Rosacea: okai, tünetei és kezelése
A rosacea tünetei kezdetben hirtelen, rohamszerűen jelentkeznek pl. hideg- vagy meleg hatására.
A rosacea egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely kipirulást, kipirosodást és bőrirritációt okozhat, általában az arcon. Gyakran összetévesztik az aknéval, ekcémával vagy allergiás bőrreakcióval.
A rosacea korai tünetei
A betegség korai tünete a bőrpír hő, szél, UV-sugárzás hatására, illetve stresszhelyzetben. Kezdetben ez a bőrpír eltűnik, de egyből visszatér. A bőrpír szimmetrikusan az orron, állon, orcán, ritkábban a szemhéj bőrén jelentkezik. A betegségre a lassú progresszió jellemző.
A piros foltok később összefolyhatnak és értágulatok alakulnak ki, amelyek már nem tűnnek el. Az arcon gyulladt, piros csomók jelentkeznek, mindezt kellemetlen, égő érzés kísérheti az arcon. Hideg, meleg vagy stressz hatására a tünetek tovább súlyosbodnak, az ilyen eseteknél a szemhéjak bőrét és a szemeket is érintheti a betegség.
A tüneteket kiegészítheti még fokozott faggyútermelés, pattanások megjelenése, valamint az orr karfiolszerű megnagyobbodása is (rhinophyma).
A rosacea a szemet is érintheti
Nem igazán közismert, hogy az elhanyagolt rosacea súlyos szembetegséghez is vezethet, a szem szárazságát, kipirosodását, a szemhéj gyulladását okozhatja és végső esetben – bár csak ritkán – akár látásvesztést is eredményezhet.
- A rosacea fő tünetei az arc kipirulása, az irritált bőr és a pattanások
- Egyéb tünetek közé tartozik a bőr megkeményedése és a szemproblémák.
A rosacea pontos oka nem ismert, kialakulásában valószínűleg az öröklött hajlamnak, környezeti tényezőknek és a túlműködő immunrendszernek is szerepe van. A betegség nem fertőző. Jelenleg ugyan nincs gyógymód a rosacea ellen, de megfelelő krémekkel, gyógyszerekkel kezelhetők a tünetek.
Egyes ételek és italok is ronthatják a tüneteket, például tejtermékek, fűszeres ételek, koffein és alkohol, valamint a napsugárzás. A rosacea gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál, és általában 30 éves kor után alakul ki.
A rosacea jelei és tünetei egyénileg jelentősen eltérhetnek
Leggyakrabban világosabb bőrű embereknél fordul elő. Mivel a tünetek könnyebben észrevehetők ezeken a bőrtónusokon, kevés tanulmány vizsgálta a rosacea előfordulását sötétebb bőrű embereknél.
Főbb tünetek:
- A bőr tartós elszíneződése: Ez úgy tűnhet, mint egy pír vagy napégés, amely nem múlik el. Akkor fordul elő, amikor a bőr felszínén lévő apró véredények százai kitágulnak.
- A bőr megvastagodása: A bőr megvastagodhat a felesleges bőrszövettől. Ez általában az orrot érinti, és rhinophymát okozhat, amely a férfiakat sokkal jobban érinti, mint a nőket.
- Kipirulás: Az arcról lefelé terjedhet a nyakra és a mellkasra és a bőrt kellemetlenül felforrósíthatja.
- Bőrdudorok és pattanások: Kicsi, piros, aknészerű dudorok alakulhatnak ki, amik gennyt tartalmaznak.
- Látható erek: Pókvénáknak vagy telangiectasia-nak is nevezik, ez általában az arcot, az orrnyerget és a központi arc egyéb részeit érinti.
- Szemirritáció: Irritált, könnyező vagy véreres szemek. A szemhéjak kipirosodhatnak és megduzzadhatnak. A rosacea a betegek körülbelül 50%-ánál érinti a szemet. Ritkán a látás is homályossá válhat.
Másodlagos tünetek:
- égő vagy szúró érzés a bőrben
- az arc duzzanata a vérerekből kiszivárgó felesleges folyadék és fehérjék miatt
- száraz vagy érdes arcbőr
A rosacea típusai
Az American Academy of Dermatology (AAD) szerint a rosaceának négy fő típusa van:
- Erythematotelangiectaticus rosacea: A tünetek közé tartozik a bőr elszíneződése, kipirulás és a látható erek.
- Papulopustuláris rosacea: A tünetek közé tartozik a kipirulás, duzzanat és a pattanásokhoz pontok az arcon.
- Phymatous rosacea: A tünetek közé tartozik a megvastagodott, göröngyös bőr.
- Szemrosacea: A tünetek közé tartozik a szem vörössége és irritációja, valamint a szemhéjak duzzanata, olykor a látás is romolhat.
A szteroid rosacea néven ismert állapot a kortikoszteroidok hosszú távú használatából eredhet, különösen akkor, ha valaki bőr gyulladására vagy vitiligo kezelésére kapja a szteroidos kezelést.
Ezek okozhatnak rosacea-t:
A tudomány nem biztos abban, hogy mi okozza a rosaceát. Sokan azonban úgy vélik, hogy a következő tényezők hozzájárulhatnak a kialakulásához:
- Az erek rendellenességei: A bőrspecialisták szerint, az arc kipirulása és a pókhálós vénák az arc véredényeinek rendellenességei miatt következnek be.
- Demodex folliculorum nevű bőratka: Ez az atka a bőrön él és általában nem okoz problémát. Azonban a rosaceás embereknél jóval több ilyen atka található az arcbőrön. A szakemberek szerint ez hozzájárulhat a bőr probléma kialakulásához.
- Helicobacter pylori nevű baktériumok: Ezek a bélbaktériumok serkentik a bradikinin, egy kis polipeptid termelődését, amely az erek kitágulását okozza. A szakértők szerint ez a baktérium szerepet játszhat a rosacea kialakulásában.
- Családi előzmények: Sok rosaceában szenvedő embernek egy közeli rokona szintén küzd a betegséggel. Ez azt jelenti, hogy a rosacea örökletes bőrbetegség.
A rosacea kiváltó okai
Sok ember számára az étrendi tényezők befolyásolhatják a rosacea tüneteit. A következő ételek és italok fogyasztása okozhatja a tüneteket és meglehetősen ronthatnak is rajta:
- meleg ételek és italok
- koffein
- tejtermékek
- kapszaicint tartalmazó fűszerek és fűszerek, például csípős szósz, cayenne bors és piros paprika
- alkohol, beleértve a borokat és a tömény italokat
- fahéjaldehidet tartalmazó élelmiszerek, például paradicsom, csokoládé és citrusfélék
Egy vagy több ilyen étel és ital elkerülése csökkentheti a fellángolások kockázatát és segíthet a rosacea kontrollálásában.
Nem csak az ételek és italok befolyásolják a betegség megjelenését, hanem még számos tényező ronthat a bőrpír megjelenésén. A hideg - meleg hatások, különféle időjárási tényezők, egyes betegségek és a szteroid tartalmú gyógyszerek jelentősen kihozzák a rosacea tüneteit.
A rosacea kezelése
Bár jelenleg nincs teljes gyógymód, különféle kezelésekkel enyhíteni lehet a rosacea tüneteit. Általában a gyógyszerek és az életmódbeli változtatások kombinációja adja a legjobb eredményt.
Bőrápoló krémek
A bőrkrémek segíthetnek csökkenteni a gyulladást és a bőr elszíneződését. Ilyenek például a helyi antibiotikum tartalmú krémek. (a tretinoin, a benzoil-peroxid és az azelainsav)
Szemcsepp
A szemcseppek enyhíthetik a szem tüneteit. Például az orvos javasolhat egy szteroid szemcseppet, amelyet blehamidnak neveznek.
Antibiotikumok
Az orális antibiotikumok gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek. Általában gyorsabb eredményt is adnak, mint a helyiek. Ilyen hasznos antibiotikumok a tetraciklin, minociklin és eritromicin.
A tetraciklinek olyan antibiotikumok, amelyek segíthetnek a szemtüneteken. A doxiciklin javítja a szárazságot, a viszketést, a homályos látást és a fényérzékenységet a szem rosaceában szenvedő betegeknél.
Lézeres kezelés
A bőrgyógyászok lézeres kezelést ajánlhatnak a látható erek vagy a pókvénák csökkentésére. Ez a kezelés intenzív pulzáló fényt használ, ami összezsugorítja a látható ereket.
Bár az eljárás minimális fájdalmat okozhat, a legtöbb embernek nincs szüksége érzéstelenítőre. Viszont arra figyelni kell, hogy a lézeres kezelés néha zúzódásokat, bőrkérgesedést, duzzanatot, érzékenységet és nagyon ritkán fertőzést okozhat.
Ha valaki a rosacea miatt kialakult megvastagodott bőrt szeretné eltávolítani, forduljon bőrgyógyászhoz!
Rosacea: természetes gyógymódok
A rosacea tüneteinek csökkentésére, az életmód megváltoztatása mellett, a helyes bőrápolási gyakorlatok alkalmazása is segítséget nyújthat.
- Kerülje az arc dörzsölését vagy érintését.
- Mossa meg arcát gyengéd tisztítószerrel, de kerülje az irritáló anyagokat vagy az alkoholt tartalmazó termékeket. Ugyancsak kerülje a komedogén termékeket. Ezek blokkolják az olaj- és verejtékmirigyek nyílásait.
- Gyengéd hidratáló krémmel hidratálja a bőrt.
- Viseljen magas UV számú fényvédőt a szabadban.
- Hideg időben védje arcát sállal vagy símaszkkal.
- Kerülje a szélsőséges hőmérsékleteket.
- Kerülje az olyan ételeket és italokat, amelyek fokozhatják a tüneteit.
- Kerülje a vény nélkül kapható szteroidos krémek használatát, kivéve, ha orvosa javasolta őket. Ezek hosszú távon ronthatják a tüneteket!
- Borotválkozáskor használjon elektromos borotvát, mert ez kisebb valószínűséggel vált ki fellángolásokat, mint egy normál borotva.
- Vannak, akik úgy találják, hogy a zöld vagy sárga alapozó (primer) krémek és púderek használata segít elfedni a bőr elszíneződését.
Mikor forduljak orvoshoz?
Nincs klinikai teszt a rosaceára. A bőrgyógyász az erek nagyságából és a további tünetekből illetve a kiváltó okokból állítja fel a diagnózisát.
A fejbőrön vagy a füleken megjelenő kiütések általában eltérő vagy párhuzamos diagnózist is jelezhetnek, mert rosacea jelei és tünetei főként az arcon jelentkeznek.
A korai diagnózis és a gyors kezelés jelentősen csökkentheti a progresszió kockázatát. Ha az orvos gyanítja, hogy valamilyen mögöttes egészségügyi állapot állhat az arcpír mögött - például lupusz - vérvizsgálatot rendelhet el.
Olvasta már?
- Csíkok a bőrön: ilyen, amikor nem stria, hanem hormonbetegség az oka
- Száraz a szeme? Hormonzavar is állhat a háttérben
- Miért vannak kisebb-nagyobb sötét foltok a bőrön?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!