Mi az elhízás? Ezek az okai, tünetei és kezelési lehetőségei
Az elhízás testi és lelki betegségeket egyaránt okozhat. Hátterében pszichés problémáktól különböző kórképeken keresztül a genetikáig számos ok állhat. Kezelésére többféle lehetőség létezik, ám a kiegyensúlyozott étrend és a személyre szabott testedzés minden esetben szükséges.
Mi az elhízás?
A túlsúly és az elhízás abnormális vagy túlzott zsírfelhalmozódást jelent a testen, amely egészségügyi kockázatot jelent. A kóros állapot mérésének legismertebb eszköze a BMI (body mass index), amelyen a 25 feletti testtömeg-index túlsúlynak számít, a 30 feletti pedig elhízott állapotot jelöl. Alapvetően kétféle elhízást különböztetünk meg, az alma és a körte típusút, amelyeket férfias (android), ill. nőies (ginoid) típusú elhízásnak is szoktak nevezni. A szövődmények tekintetében az android típus veszélyesebbnek számít.
Mik az elhízás okai?
Az elhízásnak egyértelműen oka lehet a genetika is. A kutatások is ezt bizonyítják, de mindannyian ismerünk olyan sovány alkatú embert, aki háromszor annyi kalóriát fogyaszt, mint túlsúlyos társa. Már csak ezért is indokolt volna leszámolni az elhízott emberek negatív megítélésével.
Az egyén felelősségét a következő gyakori ok, az egészségtelen táplálkozás kapcsán is hangsúlyozni szokás. Bár arra valóban mindenkinek adott a lehetőség, hogy keveset egyen, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy életmódunk alapvetően összefügg kulturális, szociális, társadalmi gyökereinkkel és helyzetünkkel.
Könnyebb az egészséges életmódot választani, ha ezt, mint alternatívát már gyermekkorunkban megismertük, és a szükséges források is rendelkezésünkre állnak például egy testsúlyra kiegyensúlyozóan ható mediterrán diéta betartására. Számos pszichés zavar következménye is lehet, hogy valaki többet eszik a kelleténél, és/vagy sok szénhidrátot, édességet fogyaszt. Az érzelmi evéssel, a stresszevéssel és a falási rohamokkal a legtöbb esetben nem pusztán elhatározás kérdése szakítani.
Stresszevő? Ezért nem érzi a jóllakottságot, hiába is eszik sokat
Elhízást okozhat mindezeken túl számos betegség is, és nem kizárólag olyan kórképek, amelyek immobilizációval járnak, vagyis akadályozzák a beteget a mozgásban. Ilyen kórkép lehet többek között a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a Cushing-szindróma, a Metabolikus-X szindróma, a pajzsmirigy alulműködés, a Prader-Willy-szindróma, az inzulinóma (inzulint termelő daganat), a Laurence-Moon-Bardet-Biedl-szindróma, a bulímia, az agyvelőgyulladás, a harmadik agykamrát érintő daganatos kórkép, a hipofízis hormonálisan inaktív daganata vagy a hipotalamuszt érintő betegségek köre.
Mik az elhízás következményei?
Az elhízott állapot számos betegség rizikófaktora. Talán a legkézenfekvőbb, hogy a túlsúllyal élő ember többlet terhet cipel, így könnyebben és gyorsabban tönkremehetnek az ízületei. A mozgásban való korlátozottság, a társadalmi stigma és a személyes testkép negatív megítélése pszichés/lelki betegségekhez, szorongáshoz, depresszióhoz vezethetnek. Sajnos azonban az elhízás hosszabb távon súlyos és/vagy életveszélyes kórképeket is okozhat.
Közismerten növeli kockázatát a II.-es típusú cukorbetegségnek, a szív-, és érrendszeri betegségeknek, a daganatos elváltozásoknak, az alvási zavaroknak (alvási apnoé, horkolás) és az epehólyag betegségeinek. A kutatók megfigyelték továbbá az elhízott emberek csökkent gyógyulási hajlamát is, amely valamennyi betegségre, sőt, a balesetek utáni felépülésre is vonatkozik.
Mik az elhízás kezelési lehetőségei?
Amennyiben az elhízás valamely betegség következménye, úgy először az alapbetegséget kell kezelni a megfelelő szakorvos instrukcióit követve. Fontos, hogy mind az esetleges alapbetegséget, mind az elhízás mértékét és a körülményeket figyelembe véve a páciens reális célt tűzzön ki maga elé. Már 5-10 százalékos testtömegcsökkenés is jelentős mértékben javítja az egészségi állapotot.
Az elhízás kezelésére öt alapvető lehetőség
- a diéta,
- a magatartás- (behaviour) terápia,
- a fizikai tréning,
- a gyógyszeres terápia
- és a műtét.
A diétát tekintve a szakértők egyöntetűen ellenzik a gyors eredményt ígérő, koplalással vagy egyoldalú táplálkozással járó fogyókúrákat. A zsírt sem szabad drasztikusan kiiktatni az étrendből, hiszen vannak kizárólag zsírban oldódó vitaminok, amelyekre szervezetünknek szüksége van. Ezekkel a módszerekkel nem csak az a gond, hogy egészségtelenek, jojó effektust is okoznak.
A mediterrán diétát, melynek lényege a sok zöldség és gyümölcs, a kellő mennyiségű fehérje sovány húsok vagy halak formájában, az olivaolaj, az olajos magvak (ajánlott mennyiségben) és a kevés szénhidrát, a világon mindenhol egészségesnek tartják. Mivel fogyni akkor fogunk, ha kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit elégetünk, hatásos lehet a kalóriák számolása is. Ma már számos applikációt találunk erre a célra.
Érdemes olyat választani, amelyben kiszámolható BMI-nk, napi keretünkből levonhatjuk a sport során elégetett kalóriamennyiséget, és a számunkra ajánlott zsír/fehérje/szénhidrát arányt is szem előtt tarthatjuk. A magatartás-terápia pszichés eszközökkel támogathatja meg életmódváltásunkat.
Az elhízás gyógyszeres kezelésére hazánkban kétféle hatóanyag kapható, az egyik a jóllakottság érzését segíti elő, a másik a zsírok felszívódását gátolja a bélből. Műtétet a szakorvosok 40 feletti BMI esetén javasolhatnak.
A három legelterjedtebb eljárás
- a gyomorszűkítés (sleeve gastrectomy),
- a gyomor bypass (Roux-en-Y gastric bypass)
- és a gyomorgyűrű (adjustable gastric banding).
A műtétet gyakran csak annak a páciensnek javasolják, akinek semmilyen más módon nem sikerült csökkenteni a testsúlyát. Bár a beavatkozások és a gyógyszeres kezelés drasztikusan segíthet a fogyásban, az életmódváltás és a diéta ezekkel együtt is szükséges. A gyors diétákhoz hasonlóan a forszírozott fogyás ezeknél az eljárásoknál is jojó effektushoz vezethet. A túl korán elvégzett korrigáló plasztikai műtétek ezért veszélyesek mind a test, mind a lélek szempontjából.
Gyakori kérdések az elhízásról
Extrém túlsúly esetén mielőbb forduljon háziorvosához, aki szükség esetén dönt a további vizsgálatokról, illetve továbbirányíthatja obezitológiai szakrendelésre; vagy kérje szakember – terápiás dietetikus, táplálkozási tanácsadó – segítségét, mert ilyen esetekben a testsúly normalizálása hosszabb folyamat. Ha tartósan nem sikerül fogynia, ne féljen segítséget kérni klinikai szakpszichológustól sem! Gyermeke elhízása esetén forduljon a gyermekorvosához.
Mi számít extrém elhízásnak?
35-ös testömegindex fölött beszélünk kóros elhízásról, de nem azért, mert látványra extrém túlsúlyról van szó. Megfigyelések szerint ettől a ponttól nagyobb számú következményes betegség kockázata áll fenn. Amennyiben a BMI 40/45 feletti, a morbid elhízás, 45/50 felett pedig a szuper elhízás kifejezést használják a szakorvosok.
Hogyan érdemes nekikezdeni a fogyókúrának?
Amennyiben valamilyen betegség okozza a túlsúlyt, először az alapbetegséget kell kezelni. Ezután fontos, hogy a diétázó reális célt tűzzön ki maga elé. Nagyobb túlsúly, vagy mozgásszervi társbetegség esetén gyógytornásszal egyeztetett módon szabad csak elkezdeni a személyreszabott testedzést.
Kerülni kell a gyors eredményt kínáló, koplalással járó vagy egysíkú tápanyagbevitelt előíró „csodadiétákat”. Az ezekkel szemben egészséges mediterrán diéta lényege a sok zöldség és gyümölcs, a kellő mennyiségű fehérje sovány húsok vagy halak formájában, az olivaolaj, az olajos magvak (ajánlott mennyiségben) és a kevés szénhidrát.
Mivel fogyni akkor fogunk, ha kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit elégetünk, hatásos lehet a kalóriák számolása is. Ma már számos applikációt találunk erre a célra. Az életmódváltást mélyen gyökerező pszichés terhek is akadályozhatják, így érdemes a lelki oldalra is hangsúlyt fektetni.
Minden elhízott ember túl sokat eszik?
Az elhízást különböző betegségek, hormonális zavarok is okozhatják, a túlsúlyra való hajlam vagy a „mackós” testalkat pedig genetikailag is öröklődhet. Hazánkban az egészséges tápanyagok jóval magasabb áron kaphatóak, mint a hízást okozó alapélelmiszerek körébe tartozó zsírok és szénhidrátok. Nem mindegy, hogy miből eszünk sokat, zöldségből, gyümölcsből, sovány tejtermékből, teljeskiőrlésű gabonából, halból és szárnyas húsokból, vagy fehér kenyérből és szalonnából.
Az elhízás betegségekhez vezet?
Az elhízás jelentős kockázati tényezője olyan súlyos betegségeknek, mint a II-es típusú cukorbetegség, a szív-, és érrendszeri betegségek, a daganatos elváltozások, az alvási zavarok (alvási apnoé, horkolás) és az epehólyag betegségei. A kutatók megfigyelték továbbá az elhízott emberek csökkent gyógyulási hajlamát is, amely valamennyi betegségre, sőt, a balesetek utáni felépülésre is vonatkozik.
A világban nő, vagy csökken az elhízott emberek száma?
A túlsúly és az elhízás aránya növekvő tendenciát mutat a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt. 1990 és 2022 között az elhízással élő 5–19 éves gyermekek és serdülők aránya világszerte négyszeresére, 2%-ról 8%-ra nőtt, míg a 18 éves és idősebb felnőttek aránya több mint kétszeresére nőtt 7-%-ról 16%-ra.
A kor előrehaladtával nő az elhízás veszélye?
Igen. A hormonális változások, a mozgás akár viszonylagos beszűkülése, valamint az izomzat csökkenése egyaránt emeli az elhízás kockázatát. Szervezetünk kevesebb kalóriát éget, így kevesebb kalóriabevitelt kell eszközölnünk testsúlyunk megőrzése érdekében.
A túlsúlyos gyermekeknek is a felnőttekhez hasonlóan kell fogyókúrázniuk?
A gyermekek szervezete növekedésben van, esetükben nem javasolt a klasszikus fogyókúra, a további hízás megakadályozása a cél. Amennyiben az egészségtelen étkezési szokásokat és a felesleges kalóriákat a család kiiktatja mindennapjaiból, a növekedéssel együtt a gyermek normális testaránya is helyreállhat. Extrém, indokolatlan hízás esetén termesztésen érdemes gyermekorvossal konzultálni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Felhasznált irodalom: