Húsevő baktérium okozta fertőzés (szöveti nekrózis)
Orvosi kifejezéssel ún. nekrotizáló szöveti fertőzés, mely ritka és igen súlyos baktérium-okozta fertőzést jelent. Károsítja a bőrt, az izomszövetet, és a mélyebben fekvő szöveti részeket egyaránt. A nekrotizálás szó maga arra utal hogy valami – itt adott esetben a test szövetei – elhalnak a folyamat végén.
Mi okozhat ilyen fertőzést?
Számos baktérium okozhat ilyen mélybe hatoló szövetelhalást. Talán az egyik legismertebb ezek között a "húsevők" között a Streptococcus pyogenes. Az elhalást okozó fertőzés úgy jöhet létre, hogy a baktérium egy kisebb sérülésen, vagy (orvosi) bemetszést követően bekerül a szervezetbe. (Ez egyben azt is jelenti, hogy sajnálatos módon kórházi fertőzés is lehet.) A baktérium gyors szaporodásnak indul, toxinokat, méreganyagokat bocsát ki, amelyek:
közvetlen szövetelhalást okoznak,
gátolják a szöveti keringést,
bomlástermékeket bocsátanak a szövetekbe, ami még jobban felgyorsítja a baktérium-szaporodást, és akár sokkos állapot kialakulásához vezethet.
Melyek a jellemző tünetek?
Az első jel a bőrön megjelenő kisebb, vöröses, fájdalmas folt, duzzanat. Ez viszonylag gyorsan átalakul igen fájdalmas bronz-bíborvörös színű folttá, mely gyorsan növekszik. A folt központja megfeketedik, elhal. A bőr megnyílik, váladékozik. A seb olyan gyorsan terjed, hogy órák alatt zajlik le mindez (!) Jellemző tünet lehet a fáradékonyság, rossz közérzet, láz, izzadás, hányinger, szédülés, általános gyengeség végül sokkos állapot. Kezelés nélkül gyorsan beáll a halál.
A szöveti nekrózis diagnózisa
Már a beteg megtekintése is jellegzetes lehet, a bőr és a szövetek állapota. A beteget gyakran a sebész a műtőben diagnosztizálja... Segíthetnek képalkotó módszerek, pl. CT-vizsgálat. Vérkép, szöveti (gyors) biopszia is pontosíthatja a diagnózist, mely baktérium okozta a súlyos fertőzést.
Kezelés
Erős (orvosi kifejezéssel élve "páncélszekrény") antibiotikumokkal történő kezelés, azonnal, és intravénás úton. Műtét is szükséges általában a fertőzött területek megnyitásához, és az elpusztult szövetek eltávolításához. Egyes esetekben segíthet még a betegnek adott, donortól származó immunglobulin (antitestek) beadása a fertőzés leküzdésére. Bőrszöveti graft (átültetett szövet) alkalmazása is szükséges lehet a fertőzés leküzdése után. Ha valamelyik végtag fertőződik, felmerülhet az amputáció szükségessége. Ha a kitenyészett baktérium anaerob (oxigén-kerülő), akkor alkalmazható a hiperbár oxigénterápia néven ismert kezelési eljárás is.
Prognózis, életkilátások
milyen a beteg általános állapota
milyen gyorsan történt a diagnózis
melyik baktérium/ok okozták a fertőzést
milyen gyorsan terjed a fertőzés
hatásosak-e az antibiotikumok
E betegség szövődménye, késői következménye a nagykiterjedésű hegképződés, deformitások kialakulása. Magas a halálozási arány, még a nagyon erős antibiotikumokkal végzett agresszív kezelés ellenére is. A kezeletlen fertőzés gyorsan terjed, a beteg meghal.
A szöveti nekrózis szövődményei
A fertőzés helyi terjedése, előrehaladó szövetkárosodás
Szervekbe terjed a fertőzés, vérmérgezés (szepszis) és sokk alakulhat ki
Hegképződés, deformálódás
Végtagok funkcióvesztése, működéskiesés
Halálozás
forrás: http://forum.facmedicine.com/threads/flesh-eating-bacteria.5424/#post-16597