CHLAMYDIA (KLAMÍDIA) A56 ICD-11: 1A81
Chlamydia (klamídia): oka, tünetei és kezelési lehetőségei
A chlamydia szexuális úton terjedő, bakteriális eredetű fertőző, gyakori betegség, mely főként a nemi szerveknél és a húgyutaknál okoz panaszokat – ha okoz egyáltalán, a legtöbb esetben ugyanis tünetmentesen esik át rajta a fertőzött. Rendkívül súlyos szövődménye meddőség is lehet.
A chlamydia oka és kialakulása
A chlyamida okozója a Chlamydia trachomatis nevű, Gram-negatív baktérium. A Chlamydiae baktériumokra különleges, ún. kétfázisos életciklus a jellemző, melyek a gazdasejten kívül és belül is életképessé teszik, ugyanakkor a baktérium csak megfelelő gazdasejten belül képes szaporodni. Az első életciklusban jellemző formája kisebb, ez fertőzi meg a sejteket. A második életciklusra jellemző forma nagyobb, a gazdasejten belül képes szaporodni. Sejten belüli életben maradásához és szaporodásához a gazdasejt által biztosított aminosavak, vitaminok és más anyagok szükségesek, ha ezek hiányoznak, a kórokozó elpusztul.
A C. trachomatis esetében 18, szerológiailag némileg eltérő törzset különböztethetünk meg, ezek mindegyike más-más betegséget okozhat. Ezek közül a leggyakoribbak a genouritális szakaszt érintő problémák (vagyis azok, melyeket a köznyelvben chlamydiaként emlegetünk), illetve a rendkívül súlyos, krónikus kötőhártyagyulladást és vakságot okozó trachoma, valamint a nyirokrendszer gyulladása, a lymphogranuloma venereum (LGV), és a bakteriális tüdőgyulladás. A chlamydia kialakulásáért a D-K szerológiai csoportba tartozó baktériumok lehetnek felelősek.
A C. trachomatis a fertőzött férfiak ondójában, illetve a fertőzött nők hüvelyváladékában mutatható ki. A baktérium a nyálkahártya mikroszkopikus sérülésein keresztül kerülhet be a szervezetbe, és a húgyutak, illetve a méhnyak nyálkahártyáját támadja meg, ott szaporodik el, gyulladást okozva.
A Chlamydia nemzetségbe a C. trachomatis mellett nyolc másik faj tartozik, melyek embereket és állatokat egyaránt megtámadhatnak, és többek között tüdőgyulladást is okozhatnak. A C. trachomatis kizárólag embereket érintő fertőzés.
Epidemiológia
A chlamydia az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, és a leggyakoribb bakteriális szexuális úton terjedő fertőzés. Nőket és férfiakat egyaránt érinthet. A nők esetében gyakoribb a tünetmentes betegség, és így sajnos a szövődmények is többször érintik őket.
A chlamydia a világon mindenütt jelen van, évente közel 100-110 millió új esetet diagnosztizálnak. A szakemberek szerint azonban a valóban érintettek aránya ennél jóval magasabb lehet, de mivel a legtöbbször tünetmentes, sokan anélkül esnek át a betegségen, hogy tudatában lennének a fertőzöttségüknek vagy orvoshoz fordulnának vele.
A chlamyidával összefüggő halálesetek száma néhány százra tehető évente, ez az összes esetszámot tekintve elenyésző. Sokkal gyakoribb szövődmény a mellékhere-gyulladás (epididymitis) és a kismedencei gyulladás (PID), melyek akár a betegek 25-50 százalékát is érinthetik.
Hazánkban évente átlagosan 1000 chlamydiás esetet regisztrálnak. A diagnosztizált chlamydia személyazonosító adatok nélkül jelentendő betegség!
Kiket érinthet a chlamydia?
A fertőzésre különösen fogékonyak lehetnek a fiatal, 15-19 év közötti nők. A fertőződés rizikóját növeli:
- a fertőzött partnerrel való, gumi óvszer nélküli szexuális együttlét
- a szexuális partnerek váltogatása
- ha korábban már volt szexuális úton terjedő fertőzése az érintettnek
Gyakori, hogy a chlamydia mellett más, szexuális úton terjedő betegség is kimutatható a fertőzöttnél. A legtöbbször a gonorrhea van jelen a chlamydia mellett.
Hogyan kaphatjuk el a chlamydiát?
A chlamydia szinte kizárólag szexuális úton (vaginális, orális vagy anális közösüléssel) terjed. Minden együttlét a fertőződés mintegy 25 százalékos esélyével jár együtt.
Fertőzött anyák az újszülöttet is megfertőzhetik a hüvelyi szülés során. Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy a fertőzött hüvely- vagy péniszváladékkal való kontaktus okozza a fertőzést.
Nemi herpesz és chlamydia: így ismerheti fel - olvasson tovább!
A chlamydia tünetei és jelei
A chlamydia diagnosztizálását, a betegség kezelését megnehezítheti, hogy az esetek közel háromnegyedében semmilyen tünetet nem mutat a fertőzött. Emiatt sajnos gyakoriak a szövődmények is.
Nők esetében a chlamydiafertőzés tünetei lehetnek:
- nagy mennyiségű, abnormális hüvelyi folyás
- a menstruációs ciklustól független hüvelyi vérzés
- szexuális együttlét közben vagy után jelentkező fájdalom és vérzés
- viszketés
- alhasi fájdalom
- fájdalmas vizeletürítés
- sürgető vizelési inger
- láz
Férfiak esetében a fertőzés tünetei lehetnek:
- vizeletürítéskor jelentkező csípő vagy égető fájdalom
- a péniszből ürülő, fehér vagy áttetsző váladék
- herefájdalmak, a herék megduzzadása
- láz
Az anális, végbélnyílást és környékét érintő fertőzés tünetei lehetnek a végbéltájéki fájdalom, a végbélnyílásból ürülő váladék vagy vér.
A torok, illetve a garat chlamydia-fertőzés ritka, de nem kizárható. Tünetei lehetnek a torokfájás, a torok kipirosodása, a nyaki nyirokcsomók duzzanata és érzékenysége.
A chlamydia diagnosztizálása
Mivel a fertőzés gyakran tünetmentes, vagy a jelentkező tünetek nagyon általánosak, más problémákkal is összekeverhetők, a betegség megállapításához mindenképpen laboratóriumi vizsgálatra van szükség. Ezt a hüvelyből, méhnyakból vagy férfiak esetében a húgycsőből vett kenet, esetleg vizelet- vagy vérvizsgálat segítségével végzik el.
A gyakran tünetmentes fertőzések miatt a szakemberek a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzését javasolják, főként a 25 évnél fiatalabb, illetve a fokozottan veszélyeztetett csoportokba tartozó nőknél.
A chlamydia kimutatására szolgáló, egyszerűen, otthon is elvégezhető gyorstesztek hazánkban is elérhetőek, ezek megbízhatóságával kapcsolatban nincs teljes egyetértés a szakemberek között.
Orvosnál a klamídiával
Segítheti a pontos diagnózist és a megfelelő terápia megválasztását, ha megosztjuk az orvosunkkal:
- Van-e állandó szexuális partnerünk?
- Éltünk-e nemi életet a tünetek jelentkezése előtti 24 órában?
- Volt-e egy vagy több új szexuális partnerünk a tünetek jelentkezése előtti 2 hónapban?
- Van-e tudomásunk arról, hogy a szexuális partnerünknek volt-e rajtunk kívül más partnere?
- Milyen szexuális tevékenységekben vettünk részt a partnerünkkel, partnereinkkel az elmúlt 2 hónapban?
- Szexuális együttlét során (akár új, akár régebbi partnerrel) használtunk-e gumi óvszert?
- Használunk-e valamilyen fogamzásgátló eszközt vagy éppen gyermekvállalásra készülünk?
- Van-e tudomásunk arról, hogy a szexuális partnerünknél valamilyen szexuális úton terjedő betegséget állapítottak meg?
- Voltunk-e külföldön a tünetek jelentkezése előtti 2 hónapban, és ott volt-e szexuális kapcsolatunk?
- Van-e valamilyen diagnosztizált szexuális úton terjedő betegségünk? Volt-e ilyen betegségünk a múltban?
- Mikor vettünk részt utoljára a szexuális úton terjedő fertőzéseket célzó szűrővizsgálaton?
- Van-e valamilyen diagnosztizált bőrbetegségünk (pl. ekcéma, pszoriázis)?
- Tudomásunk van-e a bőrt érintő allergiáról?
A klamídia lefolyása és kimenetele
A chlamydiát időnként „csendes járványnak” nevezik, mert a betegek nagy részének semmilyen tünete nincsen, ám a fertőzés akár éveken keresztül is megmaradhat a szervezetben, és súlyos szövődményekhez vezethet.
Nők esetében a tüneteket is mutató fertőzések aránya 20-25 százalék közötti, míg férfiaknál 50 százalék. A betegség lappangási ideje 7-24 nap. A lappangási idő után jelentkező tünetek nem specifikusak, más szexuális úton terjedő betegségekre vagy húgyúti fertőzésekre hasonlítanak.
Végbélnyílás-környéki viszketés oka, tünetei és kezelése - kattintson tovább!
Kutatások szerint a nem kezelt Chlamydia-fertőzések 90 százaléka három éven belül magától is elmúlik, ez idő alatt azonban visszafordíthatatlan szövődményeket is okozhat.
Vészhelyzet klamídia esetén
Szerencsére ritka, hogy a betegség olyan szövődményeket okozzon, melyek azonnali orvosi beavatkozást igényelnek. Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ha a chlamydia (vagy annak alapos gyanúja) mellett a következő tüneteket tapasztaljuk:
- magas láz
- hasi fájdalmak
- ízületi fájdalmak
- kötőhártya-gyulladásra utaló tünetek (váladékozás, szemfájdalom, fényérzékenység stb.)
A chlamydia lehetséges komplikációi
Mivel a chlamydia sok esetben tünetmentes és akár évekig is tarthat, mire felismerik, a szövődmények gyakoriak, a komplikációk akár visszafordíthatatlan károsodásokat is okozhatnak. A szakemberek szerint a női meddőség egyik leggyakoribb oka a nem felismert és nem (vagy nem megfelelően) kezelt chlamydia-fertőzés. A becslések szerint a chlamydiával összefüggő szövődmények a betegek legalább 25-50 százalékát érintik.
A fertőzés nők esetében ún. kismedencei gyulladást (PID-et) okozhat, mely érintheti a méhet, a petevezetékeket és a petefészkeket egyaránt. A PID maradandó károsodáshoz, hegesedéshez vezethet ezeknél a szerveknél, melynek következménye lehet a meddőség, illetve más, a teherbe eséssel és a terhességgel kapcsolatos problémák. Férfiaknál a fertőzés a herékre és prosztatára is továbbterjedhet, és ezeket a szerveket is gyulladásba hozhatja.
A lehetséges komplikációk között találjuk:
- kismedencei gyulladás (PID)
- teherbe esési nehézségek és meddőség
- méhen kívüli terhesség
- spontán abortusz
- koraszülés
- a Bartholin-mirigy (tályogos) gyulladása
- endometritis
- prosztatagyulladás
- mellékhere-gyulladás (epididymitis)
- reaktív arthritisz (Reiter-szindróma)
- perihepatitis (Fitz-Hugh-Curtis szindróma, a májat érintő gyulladás)
Ha a fertőzött hüvely- vagy péniszváladék a szembe kerül (pl. ha közösülés után megdörzsöli valaki a szemét), kötőhártya-gyulladás, trachoma is kialakulhat.
A chlamydia a fertőzött anyáról az újszülöttre is átterjedhet. Az újszülötteknél a fertőzés súlyos kötőhártya-gyulladást vagy tüdőgyulladást is okozhat.
A chlamydia más, szexuális úton terjedő fertőzések rizikóját is a többszörösére növeli. A C. trachomatis bizonyos típusaival való fertőzöttség a méhnyakrák megnövekedett kockázatával jár együtt.
A chlamydiával közvetlenül összefüggő halálozás rendkívül ritka. Ugyanakkor a chlamydia jelentős mértékben megnöveli a terhesség alatti komplikációk, így például a méhen kívüli terhesség rizikóját, ez pedig akár a várandós anya halálát is okozhatja.
A chlamydia kezelési lehetőségei
A chlamydia antibiotikumokkal (azithromycin, doxycycline, erythromycin, levofloxacin vagy ofloxacin tartalmú gyógyszerekkel) jól kezelhető. Minél korábban kezdik meg a terápiát, annál hatékonyabb lehet. Az antibiotikum-kúra (a gyógyszertől, a beteg állapotától, az esetleges kísérő fertőzésektől és más tényezőktől függően) általában egy hétig tart, de előfordulhat, hogy egyetlen adag, nagy dózisú gyógyszert javasol a kezelőorvos. A terápia végéig, egyadagos kúra esetén 7 napig tartózkodni kell a szextől!
Rendkívül fontos: igazolt chlamydia-fertőzés esetén a szexuális partner vagy partnerek vizsgálata és kezelése is szükséges!
A betegségből való gyógyulás nem jár együtt védettséggel, bármikor bekövetkezhet az újrafertőződés. A terápia vége után 3-6 hónappal ismételt szűrés javasolt, a fertőzöttek közel egyötödénél ugyanis előfordulhat ismétlődő vagy kiújuló fertőzés.
A klamídia megelőzése
Chlamydia ellen még nincs védőoltás, de jelenleg is aktívan folynak a kutatások.
A betegség már fertőzött személlyel történő szexuális együttlét során terjed. Más, szexuális úton terjedő betegségekhez hasonlóan a chlamydia megelőzéséhez a szexuális önmegtartóztatást, a biztonságos szexet (gumi óvszer helyes használatát), illetve a mindkét fél részéről monogám párkapcsolatot javasolják a szakemberek.
Mivel a chlamydia lappangási ideje hosszú és gyakoriak a tünetmentes esetek, megfontolandó a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése, legalább azoknál a hölgyeknél, akik gyermeket szeretnének.
Mit tehetünk otthon chlamydia esetén?
A chlamydia kezelése szakorvos által javasolt gyógyszeres (antibiotikumos) terápiát igényel, emellett pedig nagyon oda kell figyelni arra is, hogy másokat ne fertőzzünk meg. Nincs olyan házi módszer, mely bizonyítottan segítene megszabadulni a chlamydiától!
GYAKORI KÉRDÉSEK A KLAMÍDIÁVAL KAPCSOLATBAN
Elkaphatjuk a chlamydiát állatoktól, házi kedvencektől?
Nem. A C. trachomatis kizárólag embereket érintő fertőzés, és szinte minden esetben szexuális úton terjed. Bár más Chlamydia-fajok állatokat is megfertőzhetnek, az, hogy az állatokról továbbterjedjen az emberre a fertőzés, rendkívül ritka, és az így kialakuló problémák szinte soha nem a genouritális szakaszt érintik.
Mikor lehet újra szexuális életet élni chlamydia diagnosztizálása után?
Javasolt legalább egy hétig tartózkodni a szexuális tevékenységektől! A szakemberek szerint a várakozási idő az alkalmazott terápiától, illetve a tünetek meglététől is függ: újra lehet nemi életet élni az antibiotikum-kúra után 7 nappal, illetve akkor, ha a tünetek teljesen elmúltak. Az újrafertőződés megelőzéséhez természetesen a szexuális partner (vagy partnerek) kezelése is rendkívül fontos.
Szexuális úton terjedő betegségek oka, tünetei és kezelése - kattintson!
Mennyi idő alatt gyógyulhatunk meg a klamídiából?
Megfelelően alkalmazott gyógyszeres terápia esetén a gyógyulási idő általában egy hét, az antibiotikum-kúra megismétlésére ritkán van szükség. A nem kezelt chlamydiás esetek 50 százaléka egy éven belül, 95 százaléka pedig négy éven belül spontán gyógyul. Ilyenkor azonban rendkívül nagy a komplikációk kialakulásának a kockázata.
Felismerhető a klamídia a kóros hüvelyváladékról?
A hüvely váladékozása általában teljesen normális folyamat, a váladék mennyisége, állaga, színe a menstruációs ciklustól függően változhat. A megszokottnál nagyobb mennyiségű, szokatlan színű vagy szagú váladék azonban betegség tünete lehet. A chlamydiával összefüggő hüvelyváladék szaga pedig erős és kellemetlen. Önmagában azonban a hüvelyváladék változásai nem jelentik azt, hogy chlamydiával fertőzött valaki! A megszokottól eltérő hüvelyváladék számos probléma tünete lehet, ráadásául a chlamydia nagyon sok esetben tünetmentes.
Források:
Catherine M. O'Conell, Morgan E. Ferone: Chlamydia trachomatis genital infections https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5354567/
Medscape https://emedicine.medscape.com/article/214823-overview
Healthline https://www.healthline.com/health/std/chlamydia
MedicineNet https://www.medicinenet.com/chlamydia_in_women_overview/article.htm
Patient.info https://patient.info/doctor/chlamydial-genital-infection
Infectious Diseases (Elsevier, 2017.), szerk: Jonathan Cohen, William G. Powderly
Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases (Elsevier, 2020.), szerk: John E. Bennett, Raphael Dolin, Martin J. Blaser
Harrison's Infectious Diseases (McGraw-Hill, 2017.), szerk: Dennis L. Kasper, Anthony S. Fauci
Atlas of Sexually Transmitted Diseases (Springer, 2018.), szerk.: Mauro Romero Leal Passos
ABC of Sexually Transmitted Infections (Wiley, 2011.), szerk.: Karen E. Rogstad
Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases (Springer, 2011.), szerk.: Gerd Gross, Stephen K. Tyring