Hemokromatózis (Bronzdiabétesz)
Normális körülmények között a vas vékonybélből történő felszívódását és a szervekben történő raktározását egy ferritin nevű enzim, a vas vérben történő szállítását pedig a transzferrin nevű fehérje végzi. A vas ui. rendkívül komoly oxidációs károsodást okozhat (oxidatív stressz), amikor szabad (ionos) formában található a szervezetben.
A ferritin szab határt a vas felszívódásának. Hiányában a transzferrin telítődik, a többi vas pedig a belső szervek falósejtjeiben rakódik le. A hemokromatózis lényege a vas feleslegben való felszívódása, szervekben történő lerakódása, emiatt számos szerv károsodása, mely hosszabb időn át végzetessé válhat.
A szervezetben naponta 1-2 mg vas szívódik fel, hemokromatózis esetén kb. 4-5 mg. A nők szervezete a havi vérzések során bekövetkező élettani vasvesztés miatt később telítődik, így a hemokromatózis főként a férfiak betegsége.
A hemokromatózis előfordulása
A hemokromatózis főként az európai ("kaukázusi") rasszban gyakori. A betegség testi kromoszómához kötött lappangó (autoszomális recesszív módon) öröklődik, így szülőről utódra nem örökíthető át. A betegség akkor alakul ki, ha a ferritint meghatározó génpár mindkét tagja beteg. A hibás gént hordozó egészséges emberek gyakorisága Magyarországon 5% körüli. A betegség gyakorisága hazánkban 1:300-400 fő. Mindkét gén együttes hibája ennél sokkal gyakoribb, de a betegség a hibás géneket hordozók kb. 1%-ában alakul ki.
A hemokromatózis okai
A szervekben, szövetekben kóros vasfelhalmozódás gyakori állapot. Előfordulhat gyakori vérátömlesztések, fokozott vörösvérsejt-pusztulással járó betegségek esetén. Ez az állapot a hemosziderózis. A hemokromatózis autoszomális recesszíven öröklődő génhiba. A két állapot közötti legfontosabb különbség az, hogy a hemokromatózis progresszív betegség, tehát fokozatosan súlyosbodik.
Hajlamosító tényező az alkoholizmus, főként a vasban gazdag vörösborokat nagy mennyiségben fogyasztók körében fordul elő. Részben ez a tény, részben férfiaknál a rendszeres vasvesztés hiánya magyarázza, hogy férfiak körében a betegség 5-10-szer gyakoribb.
A hemokromatózis tünetei, kórlefolyása
A hemokromatózis sokáig tünetmentes. Az első tünetek többnyire 40-60 éves korban jelentkeznek. A tünetek a belszervek károsodására vezethetők vissza. A vas lerakódásának legjellemzőbb szervei ui.
1. A hasnyálmirigy, ezért a cukorbetegség a hemokromatózis eseteinek 70%-ában következik be.
2. A bőr, mely sötét elszíneződést mutat.
3. A szív - szívizomkárosodás (kardiomiopátia), mely szívelégtelenségben, ritmuszavarokban, stb. mutatkozhat meg.
4. A máj – májzsugorodás következhet be.
5. Hormonális betegségek (az agyalapi mirigy, a mellékvesék, ivarszervek, stb.) károsodása miatt.