Megmagyarázhatatlan láz - rákot is jelezhet
A láz leggyakrabban valamilyen fertőzést jelez. Ám mi van akkor, ha ilyesmi nem áll fenn? Cikkünkből kiderül.
A láz igen gyakori panasz - legyen szó bakteriális vagy vírusos fertőzésről, a legtöbb esetben felszökik a testhő a kórokozók elpusztítása érdekében. Fontos tudni, hogy a probléma mindig egy tünet, vagyis kell lennie valaminek a háttérben, ami kiváltja a lázat. A legbosszantóbb és a legtöbb aggodalmat az szokta kelteni, amikor látszólag ok nélkül mutat többet a lázmérő. Ilyenkor nagyon fontos, hogy az alapos kivizsgálás, ugyanis akár súlyos betegségeket is jelezhet.
Mi értelme van a láznak?
A legtöbb ember alap testhője 36,5-36,9 C-fok közt mozog. Amennyiben ennél magasabb, úgy hőemelkedésről, illetve lázról beszélünk. Ez egy nagyon mechanizmus, mivel a szervezet így harcol a betolakodókkal szemben. A legtöbb kórokozó ugyanis 37 °C-on fejlődik és szaporodik legjobban - amennyiben ennél nagyobb a hőmérséklet a környezet számukra, azt lényegesen nehezebben élik túl, mivel a láz melege fokozza az immunsejtek aktivitását, közvetlenül stresszt okoz a kórokozókban és a fertőzött sejtekben, ráadásul egyéb stresszorokkal kombinálva immunvédelmet is biztosít.
A láz leggyakoribb okai
- vírusok által okozott betegségek
- baktériumok által okozott betegségek
- egyes krónikus, főleg autoimmun betegségek (pl. a rheumatoid arthritis vagy a fekélyes vastagbélgyulladás)
- egyes trópusi betegségek (például a malária, ami visszatérő lázrohamokat okozhat
- hőguta
- gyulladás
- gyógyszerek
Megmagyarázhatatlan láz
Ritkán, de előfordulhat, hogy elsőre nem lehet tudni a láz okát. Ha a testhőmérséklet 38,3 C-fok feletti, legalább 3 hete tart és az okát még 3 napos kórházi kivizsgálás (vagy 3 alkalommal történű járóbeteg rendelés) során sem találták meg, úgy ismeretlen eredetű lázról (FUO) beszélünk. Jó hír, hogy a legtöbb esetben a probléma egyszer csak magától megoldódik.
A FUO lehetséges okai
- fertőzések (25-50%)
- kötőszöveti betegségek (10-20%)
- daganatok (5-35%)
- vegyes (15-25%)
Rák az ismeretlen eredetű láz hátterében
Amennyiben valaki nem találja a láz okát, úgy fel kell, hogy merüljön a rosszindulatú daganat meglétének esélye. Leggyakrabban limfóma, leukémia, vesesejtes karcinóma, petefészekrák jelenlétére derül fény (ha daganat okozza a lázat).
Leukémia
A megmagyarázhatatlan láz a leukémia egyik gyakori tünete lehet. Egyes leukémiák ugyanis csökkentik a fehérvérsejtszámot, ami miatt az immunrendszer legyengül, így hajlamosabbá válhat a fertőzésekre.
Ráadásul a rákos sejtek olyan jeleket bocsáthatnak ki a szervezetbe, melyek megemelhetik a testhőmérsékletet. A leukémia további lehetséges tünetei közé tartozik még a fáradtság, fokozott izzadás, kék-zöld foltok a bőrön és a fogyás.
Limfóma
A limfóma a nyirokrendszer rákos megbetegedése. Két típusa van: az egyik Hodgkin limfóma, a másik a non-Hodgkin limfóma. Ez előbbi az emberek körülbelül 25%-ánál jelentkezhet lázzal (természetesen mindkét típus tünete is lehet). A betegséget megnagyobbodott nyirokcsomók, fogyás, éjszakai izzadás és étvágytalanság is jellemzi.
Veserák
A veserák - vesesejtes karcinóma - olyan rosszindulatú daganat, amely a vesék kis csöveiben képződik - pontosabban ott, ahol a salakanyagok eltávolításra kerülnek. A betegséggel küzdők körülbelül 20%-a tapasztal lázat. További tünetei közé tartozik még a véres vizelet, a deréktáji fájdalom, fáradtság, vérszegénység és a fogyás.
Petefészekrák
A petefészekrák a petefészkekben kialakuló kóros sejtburjánzás. Igen agresszív daganattípus, melyet általában túl későn fedeznek fel. A láz lehet az egyik első tünete, így érdemes nagy figyelmet fordítani rá. A petefészekrák egyéb lehetséges korai jelei közé tartozik a puffadás, a hasi fájdalom és a székelési szokások megváltozása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!