Ezeket látta már?

Mitől alakul ki a polip? Az alábbi okok miatt jelenhetnek meg ezek a jóindulatú képletek

mitől alakul ki polip

Ezekben az esetekben nagyobb az esély a polipok kialakulására.

A polipok olyan szöveti kinövések, amelyek általában apró, lapos dudorok vagy kis, gombaszerű képletek formájában jelennek meg. Ezek többnyire kicsik, átmérőjük kevesebb, mint 1-2 cm. Bár a legtöbb polip jóindulatú, azaz nem rákos, ám idővel rosszindulatúvá válhatnak.

Leggyakoribb előfordulási helyük

A polipok leggyakrabban a méhben és a vastagbélben fordulnak elő, de más helyeken is kialakulhatnak, például:

  • fülkagyló
  • méhnyak
  • gyomor
  • orr
  • torok

Mitől alakulhatnak ki a polipok?

A polipok kialakulásának pontos oka nem mindig ismert, de több tényező is hozzájárulhat a fejlődésükhöz. A leggyakoribb lehetséges okok és hajlamosító tényezők a következők:

  • genetikai tényezők: néhány embernél a polipképződés hátterében örökletes genetikai mutációk állhatnak, amelyek növelik kialakulásuk kockázatát. Például a familiáris adenomatózus polipózis (FAP) nevű genetikai betegség esetén nagy számú polip alakulhat ki a vastagbélben.
  • gyulladásos állapotok: az olyan krónikus gyulladásos betegségek, mint például a krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD) megnövelhetik a polipok kialakulásának kockázatát. Ilyen betegségek közé tartozik még a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás.
  • hormonzavarok: a hormonális változások, illetve a hormonális egyensúly hiánya is hozzájárulhatnak a polipok kialakulásához. Például a méhpolipok kialakulásához gyakran kapcsolódik az ösztrogéndominancia.
  • életmód: egyes tanulmányok összefüggést találtak a magas zsírtartalmú diéta, az alacsony rostbevitel és a polipok megjelenése között. Az egészségtelen életmód, például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás, szintén növelhetik a polipképződés kockázatát.
  • kor: az életkor előrehaladtával nő a polipok kialakulásának valószínűsége. Az 50 év feletti embereknél a leggyakoribb.
  • családi anamnézis: ha valakinek a családjában előfordultak már polipok vagy vastagbélrák, nagyobb a valószínűsége annak, hogy az illetőnél is kialakulnak polipok.
  • környezeti tényezők: bizonyos környezeti tényezők, mint például a szennyező anyagok és toxinok, szintén hozzájárulhatnak a polipok kialakulásához.

A polipok a legtöbb esetben jóindulatúak, de mivel idővel rosszindulatúvá válhatnak, fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés és a megfelelő diagnózis és kezelés biztosítása.

Vastagbélpolipok okai

A vastagbélpolipok akkor keletkeznek, amikor a vastagbél nyálkahártyájában változások következnek be. Ezek kialakulhatnak véletlenszerűen, látszólagos ok nélkül vagy genetikai változások és bizonyos alapbetegségek, például krónikus gyulladásos bélbetegségek (IBD) következtében. 50 év felett a leggyakoribbak.

Méhpolipok

A méhpolipok a méh nyálkahártyájában jelennek meg, amikor a méhnyálkahártya mirigyei túlzottan megnagyobbodnak és kiemelkednek a nyálkahártya béléséből. Bár az orvosok pontosan nem tudják, mi okozza ezt a jelenséget, úgy tűnik, hogy a magas ösztrogénszint szerepet játszik benne.

Méhnyakpolipok

A méhnyakpolipok pontos okai nem ismertek, de lehetséges kiváltó tényezők közé tartozik a méhnyak ereinek elzáródása, ami véráramlási zavarokat okoz és polipképződéshez vezethet. Fertőzések vagy a méhnyak krónikus gyulladása is hozzájárulhat a kialakuláshoz, valamint a hosszú ideig használt vegyi anyagok is, amelyek irritálják a méhnyakat. Ezen kívül a magas ösztrogénszint is szerepet játszhat benne.

Torokpolipok

A torokpolipok okai közé tartozik a hangos kiabálásból eredő sérülések, a reflux által okozott károsodás, a dohányzás, valamint a vegyi anyagoknak való kitettség.

Orrpolipok

Az orrpolipokat leggyakrabban fertőzések okozta gyulladások váltják ki. Ezen kívül előfordulhatnak olyan alapbetegségek is, amelyek az orrmelléküregeket érintik (például cisztás fibrózis).

A polipok kezelése

A polipok kezelése azok típusától, méretétől és elhelyezkedésétől függően változik, valamint attól, mekkora a rosszindulatúság esélye. A legtöbb esetben az orvos eltávolítja a polipokat.

A vastagbélpolipokat például vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) során műtik ki, mivel vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani, hogy rákosak-e.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek

Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

polip

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához