Ortopéd sebészek és onkológusok üzennek a nőknek
Az önvizsgálat és a szűrés fontosságát hangsúlyozzák az orvosok a mellrák elleni küzdelemben.
Október a mellrákszűrésre való figyelemfelhívás hónapja, amihez idén a Menta Ortopédiai Egészségközpont orvosai is csatlakoznak a kampányhoz. Az onkológiai szakorvos, valamint mozgásszervi daganatokra specializálódott ortopéd sebészek kiemelten fontosnak tartják a rendszeres szűréseken való részvételt, amely életeket menthet. Ahogy Dr. Szabó Ádám, a központ onkológusa is hangsúlyozza: - A rendszeres szűrés életmentő lehet. Az emlőrák sok esetben évekig észrevétlen maradhat, de a mammográfia segítségével már a legapróbb elváltozások is felismerhetők.
Önvizsgálat, szűrés
Az emlőrák a leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében, és bár az orvostudomány egyre hatékonyabb kezelési lehetőségeket biztosít, a korai felismerés elengedhetetlen a sikeres kezeléshez. A csontokban megjelenő áttétek jelentős mértékben ronthatják a betegek életminőségét és túlélési esélyeit. Éppen ezért a rendszeres emlőrákszűrés kulcsfontosságú a daganatok időben történő felismeréséhez, amely lehetővé teszi a kezelést az áttétek megjelenése előtt. A Menta Ortopédiai Egészségközpont onkológusai és ortopéd szakorvosai felhívják a figyelmet az önvizsgálat és a szűrés fontosságára.
Miért fontos a rendszeres emlőrákszűrés?
Az emlőrák korai stádiumban gyakran tünetmentes. Azonban a korai felismerés lehetőséget ad arra, hogy a daganatot olyan fázisban kezeljék, amikor még nem terjedt tovább, nem adott távoli áttéteket. A szűrés során alkalmazott mammográfia képes olyan elváltozásokat is észlelni, amelyeket még nem lehet tapintani vagy látni, így ez a vizsgálat a leghatékonyabb eszköz az emlőrák korai stádiumban történő felfedezésére.
- A rendszeres szűrés életmentő lehet. Az emlőrák sok esetben évekig észrevétlen maradhat, de a mammográfia segítségével már a legapróbb elváltozások is felismerhetők. Ha a daganatot korán diagnosztizáljuk, még az áttétek kialakulása előtt, a gyógyulási esélyek jelentősen megnőnek - mondja Dr. Szabó Ádám onkológus.
Hogyan alakulhat ki emlőrákból csontáttét?
Amennyiben az emlőrákot nem diagnosztizálják időben, az emlőrák sejtjei a nyirok- és véráram útján terjedni kezdhet a testben több, más szervrendszerben áttétet képezve. Leggyakoribb áttétképzési helye a csontrendszer, de májban, tüdőben és agyban is gyakran előfordul. A tumorsejtek károsítják a normál csontozat állományát, amely folyamat gyengíti a csontokat, és csontfájdalmat, mozgástartomány beszűkülést okoz, súlyos esetben ún. patológiás csonttörésekhez, vagy akár bénuláshoz is vezethet. Kezelésük legtöbbször gyógyszeres, illetve sugárkezelés, de előrehaladott, törésveszélyes esetekben műtéti ellátás szükséges.
A csontáttétek kialakulása egy hosszabb folyamat, amely akár hónapok-évek alatt zajlik, ezért is olyan fontos a korai felismerés. Ha az emlőrákot időben diagnosztizálják és kezelik, megelőzhető a daganat továbbterjedése.
- Ortopéd sebészként sokszor találkozom olyan esetekkel, amikor a csontáttétek már előrehaladott állapotban vannak. Ezek az áttétek sokszor megelőzhetők, könnyebben kezelhetőbbek lettek volna, ha a daganatot korábban felfedezik és kezelik. A rendszeres emlőrákszűrés azért is kulcsfontosságú, mert a korai diagnózis megakadályozhatja, hogy a rák a csontokra vagy más szervekre terjedjen - Dr. Perlaky Tamás ortopéd szakorvos, mozgásszervi daganatsebész.
Miért életmentő a korai felismerés?
A korai stádiumban felismert emlőrák esetében a kezelési lehetőségek szélesebb körűek és
hatékonyabbak. A komplex onkológiai kezelés után (amely magában foglalja a sebészi, sugárterápiás, onkoterápiás, illetve az endokrin kezelési lehetőségeket), ha nincs áttét, a beteg esélyei a teljes gyógyulásra sokkal jobbak, mint áttétes esetben.
- Az emlőrák esetében a korai diagnózis életeket menthet. Ha a daganatot a kezdeti stádiumban felfedezzük, a kezelési lehetőségek rendkívül hatékonyak lehetnek. Az áttétek kialakulása jelentősen rontja a túlélési esélyeket, és a beteg életminőségét is súlyosan érinti - Dr. Szabó Ádám onkológus.
Az emlőrákszűrés folyamata és fontossága
A mammográfia az elsődleges szűrési módszer, amelyet évente javasolnak a 45 év feletti nők számára, de fiatalabb életkorban is indokolt lehet, különösen azoknak, akiknél fokozott a kockázat (pl. családi előfordulás). Az ultrahangos vizsgálatot gyakran kiegészítő módszerként alkalmazzák, különösen sűrű emlőszövet esetén.
A rendszeres szűrések lehetőséget adnak arra, hogy az esetleges elváltozásokat korai stádiumban felfedezzék. Fontos azonban megemlíteni, hogy az önvizsgálat is kulcsszerepet játszik az emlőrák korai észlelésében. Javasolt, hogy a nők havonta végezzenek önvizsgálatot, mivel ez segíthet az esetleges csomók vagy rendellenességek időben történő észlelésében.
- A rendszeres önvizsgálat kiemelt fontosságú, de a férfiak esetében is, mert bár náluk lényegesen ritkábban fordul elő, őket is érintheti az emlőrák. A férfiak esetében az emlőszövet mennyisége kevesebb, ezért az elváltozások tapintással könnyebben észlelhetők lehetnek. Ha bárki, bármilyen csomót vagy rendellenességet észlel, azonnali orvosi konzultáció javasolt, hogy megelőzhető legyen a súlyosabb következmények kialakulása - figyelmeztet Dr. Maysam ortopéd szakorvos, mozgásszervi daganatsebész.
Összegezve
- Október a mellrákszűrésre való figyelemfelhívás hónapja.
- Az emlőrák sok esetben évekig észrevétlen maradhat, de a mammográfia segítségével már a legapróbb elváltozások is felismerhetők.
- A csontokban megjelenő áttétek jelentős mértékben ronthatják a betegek életminőségét és túlélési esélyeit.
- A szűrés során alkalmazott mammográfia képes olyan elváltozásokat is észlelni, amelyeket még nem lehet tapintani vagy látni.
- A korai diagnózis megakadályozhatja, hogy a rák a csontokra vagy más szervekre terjedjen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A mellrák lelki okai: nagyobb az esélyünk a daganatra, ha traumák érnek?