Jóindulatú prosztata megnagyobbodás, BPH
A férfiak leggyakoribb jóindulatú (nem rákos) daganata, mely a vizeletürítést nehezíti: 50 év felett a férfiak negyede, 70 év felett a fele panaszkodik a vizeletsugár renyhüléséről. Hátterében a hormonális változások, pontosabban a megváltozott tesztoszteron-szintnek lehet szerepe.
Jóindulatú prosztata megnagyobbodás oka
A betegség kóreredete nem teljesen tisztázott. Kialakulásában az öregedés, hormonális változások és a genetikai hajlam is felmerül.
Jóindulatú prosztata megnagyobbodás tünetei
A prosztata megnagyobbodása során fokozatosan összenyomja a húgycsövet, és ezzel elzárja a vizelet útját (húgyúti elzáródás). Benignus prosztata hiperpláziában szenvedő férfi hólyagja a vizeletürítéskor nem mindig ürül ki teljesen, vizeletpangás jön létre. Ezek okozzák a tünetegyüttest. Ez hólyag és vesemedence fertőzésre is hajlamosít. A betegek leggyakoribb panaszai a következők: csökken a vizeletsugár kalibere, a hólyag nem ürül ki teljesen, jellemző az ismételt ürítés, vagyis 2 órán belül újra vizelési inger lép fel, nehezen indul meg a vizelés. A vizelési inger sürgetővé válik. Emellett éjjeli vizelési inger is gyakori. A hólyag az ürülési nehézség miatt túlfeszítetté válik, és túlfolyásos vizelettartási nehézséget (inkontinenciát) okoz.
Jóindulatú prosztata megnagyobbodás diagnózisa
Egyrészt a tünetek alapján: vizelési panaszok jelentkeznek: Sürgető, gyakori, éjjeli vizelés. Másrészt a végbélen keresztüli vizsgálattal a tapintás során jóindulatú prosztata megnagyobbodás esetén megnagyobbodott, sima, tömött prosztata tapintható. Laborvizsgálat szükséges a vesefunkció, a felülfertőzés és a vérvizelés kizárására. A prosztata rosszindulatú daganatának kizárására a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén meghatározása a szükséges a beteg véréből. Kiegészítő Ultrahangos vizsgálattal meg lehet állapítani a prosztata méretét, vagy a vizeletürítés után a hólyagban visszamaradt vizelet mennyiségét. A visszamaradt vizelet mennyiségének meghatározására alternatív megoldása, ha az orvos a húgycsövön keresztül egy katétert helyez fel a hólyagba.
Jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelése
A kezelés a betegség tünetei, stádiuma alapján kerül megválasztásra. Bizonytalan tünetek esetében először nyomon követik, megfigyelik a tünetek gyakoriságát, súlyossági fokát. Ha kezelés indokolt, a gyógyszeres kezelés az első lépcső általában: Az alfa-adrenerg-gátló szerek a prosztata és a hólyag bizonyos izmait ellazítják, és ez megkönnyítheti a vizeletürítést. Néhány gyógyszer visszafordíthatja a férfi nemi hormon hatásaként létrejött prosztata megnagyobbodást, így összezsugorodik a prosztata, mindez segíthet a műtéti beavatkozás vagy más kezelési mód késleltetésében. Ezeket kombinációs kezelés formájában, együtt is alkalmazhatják. Amennyiben a gyógyszeres kezelés hatástalan, műtéti megoldás szükséges: A leggyakoribb műtéti megoldás a prosztata húgycsövön keresztüli kimetszése (transzuretrális rezekció, TUR), mely során az orvos endoszkópot (hajlékony, képalkotó eszközt) juttat a húgycsőbe. Az endoszkóphoz egy sebészi eszközt csatlakoztat, mellyel a prosztata egy részét eltávolítja. A TUR műtétet rendszerint gerincvelői érzéstelenítésben végzik el. Ezzel az eljárással elkerülhető a sebészi feltárás. Az esetek kis százalékában nyitott műtét során távolítják el a mirigyállományt. Kevesebb szövődményre lehet számítani más sebészi beavatkozások során, ahol a prosztata mirigyállományát lézeres vagy ultrahangos kezeléssel távolítják el.
Forrás:
Korszerű orvosi diagnosztika és terápia – Melania kiadó
Mark H. Beers, MD: MSD Orvosi kézikönyv a családban, Melania Kiadó