Mi fán terem az őssejtterápia? Ezeknél a betegségeknél használják jelenleg
Sokat hallani az őssejtekről és az ehhez kapcsolódó terápiáról, de vajon tudja, hogy ez pontosan mit is takar?
Az őssejtterápia egy olyan orvosi kezelés, amely során őssejteket használnak a sérült vagy beteg szövetek gyógyítására vagy helyreállítására. Az őssejtek igen különleges sejtek, mivel képesek más típusú sejtekké alakulni és magukat megújítani - ezáltal segíthetnek helyreállítani a test különböző részeit.
Mik azok az őssejtek?
Ha a test egy épület lenne, az őssejtek adnák annak alapját. Egy típusú őssejt építi fel a testet, míg egy másik típus egyfajta karbantartóként működik, gondoskodva a különböző struktúrák helyreállításáról és megújításáról.
Az őssejtek igen különleges sejtek a szervezetben, mivel nem specializálódtak egy adott funkcióra. Képesek bármilyen sejtté fejlődni, és bizonyos esetekben korlátlan számú alkalommal meg tudnak újulni. Az őssejtek megtalálhatók embriókban és felnőtt sejtekben is.
Két fő típusuk van: pluripotens és szomatikus őssejtek.
A pluripotens őssejtek, amelyeket embrionális őssejteknek vagy indukált pluripotens őssejteknek is neveznek, képesek a test bármely sejttípusává átalakulni. A szomatikus őssejtek már részben specializálódtak, és bizonyos típusú szövetek vagy szervek sejtjeivé válnak. Feladatuk, hogy sérülés vagy betegség esetén helyreállítsák a károsodott szöveteket és szerveket: például ha megvágjuk a kezünket, a seb ezeknek a sejteknek köszönhetően gyógyul be. Emellett pótolják a normál elhasználódás miatt elveszett sejteket is. Ezek a sejtek már csak az adott szervre jellemző tulajdonságokat mutatják.
Az orvosok jelenleg az őssejteket a vérrák és egyéb vérbetegségek kezelésére használják, ám a tudósok folyamatosan vizsgálják, hogyan működnek ezek a sejtek, és hogyan lehetne az őssejtterápiákat különböző betegségek kezelésére vagy gyógyítására alkalmazni.
Milyen az az őssejtterápia?
Az őssejtterápia során őssejteket használnak a sérült vagy beteg szövetek és szervek helyreállítására. Az orvosok felnőtt őssejteket alkalmazhatnak a sérült vagy rendellenes csontvelői őssejtek pótlására. Például a csontvelőben található őssejtek pótlására használt őssejt-transzplantációnál adományozott felnőtt őssejteket használhatnak.
Milyen betegségek esetén alkalmazzák?
Jelenleg csak néhány, az FDA által jóváhagyott őssejt-alapú terápia létezik. A leggyakrabban alkalmazott kezelés ezek közül a vér-őssejt-transzplantáció, amelyet olyan vérrákos betegek, mint például a leukémiában szenvedők, kezelésére használnak. Ebben az eljárásban kezdetben kemoterápiával elpusztítják a káros rákos sejteket, majd egészséges őssejteket juttatnak a beteg szervezetébe. Az egészséges őssejtek célja, hogy szaporodjanak, új egészséges vérsejteket hozzanak létre, és helyreállítsák a beteg szöveteket.
Az FDA által jóváhagyott őssejtterápiás alkalmazási területek a következők:
Az orvosok felhasználhatják a köldökzsinórvérből származó őssejteket is vérbetegségek kezelésére. A köldökzsinórvér a szülés után a köldökzsinórban és a méhlepényben maradó vért jelenti. Az innen származó őssejtkezelés az egyetlen embrionális őssejt-alapú terápia, amelyet az FDA jóváhagyott.
A kutatók jelenleg vizsgálják, milyen egyéb állapotoknál lehet még alkalmazni az őssejteket. Őssejtes klinikai vizsgálatok folynak olyan neurodegeneratív betegségek kezelésére, mint például a Parkinson-kór, Alzheimer-kór, sclerosis multiplex, illetve az ALS. Az őssejtterápia ígéretes lehetőségeket kínál a regeneratív orvoslás terén is, mivel segítségével a beteg saját őssejtjeivel regenerálhatók az elpusztult szervek és szövetek, csökkentve az immunológiai kilökődés kockázatát. Jelenleg a kutatások középpontjában olyan területek állnak, mint a szívelégtelenség, autoimmun cukorbetegség, idegrendszeri sérülések, égések, ízületi porcvesztés és s májbetegségek. Bár a legtöbb kezelés még kutatási fázisban van, már vannak sikeres beavatkozások is, ezzel új perspektívákat nyitva a modern orvoslás számára.
Érdemes tudni, hogy vannak cégek, amelyek azt állítják, hogy őssejteket használnak más betegségek kezelésére- nekik nincs FDA jóváhagyásuk.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Őssejtekből építettek agyat: a jövőben szívet is létrehozhatnak