a rendszeres terhelés hatására. Az ízületi kopás erős fájdalmat okozhat, amikor az elkopott porcok helyén az illeszkedő csontok összeérnek.
A kezelés általában gyógytornát és fizioterápiát foglal magában, de súlyosabb esetekben műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Bár az idősebb korban jelentkező vállfájdalom kevésbé gyakori, fontos tudni, hogy ez sem kizárt. Emellett meg kell érteni, hogy az idősebb szervezet gyógyulási folyamatai lassabbak lehetnek, ezért a fájdalomból való felépülés hosszabb időt vehet igénybe, mint korábban.
Ezzel pedig véget értünk az idősebb korban jelentkező vállfájdalom okainak és kezelésének áttekintésének. Most pedig nézzük meg, hogy különböző időpontokban jelentkező vállfájdalom milyen jeleket küldhet nekünk.
2. Más-más időben jelentkező vállfájdalom
Amikor reggel érezzük, hogy fáj a vállunk
Az éjszakai vállfájdalom gyakran jelezhet valamilyen gyulladásos állapotot, ami különböző típusú betegségekre utalhat. A pontos diagnózist mindig hagyja szakorvosra! Az éjszakai vállfájdalom kísérőtünetei:
- mozgásbeszűkülés
- bőrpír
- melegség a váll környékén
Az vállfájdalmról a napközbeni tevékenységeink elterelik a figyelmünket, így az éjszakai pihenés során érezhetjük erősebben. Az éjszakai vállfájdalom leggyakoribb okai:
- Nyáktömlőgyulladás: ilyenkor azok a nyáktömlők gyulladnak be, amelyek az ízületeket „olajozzák”. Ha ezek megsérülnek, gyulladást okozhatnak.
- Bicepsz ín gyulladás: ez az inak rugalmasságának csökkenésével, könnyebb sérülésével járhat. Gyakori probléma idősebb korban.
- Rotátorköpeny-sérülés: ha az izmok közötti ínszalagok sérülnek vagy gyulladnak be, éjszakai fájdalmat okozhatnak.
Ha a vállfájdalom fekvéskor jelentkezik, az ugyanazok okokra vezethető vissza, mint az éjszakai vállfájdalom esetén. Ha oldalt fekszik alvás közben, és az adott oldalon érzi a fájdalmat, akkor az a rossz testtartásból is eredhet. Mit lehet ellene tenni? Próbálja meg fekve háton aludni! Ez a legjobb módja a váll pihentetésének és a sérülések, valamint a fájdalmak elkerülésének, még akkor is, ha időbe telik megszokni ezt a pozíciót.
Reggeli vállfájdalom, alvás utáni vállfájás
Mi az oka, ha ébredéskor vagy éppen akkor jelentkeznek a panaszok? A reggeli, alvás után jelentkező vállfájdalmak szinte mindig a rossz alvási pozíció következményei.
Ha oldalán fekve alszik, könnyen előfordulhat, hogy a rotátorköpeny izmai vagy más ínszalagok becsípődnek alvás közben. Ez reggel éles, égető fájdalmat okozhat. Ezek a fájdalmak általában néhány óra alatt elmúlnak, de ha egy már kialakuló vállbetegség esetén is oldalán fekve alszik, az fokozhatja a panaszokat és jelentősen megnövelheti a felépülés idejét.
Mit tehet ellene? Próbáljon háton fekve aludni úgy, hogy ne terhelje a vállait. A hason alvás kerülendő, mivel ez nem csak a vállra, de a csípőre és a térdekre is káros hatással lehet. Ha ez nem enyhíti a fájdalmat, akkor más ok is állhat a háttérben.
Vállfájdalmat evés után: tényleg van ilyen?
Igen, de általában nem a vállban gyökerezik a probléma, csak a fájdalom sugárzik oda.
- Leggyakrabban ilyenkor a reflux áll a háttérben, ami a gyomorsav feljutását jelenti a nyelőcsőbe. Ez az irritáció könnyen váll- és mellkasi fájdalmat okozhat.
- Az étkezés utáni vállfájdalom ritkább oka az epehólyag gyulladása, különösen azoknál, akik korábban vesekövekkel is küzdöttek. Bár ez egy ritka állapot, fontos megemlíteni, hogy csak akkor merül fel, ha már korábban volt epeprobléma. Ellenkező esetben az étkezés utáni vállfájdalom jellemzően refluxra utal.
Terhesség alatti vállfájdalmak
A terhesség alatt a vállfájdalomnak számos oka lehet. Ellentétben a közkeletű véleménnyel, a tünetek nem csak akkor jelentkezhetnek, amikor a magzat már nagyobb méretű és ezáltal növeli a testsúlyt.
A terhesség során bekövetkező hormonális változások lazítják az izmokat és az ízületeket, ami miatt a korábban csak enyhén instabil váll is sebezhetőbbé válik.
Ezt tovább súlyosbítja a növekvő has, ami megterheli az izmokat és az ízületeket. Ennek eredményeként sokan megváltoztatják testtartásukat: a medence gyakran elveszti egyensúlyát, ami miatt a váll pozíciója is megváltozhat, ami hátrányos lehet.
A terhesség alatt fellépő ízületi fájdalmakkal kapcsolatban mindenképpen érdemes szakértő gyógytornász segítségét kérni - mivel az ilyenkor kialakult mozgásszervi problémák gyakran fennmaradnak a szülés után is, annak ellenére, hogy sokan reménykednek a javulásban.
3. Vállfájdalom a fájdalom időtartama, hosszúság szerinti
Nem mindegy, hogy a vállfájdalom rövid ideig tart vagy hosszabb ideig állfenn. Ugyancsak fontos megkülönböztetni, hogy az folyamatos vagy időnként változó jellegű.
Rövid ideig tartó vállfájdalom
Sajnos ez az eset a ritkább. Általában a vállfájdalom hosszú távon jelentkezik, de néhány tipikus esetben előfordul, hogy a fájdalom csak rövid ideig tart:
- Rossz alvási pozíció okozta rövid vállfájdalom - ahogyan már említettük, a vállon fekvés nyomást gyakorolhat a vállra, így könnyen becsípődhetnek az izmok és ínszalagok. Egy egészséges váll esetén ez a helyzet gyorsan orvosolható, és a fájdalom általában másnapra elmúlik.
- Izomhúzódás miatti rövid vállfájdalom - általában edzés vagy szokatlan testmozgás okozhat vállizomhúzódást. Általában a hátrafelé irányuló mozgás során érezhető éles fájdalom. Ez a fajta vállfájdalom otthoni kezelési módszerekkel is enyhíthető.
- Túlterhelés miatti rövid vállfájdalom - a túlterhelés általában izomsérüléssel jár. Általában nincs szalagsérülés, csak egyszerűen a terhelés túl nagy volt. Evezéskor vagy gyakori úszás után gyakran jelentkezhet ilyen jellegű fájdalom.
Hosszabb ideig tartó, folyamatos vállfájdalom típusai:
Az állandó, hosszú távú és folyamatos vállfájdalom leggyakrabban két okból ered:
- Befagyott váll által okozott állandó vállfájdalom - ez egy gyakori vállbetegség, mely hosszú távon állandó fájdalommal járhat. A betegség tünetei általában lassan alakulnak ki, és fokozatosan romlanak. A jellegzetessége az, hogy a váll mozgása korlátozottá válik, és idővel a váll szinte mozdulatlan lesz.
- Csontgyulladás okozta állandó vállfájdalom - osteoarthritis néven is ismert. Ez rendszerint ízületi gyulladás miatt alalul ki. Gyakran fordul elő 40 év felett, és az idősebb korosztályban gyakoribb. A betegség rendszeres kezelést igényel, és a teljes gyógyuláshoz a gyógytorna is hozzátartozik.
Hosszú ideje fennálló vállfájdalom, ami nem múlik el
A hosszú ideig, akár hónapok óta tartó, nem múló vállfájdalom speciális eset a vállfájdalmak között. Mi lehet az oka?
- Általában a befagyott váll korai szakaszában fordul elő.
- Egy másik gyakori ok a váll becsípődése, ami tartós fájdalmat okoz. Gyakran hirtelen alakul ki, de ha nem kezelik, akár hosszú távon is fájdalmat okozhat. A teljes gyógyulás eléréséhez akár 6 hónap is szükséges lehet.
Nem állandó, de rendszeres, tartósan ismétlődő vállfájdalom
Általában nem jelez súlyos problémát, ha azonban nem foglalkozunk vele, hosszú távon tartós fájdalom lehet belőle, amit már biztosan kezelni kell. A rendszeres váll fájdalom okai:
- Váll instabilitás által okozott rendszeres vállfájdalom - ez azt jelenti, hogy a váll izmai és szalagjai nem megfelelően működnek, így a vállízület "kiugrik". Sokaknak ez nem fáj, de idővel vállízületi gyulladást okozhat, ami igen kellemetlen. Kezelni a váll stabilizáló izmok megerősítésével lehet, amiben gyógytornászok segíthetnek.
- Váll merevség okozta rendszeres vállfájdalom - ez az instabilitás ellentéte - a váll nem "ugrik ki", de nem is mozog megfelelően. Leggyakrabban helytelen testtartás és ülőmunka miatt fordul elő. Ebben a pozícióban az izmok túlterhelődnek és megrepednek, idővel a merevség nyak- és fejfájást okozhat. A merev vállban könnyebben kialakulhat a befagyott váll szindróma is. A helyes testtartás elsajátítása és a megfelelő gyógytornával való kezelés a megoldás.
4. Vállfájdalom típusai - a fájdalom jellege alapján
A vállfájdalom nem egységes jelenség, hiszen sokféle módon megnyilvánulhat. Az égő, tompa, lüktető és más fájdalomtípusok különböző betegségekre utalhatnak. Tekintsük át ezeket részletesebben!
Égő érzéssel járó vállfájdalom
Vállfájás esetében egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan fáj a váll. Ezek a fájdalomtípusok fontosak az egyedi diagnózis és kezelés kialakítása érdekében. Az égető, tompa, lüktető és sok más érzés más-más betegségeket jelezhet.
- Égő érzés a vállban - leggyakrabban két típusú gyulladás eredménye lehet:
- Nyáktömlőgyulladás által okozott égő vállfájdalom A nyáktömlők olyan folyadékkal telt hólyagok, melyek az ízületek sima mozgását segítik. Ha ezek begyulladnak, égő fájdalom léphet fel.
- Ínhüvelygyulladás által okozott égő vállfájdalom Az ínhüvelyek és az ínak gyulladása szintén égő fájdalmat okozhat a vállban.
- Lüktető vállfájdalom - a lüktető fájdalom leggyakoribb oka a rotátorköpeny szakadása, ami a vállizmok sérülését jelenti. Ezt gyakran hirtelen mozgás vagy sérülés okozza.
- Vállfájdalom és zsibbadás - a zsibbadás általában idegi eredetű, és gyakran az idegek becsípődésére vagy keringési problémákra vezethető vissza.
- Hirtelen vállfájdalom - a hirtelen, erős vállfájdalomnak több oka lehet, beleértve a csonttörést, izomszakadást és akár szívrohamot is.
- Nyilalló vállfájdalom - a nyilalló fájdalom leggyakrabban a vállcsúcs-kulcscsonti ízület gyulladására utal, de más okok is lehetnek.
- Szúró vállfájdalom - a szúró fájdalom általában becsípődés vagy porcleválás miatt jelentkezik.
- Vállfájdalom egy pontban - az egy pontban jelentkező vállfájdalomnak számos oka lehet, ideértve a becsípődést, rotátorköpeny-szakadást és ízületi gyulladást is.
- Tompa vállfájdalom - a tompa fájdalom gyakran a vállízület kopásával vagy más sérülésekkel kapcsolatos, és általában egy nagyobb területen jelentkezik.
5. Nyugalmi állapotban is megjelenő vállfájdalom
Ez az állapot különösen kellemetlen és aggasztó lehet. Általában arra utal, hogy a vállsérülés már olyan fejlett stádiumban van, hogy nemcsak mozgás közben, hanem pihenés, alvás és mozdulatlanság közben is fájdalmat okoz.
A leggyakoribb ok a váll izmainak, ízületeinek és ínszalagjainak gyulladása és irritációja, ami folyamatosan fájdalmat okozhat, függetlenül attól, hogy éppen mit tesz vagy nem tesz a beteg. Ha a váll nyugalmi állapotban is fáj, akkor bizonyos kísérő tünetek is jelentkezhetnek:
- Bőrpír: a vállon lévő bőr piros lehet, jellemzően kisebb területen, de általában észrevehetően pirosabb és feszesebb lehet a bőr ezen része, mint a test többi részén.
- Melegség: a gyulladt vállrégió hőmérséklete magasabb lehet, mint a test többi részén, mivel a szervezet reagál a sérülésre.
- Mozgásbeszűkülés: ha a váll nyugalmi állapotban is fáj, általában a mozgástartomány jelentősen beszűkül, és a váll nem mozgatható teljes mértékben, vagy csak fájdalommal.
Mit lehet tenni ilyen esetekben? Ha a vállfájdalom már nyugalomban is jelentkezik, azonnal cselekedni kell. Ha a fájdalom csak nemrég jelentkezett, akkor ki lehet próbálni rá otthoni kezelési módszereket is, ha azonban ezek a módszerek nem hoznak javulást 5 napon belül, akkor érdemes szakértő mozgásszervi orvoshoz fordulni, hogy megfelelőbb segítséget kapjon.
6. Vállfájdalom mozgás közben
A mozgás közben jelentkező vállfájdalom a leggyakoribb. A jó hír az, hogy a vállfájdalom jellegétől függően könnyebb meghatározni, mi okozza azt. Mely mozgások szoktak kiváltani a vállfájdalmat?
Vállfájdalom edzés után
Az edzés utáni vállpanaszok egy általános és gyakori probléma. Az edzés során a vállizmokra, ínszalagokra és ízületekre nagy terhelés nehezedik, különösen, ha a technika nem tökéletes. A gyakran ismételt gyakorlatok végzése során könnyen sérülhetnek az izmok, ami erős fájdalomhoz vezethet. Az edzés során felpörgetett hormonok fájdalomcsillapító hatása elmúlik, ezért az edzés után jelentkező fájdalom jellemző.
Az edzés utáni vállfájdalom okai közé tartozik:
- Rotátorköpeny-sérülés, amely gyakran emelés közben jelentkezik.
- Vállcsúcs-kulcscsonti ízületi gyulladás, amelyet általában nyújtott karral végzett erőkifejtés vált ki.
- Kiugrott váll, amely jelentős erőbehatás hatására jelentkezik.
Az edzés utáni fájdalom kezelésére fontos az azonnali otthoni beavatkozás, hogy elkerülhető legyen a tartós fájdalom kialakulása. A fájdalom esetén nem szabad tovább erőltetni a vállat - ha a fájdalom nem múlik el, fontos szakorvoshoz fordulni. Ezekre figyeljen oda edzés közben:
- A súlyokkal végzett edzés gyakran okoz vállfájdalmat, különösen, ha rossz a technika.
- A vállfájdalom mögött gyakran a rossz testtartás és a vállak nem megfelelő tartása áll.
- Három gyakori sérüléstípus edzés közben:
- Súlyemelők vállfájdalma: leggyakrabban a kulcscsont és a lapocka találkozásánál jelentkezik.
- Becsípődéses vállfájdalom: főként a fej felett végzett mozgásoktól alakul ki.
- Rotátorköpeny-szakadásos vállfájdalom: emeléskor és forgatáskor könnyen sérül a rotátorköpeny.
A vállfájdalom okainak fő csoportjai többféle kategóriába sorolhatók:
- mozgásszervi problémák
- sérülések
- műtétek
- szervi problémák
- covid-19
- daganatok
- lelki okok
A vállfájdalom más lehetséges okai közé tartoznak a fertőzések és az idegi eredetű problémák is.
Van-e különbség a bal és a jobb vállfájdalom között?
Bár a fájdalom lokalizációja eltérhet, a vállfájdalom okai általában azonosak mindkét oldalon. Gyakran csak az tűnik fel, hogy az egyik oldalon előbb jelentkezik a fájdalom. Ez általában annak köszönhető, hogy az egyik oldal túlterhelődött vagy gyengébb, mint a másik. Néhány esetben azonban fontos, hogy melyik oldalon jelentkezik a fájdalom.
- A bal oldali vállfájdalom okai - szívproblémák, különösen a szívinfarktus, fájdalmat okozhatnak a bal vállban. A gyulladásos szívbetegségek, például a szívizomgyulladás, szintén fájdalmat okozhatnak a bal vállban. Az ilyen típusú fájdalom ritkábban jelentkezik, mint a mozgásszervi problémák által okozottak.
- Jobb oldali vállfájdalom okai - az epehólyag betegségei általában emésztési problémákhoz köthetők, és fájdalmat okozhatnak a jobb vállban. Ha a jobb vállfájdalommal hasfájás vagy más belső szervi fájdalom jár együtt, akkor lehetséges, hogy nem mozgásszervi probléma áll a háttérben. Az epebetegségeket általában hasi ultrahanggal diagnosztizálják, majd belgyógyász kezeli őket.
A szívproblémák miatti, és az epehólyag miatti vállfájdalom is a ritkább esetek közé tartozik.
A vállfájdalom egyik leggyakoribb oka a mozgásszervi problémákhoz köthető
Ezeknek az okoknak a középpontjában általában az alábbi szövetek sérülése áll:
- izomzat
- ízületek
- ínszalagok
- csontok
- az előbbiekhez tartozó kisebb struktúrák
Rotátorköpeny-sérülés miatti vállfájdalom
Ez a leggyakoribb oka a vállfájdalomnak. A rotátorköpeny egy négy izomból álló csoport, melynek szerepe a váll stabilitásának biztosítása. Ez az izomcsoport különleges, mivel lehetővé teszi a váll rendkívüli mozgékonyságát más ízületekhez viszonyítva.Pont ez a nagy mozgékonyság teszi sérülékenyekké. A sérülések lehetnek:
- Becsípődés: gyakori, hogy a rotátorköpeny izmai vagy inai becsípődnek, ami gyulladást okozhat.
- Szakadás: ezek az izmok könnyen elszakadhatnak a mindennapi tevékenységek során.
- Izomhúzódás: ritkább, de enyhébb sérülés, mely általában hirtelen rossz mozdulat következménye.
Nem feltétlenül szükséges a pontos sérülési mechanizmusok ismerete, de érdemes megjegyezni, hogy a vállfájdalom leggyakoribb oka a rotátorköpeny izmainak sérülése.
Ízületi gyulladás okozta vállfájdalom
Ez is lehet a vállfájdalom egyik lehetséges oka - több típusa is létezik. Az egyik leggyakoribb vállízületi gyulladás az osteoarthritis, amit más néven kopásos ízületi gyulladásnak is neveznek.
Az ízületi gyulladás főbb tünetei:
- fájdalom
- duzzanat
- bőrpír
- a váll melegsége.
Ezek a tünetek bármely életkorban jelentkezhetnek, de leggyakrabban 35 és 55 év között jellemzők. A kopásos ízületi gyulladás fokozatosan alakul ki, és a vele járó fájdalom is fokozatosan súlyosbodik az idő múlásával. Általában idősebb korban jelentkezik, amikor az ízületek már olyan mértékben elkopnak, hogy begyulladnak.
Más típusú ízületi gyulladásokhoz is kapcsolódhatnak, mit a:
- rotátorköpeny szakadása
- fertőzések
- ízületi kapcsolódási pontok gyulladása
Néhányan kerülik a váll mozgatását az ízületi gyulladás okozta fájdalom csökkentése érdekében. Ez idővel az ízület körüli lágyrészek merevvé válásához és keménységéhez vezethet, ami még fájdalmasabbá és nehezebbé teheti a mozgást. Mit tehetünk ellene? Erős fájdalmak esetén, ha szakértő orvosi segítségre van szükség, itt talál információt a fájdalomterápiás kezelés menetéről.
Vállfájdalom gerincferdülés miatt
A vállpanaszok gyakran társulnak gerincferdüléssel, olyan érzést okozva, mintha folyamatosan fájdalmas csomó lenne a vállunkban. A gerinc felső része túlterhelheti a környező hátizmokat, ezáltal vállfájdalmat okozva. A megoldás a gerincferdülés szakszerű kezelése gyógytornásszal, ami fájdalomcsillapítást és fizikoterápiát is magában foglal. A kezelés mellékhatásoktól mentes és tartós fájdalomcsillapítást nyújt.
Nyaki gerincsérv miatti vállfájdalom
A nyaki gerincsérv gyakori és kellemetlen betegség, melyet jellemzően a kar- és kézfájdalom kísér. A fájdalom mellett jelentkező tünetek közé tartozik a lapocka körüli fájdalom és a kar zsibbadása is. Gyakran a gerincből eredő vállfájdalom lapocka- és nyakfájdalommal jár, illetve forduláskor vagy hajoláskor fokozott fájdalmat okoz.
Porc okozta vállfájdalom
A vállporc sérülése, például labrum-szakadás vagy porckopás, jelentős fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járhat. Az ízületi gyulladás és a porckopás kezelése specifikus terápiát igényel, míg a labrum-szakadás esetén a gyógytorna jelenthet megoldást.
Nyirokcsomó miatti vállfájdalom
A megduzzadt nyirokcsomók ritkán okoznak vállfájdalmat, és általában nem igényelnek kezelést, kivéve, ha fájdalmat okoznak vagy gyulladtak. Fontos azonban, hogy súlyos esetben, lázzal kísérve azonnal forduljon orvoshoz.
Nyáktömlőgyulladás miatti vállfájdalom
A nyáktömlőgyulladás gyakori oka a vállfájdalomnak, különösen a rotátorköpeny és az ínhüvelygyulladással együtt. Az ínhüvelygyulladás és a nyáktömlőgyulladás kezelése gyakran orvosi beavatkozást igényel, de otthon is alkalmazhatók fájdalomcsillapító módszerek.
Ínhüvelygyulladás miatti vállfájdalom
Az ínhüvelygyulladás okozta fájdalom jellemzően a rotátorköpeny és a bicepsz területén jelentkezik. Az ínhüvelygyulladás kezelése konzervatív módszerekkel vagy műtéti beavatkozással történhet, attól függően, hogy a sérülés milyen súlyos.
Bicepsz ín gyulladás miatti vállfájdalom
A bicepsz ín gyulladása a váll elülső részén okoz fájdalmat és gyengeséget. A gyulladás leggyakrabban a túlterhelés következménye, és gyakran hosszú ideig gyógyul. Otthoni kezelési módszerekkel vagy orvosi beavatkozással enyhíthető a fájdalom.
Ínszalagszakadás miatti vállfájdalom
Az ínszalagszakadás gyakori sérülés a rotátorköpeny és a bicepsz ín területén. A sérülés súlyosságától függően lehet szükség műtéti vagy konzervatív kezelésre.
Kiugrott váll miatti fájdalom
A kiugrott váll a vállízület instabilitásának következménye, amely fájdalommal és korlátozott mozgással járhat. A váll instabilitása gyakran az izomgyengeség vagy az ízületi sérülés eredménye. A kiugrott váll kezelése gyógytornával, esetleg műtéti beavatkozással történhet.
A vállfájdalom okának megállapítása és kezelése érdekében mindig javasolt az orvosi vizsgálat. Az orvos felméri a tüneteket és a kórtörténetet, majd megfelelő diagnózist állít fel és kezelést javasol. Fontos azonban, hogy ne késleltesse az orvosi segítségkérést, ha a vállfájdalom súlyos vagy tartós.
Vállfájdalom idegi alapon – neurológiai vállfájdalom
Az "idegi alapon" jelentkező vállfájdalom azt jelenti, hogy az idegek okozzák a fájdalmat. Ez gyakran nem egyetlen okra vezethető vissza, általában más tényezők is hozzájárulnak az idegek égető, zsibbasztó fájdalmához.
Két fontos dologra kell figyelni az "idegi alapon" jelentkező vállfájdalommal kapcsolatban:
- Általában van egy alapvető ok, leggyakrabban gyulladás vagy izomsérülés.
- Mindenképpen orvosi kezelést igényel.
Az idegi tünetek kivizsgálását és kezelését fájdalomterapeuta szakorvos végzi. Most tekintsük át az idegi eredetű vállfájdalom leggyakoribb típusát: a becsípődés okozta fájdalmat.
Vállfájdalom becsípődés miatt
A váll becsípődése általában akkor következik be, amikor a lapocka vállcsúcsi része összenyomja az alatta lévő lágyrészeket, amikor a kart a testtől elmozdítjuk. Ez nyomást gyakorol az idegekre, és idegi fájdalmat okoz. Gyakran jár együtt lapockafájdalommal is.
A becsípődést az alábbi tünetek ismerhetik fel:
- égető fájdalom
- zsibbadás, akár pihenés közben is
- erősebb fájdalom, amikor a kar fele emelkedik
Általában a folyamat itt nem áll meg: amikor a kart felemeljük, a vállcsúcs dörzsöli vagy becsípi a rotátorköpeny ínszalagjait és nyáktömlőit. Ez nyáktömlőgyulladáshoz (bursitis) vagy ínhüvelygyulladáshoz is vezethet, amely jelentős fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járhat. Hosszú távon, súlyos becsípődés esetén akár rotátorköpeny-szakadás is kialakulhat.
Bár a becsípődés rendkívül fájdalmas és jelentősen korlátozhatja a mozgást, legtöbbször nem szükséges kórházi vagy műtéti kezelés. Ha súlyos panaszok jelentkeznek, keressen fájdalomterapeuta szakorvost gyors fájdalomcsillapításért és megfelelő kivizsgálásért!
Az idegi érintettség gyakori, de általában nem önmagában jelentkezik - előfordul, hogy egy sérülés következménye. Ne csak a balesetekre gondoljon: gyakran a hosszú távú terhelés okozza a problémát, és csak lassan alakul ki a sérülés. A tünetek kezdetben alig észrevehetők, majd hirtelen feerősödhetnek. Milyen sérülések okozhatnak vállfájdalmat?
- Vállfájdalom csonttörés miatt - a válltörés akkor következik be, amikor valamelyik vállcsont megreped vagy eltörik. Ez gyakori eset: a sérülésben rendszerint érintheti a kulcscsont, a felkarcsont vagy a lapocka is. Az idősebbeknél a válltörés gyakran egy álló helyzetből történő esés következménye. Fiatalabbaknál nagyobb energiájú hatás, például motorbaleset vagy sportbaleset is okozhat válltörést.
A töréseket általában azonnali fájdalom, duzzanat és zúzódások kísérik a vállban. Ha törés gyanúja merült fel, azonnal forduljon orvoshoz segítségért. Ha nincs azonnal sürgős, konzultáljon háziorvosával, aki valószínűleg vállröntgent kér a diagnózishoz.
Vállfájdalom rák, daganat miatt
A váll önmagában jellemzően nem válik rákossá, azonban a környező tüdő és mellkas területe igen – és ez gyakran előfordul. A rossz hír az, hogy ezek a betegségek vállfájdalmat is okozhatnak.
Vállfájdalom tüdőrák miatt
A vállfájdalom gyakori tünet lehet tüdőrákban érintett betegeknél. Fontos tudni, hogy a vállfájdalom nem feltétlenül utal egyértelműen a tüdőrákra. Tehát lehet tüdőrákja anélkül, hogy a válla fájna. És fordítva.
A tüdőrák okozta vállfájdalom általában sugárzó fájdalom, vagyis a fájdalom forrása nem a vállban található, mégis a vállban érezhető.
Például a tüdőrákot okozó daganat nyomást gyakorolhat egy idegre, amely a tüdő mellett fut. Ebben az esetben az agy vállfájdalmat érzékelhet, holott valójában a tüdő körüli ideggel van probléma.
Másik ok lehet a tüdőrákos betegek esetében a rákos daganat áttétele a csontokba a váll környékén. A tüdőrákos betegek 30-40%-ánál kialakulnak csontdeformitások a betegség különböző szakaszaiban – ez a váll területén is problémát okozhat.
Mikor kell aggódni? A tüdőrák ritka az 65 év alattiak körében, bár a dohányosok gyakrabban érintettek. Ezért, ha lassan kialakuló vállfájdalmat érez 65 év felett, ne feltételezze automatikusan, hogy „ez már csak a korral jár”.
Mindenesetre javasolt orvosi vizsgálatot kérni egy vállszakértő fájdalomterapeuta szakorvostól, aki segíthet meghatározni a fájdalom okát. Ráadásul képes lehet megmondani, hogy a vállfájdalom hátterében ténylegesen tüdőrák áll-e.
Vállfájdalom mellrák miatt
Az emlőrák miatt vállfájdalom általában a lapocka környékén jelentkezik. Bár a mellrák sokkal gyakoribb a nőknél, de férfiaknál is előfordul.
Fontos tudni, hogy a mellrák már 50 éves kor felett is kialakulhat, ezért ha 50 éves kora felett kezd el válla fájni – és nem enyhül egy héten belül az otthoni kezelésekkel – akkor érdemes orvoshoz fordulni egy vállszakértő fájdalomterapeuta szakorvostól.
És igen: egy fájdalomterapeuta orvos képes lehet megállapítani, hogy a fájdalom hátterében mellrák áll-e vagy sem. Ráadásul mindkét esetben kezelési lehetőségeket javasolhat – a rák esetében természetesen onkológiai kezeléssel együtt.
fgrgghvt
A Vállfájdalom lelki okai
A váll-, nyak-, térd- és derékfájdalmakat) lelki okok is befolyásolhatják, azonban fontos hangsúlyozni, hogy nem kizárólag lelki okoktól függ.
- Vállfájdalom stressz miatt - a stressz által kiváltott vállfájdalom gyakran előfordul. Amikor valaki nagy mentális stresszt él át, az egész test megfeszül, és az izmok hajlamosak megmerevedni. Alapvetően a váll ilyenkor a testtartás miatt fájdul meg.
- Egyéb lelkiállapotra ható tényezők - „A világ terhét cipeli a vállán” - tartja a mondás. A stressz mellett a düh és a büszkeség is okozhat merevséget a nyakban vagy a vállban, ami vállfájdalom kialakulásához vezethet.
Mi jó vállfájdalom ellen?
A vállfájdalomnak sokféle kezelési módja lehet. Ezek egy része otthon is elvégezhető, másik részéhez szükség van szakértő fájdalomterapeuta véleményére és javaslatára. Rengeteg kezelési módszer van:
- otthoni kezelési módszerek enyhe fájdalomra
- közepesen erős (nem orvosi) kezelési módszerek
- alternatív kezelési módszerek
- műtéti kezelések
- azonnali orvosi kezelések – sürgős, hirtelen és pokolian erős fájdalmakra
- tartós kezelési módszerek
Ha a vállfájdalom oka kisebb sérülés, akkor otthon is kezelhető. A sérülés utáni első napokban javasolt jeges borogatást alkalmazni a sérült területen (naponta legfeljebb 3-szor, 30 percig). Ezt követően meleg borogatás használata ajánlott a vállizmok ellazítására.
A fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők, legyen az tabletta, gél vagy krém, hatékonyak lehetnek a fájdalom enyhítésében, azonban előttük mindig konzultáljon háziorvosával vagy gyógyszerészével!
A felépülés során fontos figyelmet szentelni az alábbiakra:
- Próbálja meg pihentetni a vállát, ugyanakkor maradjon aktív.
- Rendszeresen álljon fel, lazítsa meg a vállait, és nyújtózkodjon.
- Ülés közben használjon párnát a karjai alá helyezve a pihenéshez.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!