Idült hólyaggyulladás
A húgyhólyag idült gyulladása jellemzően más alapbetegségre visszavezethető, gyakori vizelési ingerrel (pollakisuria), fájdalmas vizeletürítéssel (dysuria) járó következményes állapot.
Az idült hólyaggyulladás előfordulása
Különösen női változókorban, és mindkét nemen 60 év felett. Ezekben az életkorokban az egyének többségénél előfordul hosszabb-rövidebb ideig tartó formában.
Az idült hólyaggyulladás okai
Nőknél:A mellső hólyagfal süllyedése, húgyhólyagsérv (cystokele)Méhsüllyedés (prolapsus uteri)Változókori hormonhiány (a hólyag hátsó fal, a "trigonum" sorvadása miatt)HólyagkőHólyagdaganatHólyagdaganat2. FérfiaknálHólyagkőHólyagdaganatA prosztata jóindulatú megnagyobbodása (benignus prosztata hiperplázia, BPH)ProsztatarákProsztatarákValamennyi okra jellemző, hogy a vizeletürítést megnehezíti, ezáltal a hólyag kiürítése nem tökéletes, a vizelet pang, befertőződik.Az idült hólyaggyulladás tüneteiAz idült hólyaggyulladás legfontosabb tünete a nehéz és fájdalmas vizeletürítés (dysuria) és gyakori vizelési inger (pollakisuria). A vizeletürítés jellemzően a vizelés végén okoz égő-görcsös fájdalmat. Az idült hólyaggyulladás által okozott tünetegyüttest az orvosi szakirodalom LUTS (lower urogenital tract syndrome) néven említi. Hőemelkedés, láz, deréktáji fájdalom már veseszövődmények megjelenésére utal).Az idült hólyaggyulladás lefolyásaAz idült hólyaggyulladás lefolyása az alapbetegségtől és a szövődményektől függ. A legfontosabb szövődménye a vesemedence gyulladása, mely idültté válva krónikus magas vérnyomás, állandó gennyvizelés és fokozódó veseelégtelenség okozója lehet.Nagy mennyiségű vér megjelenése elsősorban tbc-re, daganatra, ritkábban húgysavkőre utal.Az idült hólyaggyulladás diagnózisaA diagnózis célja elsődlegesen az alapbetegség kimutatása. Ehhez az alábbi vizsgálatok elvégzésére lehet szükség:Hólyagtükrözés: elsősorban a hólyagkő, hólyagdaganatok kimutatásáraNőknél rutin nőgyógyászati vizsgálat a hólyagsérv kizárásáraFérfiaknál urológiai vizsgálat a hólyagkő, ill. prosztatabetegségek azonosításáraA vesék állapotának megítélésére kontrasztanyaggal végzett röntgenvizsgálat (intravénás urográfia, retrográd pyelográfia), CT, MRI, vese ultrahang vizsgálat.A gyulladást közvetlenül kiváltó kórokozó azonosítására ún. középsugaras vizeletből bakteriológiai tenyésztés. Vizelet mintavételre olykor katéteres beavatkozásra is szükség lehet.Az idült hólyaggyulladás terápiájaA terápia elsődleges célja az alapbetegség gyógyítása. Ez minden esetben a diagnózis függvénye. A hólyagsérv és a különböző daganatok, olykor a prosztata betegségei is műtéti kezelést indokolnak.Daganatos betegség esetén mindenkor az illetékes szakmai kollégium kezelési sémáját kell követni.Az alapbetegség kezelésével párhuzamosan a bakteriológiai tenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelést végzünk.Az idült hólyaggyulladás gondozása, életvitelIdült gyulladás esetén rendszeres bakteriológiai tenyésztés javasolt elsősorban a vesék védelme érdekében. Az idült vesemedence-gyulladás által okozott magas vérnyomás belgyógyászati-kardiológiai gondozást is igényel.Egyéb tudnivalók az idült hólyaggyulladásrólAz idült hólyaggyulladást kiváltó betegségek az életkor előrehaladtával előbb-utóbb megjelennek. A vesék védelme érdekében, továbbá a háttérben gyakorta meghúzódó daganat kizárása végett a kezelést halogatni nem szabad.
Forrás:
EgészségKalauz
Adja hozzá a Híreket
a Google hírfolyamához