Ezeket látta már?

A rekedtségen kívül ezek a tünetek figyelmeztethetnek még a gégerákra

gégerák tünet rekedtség torokfájás daganat

Ezeknél a tüneteknél felmerül a gégerák gyanúja is.

A rekedtség, köhögés a hideg, nyirkos időben szinte mindennapos. Az egyszerű megfázástól elkezdve, a covid-on át, az influenzáig bármi okozhatja, ám érdemes tisztában lenni azzal, hogy vannak esetek amikor jóval komolyabb problémát is jelezhet. A panaszok ugyanis a gégerák tünetei a lehetnek.

Mi az a gégerák?

A gégerák egy olyan rosszindulatú daganatos betegség, amely a gégében alakul ki. A gége a nyak elülső részében helyezkedik el, és fontos szerepet játszik a beszédképzésben, a légzésben és a nyelésben. A gégerák leggyakrabban a laphámsejtekből, a gége nyálkahártyájának sejtrétegéből indul ki. A rák akkor alakul ki, amikor a sejtek ellenőrizhetetlenül növekedni kezdenek.

Ezeken a helyeken alakulhat ki

A gégerák a gége három fő részében is kialakulhat.

  • Az első rész a szupraglottis, amely a gége felső része, a hangszálak felett helyezkedik el. Ide tartozik a gégefedő, ami lenyeléskor lezárja a gégét- A szakértők szerint a gégerákos esetek mintegy 35%-a itt alakul ki.
  • A második rész a glottis, amely a gége középső része - itt találhatók a hangszálak. A szakértők szerint a gégerákos esetek körülbelül 60%-a itt kezdődik.
  • A harmadik rész a subglottis, amely a gége legalsó része, a hangszálak alatt, de még a légcső felett helyezkedik el. A gégerákos esetek csak körülbelül 5%-a kezdődik innen.

Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a gégerák kezdetben e három terület egyikén alakulhat ki, ám idővel több területet is érinthet. Súlyosabb esetekben a gégerák áttéteket is képezhet, azaz átterjedhet más szervekre, például a pajzsmirigyre, a nyelőcsőre, a nyaki nyirokcsomókra és a test más részeire is.

A gégerák lehetséges tünetei

A gégerák egyik leggyakoribb tünete a rekedtség és a hangszín változása. Ez a tünet akkor jelentkezik, amikor a daganat a hangszalagok mozgását gátolja. Fontos megjegyezni, hogy a rekedtség nem feltétlenül utal rákra, ugyanis egyéb okok is kiválthatják: például megfázás, gégegyulladás, kiabálás, dohányzás, reflux, allergia, pajzsmirigy problémák.

Érdemes azonban figyelni, mennyi ideig áll fenn a probléma, ugyanis, ha a rekedtség három hétnél tovább tart és azt hangtónus változások is kísérik, érdemes orvoshoz fordulni!

A British Journal of General Practice folyóiratban korábban megjelent kutatás szerint a gégerákos esetek 52%-ban fordult elő rekedtség. Egy másik tanulmány, amely 2023-ban jelent meg az "International Journal of Environmental Research and Public Health" folyóiratban, kimutatta, hogy a lokálisan előrehaladott gégerákban szenvedők több mint 93%-a tapasztalta tünetet.

Nyelési fájdalom

A szakértők szerint a gége felső részén kialakuló rák egyik leggyakoribb és legkorábbi tünete a nyelési fájdalom. Ez különösen étel nyelésekor érezhető, mivel a falat nyomást gyakorolhat a daganatra. A betegek gyakran úgy írják le ezt a fájdalmat, mintha valami apróság akadt volna el a torkukban, vagy égő érzést tapasztalnának étel nyelése közben. Fontos megjegyezni, hogy a gégerák ezen sajátos tünete gyakran a betegség előrehaladott stádiumában is megjelenhet.

Tartós torokfájás

A rekedtséget a gégerák egy másik tünete, a tartós torokfájás is kísérheti. Egy tanulmány szerint szerint a benne szenvedők több mint 5%-a gégerákos, különösen ha egyéb tüneteik is vannak, mint például nyelési nehézség, légzési nehézség vagy fülfájás.

Duzzadt nyirokcsomók

Amikor a gégerák súlyosabb esetben átterjedhet a nyakon lévő nyirokcsomókra, ahol azok duzzanatát okozhatja. Ebben az esetben a kezelés részeként az orvos valószínűleg műtéti úton távolítja el ezeket a nyirokcsomókat.

Légzési problémák

A gégerákos betegek légzési problémákat is tapasztalhatnak, és légzésük zajossá válhat. Ezek igen súlyos tünetek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mivel a problémákat a légutakat elzáró daganat vagy a rák kezelésére használt sugárterápia szövődményei okozhatják.

A gégerák kevésbé gyakori tünetei

  • rossz lehelet
  • meghatározatlan fáradtság
  • fülfájás

Tünetek, melyek távoli szervekre való átterjedést jelezhetnek

A gégerák távoli szervekre, leggyakrabban a tüdőre is átterjedhet, amely felelős az alábbi tünetekért:

  • véres köhögés
  • mellkasi fájdalom
  • csökkent étvágy

A gégerák kezelése

A gégerák kezelésének módja a rák stádiumától függ. Ezek a következők lehetnek:

Attól függően, hogy a gége mely része érintett és mennyire terjedt el a rák, a sebész eltávolíthatja a hangszálakat vagy a gége egyes részeit. Bizonyos esetekben szükség lehet a teljes gége eltávolítására. A műtét célja a rák eltávolítása és lehetőség szerint a beszédképesség megőrzése.

Előrehaladott gégerák kezelése

Az előrehaladott gégerák gyakran műtét, sugárterápia és kemoterápia kombinációja. Amennyiben a műtét során a gége egy részét vagy egészét eltávolítják, a beteg logopédiai kezelésre szorulhat. Az egyik ilyen technika a nyelőcsőbeszéd, amely során a beteg megtanulja lenyelni a levegőt, majd a szájon keresztül visszaengedni.

Tracheostomia

Néha az orvos légcső- és nyelőcsőmetszést végez (tracheostomia), ami megkönnyíti a levegő áramlását a tüdőből a szájba. Az orvos a légcsövet és a nyelőcsövet egy sztómával (nyílással) kapcsolja össze, majd egy szelepet helyez a torok elülső részére. Ha a páciens az ujjával eltakarja a szelepet, az segíthet beszélni. Emellett elektrolarynx használatával is képes lehet beszélni.

A megfelelő kezelési mód kiválasztása és a beteg egyéni igényeinek figyelembevételével a cél mindig a legjobb életminőség és a lehető legnagyobb mértékű funkcionális helyreállítás biztosítása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gégerák - ezt a kevésbé ismert tünetet soha ne hagyja figyelmen kívül!

Gégerák - ezt a kevésbé ismert tünetet soha ne hagyja figyelmen kívül!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gégerák

Forrás: Medonet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához