Mi az a napmérgezés? Mennyi ideig tart a leégés? Tünetek, okok, kezelések
Nem csak a szőke, szeplős, fehér bőrűeket veszélyezteti a napsugárzás.
A leégés a bőr kipirosodása és gyulladása, amely a nap ultraibolya (UV) sugárzásának túlzott kitettségéből ered. Hasonló típusú égési sérülést okozhat a "nap" vagy szoláriumlámpa túlzott expozíciója is.
A napégés az égés súlyosságától függően néhány naptól néhány hétig is eltarthat.
- Enyhe leégés esetén a napozás után körülbelül két-hat órával bőrpír alakul ki. Az enyhe leégés okozta bőrpír általában két napig tart.
- Közepesen súlyos leégés esetén a bőr megduzzad és forró tapintású.
- A mérsékelt leégés okozta bőrpír és duzzanat akár egy hétig is eltarthat, mielőtt teljesen begyógyulna. Súlyos leégés esetén a bőr vörös és intenzíven forró, és végül hólyagok alakulnak ki. A súlyos leégésből származó hólyagok és a bőr hámlása akár két hétig is eltarthat.
Mik a leégés tünetei?
A leégés korai tünetei az UV-expozíciót követően azonnal vagy néhány órán belül jelentkeznek, és a következők lehetnek:
- bőrpír
- bőrirritáció
- bőrérzékenység
- a bőr forrónak tűnik
- fájdalom a bőr érintésekor vagy dörzsölésekor
- a hőség miatti folyadékveszteség miatti dehidratáltság
Mit tehetünk leégés ellen otthon?
Mérsékelt napégés során, ha nem képződnek hólyagok, a hideg vizes (kb. 25 oC-os, ne hidegebb!) zuhany vagy borogatás hoz gyors enyhülést.
Leégés ellen házilag alkalmazhatunk jegelést, vagy vehetünk egy hűvös fürdőt az égető érzés enyhítésére. A fájdalom csillapítására egyéb eszközöket is használhatunk, például hatékonyak lehetnek a különböző, patikákban vagy drogériákban kapható, leégés kezelését célzó, gél vagy krém formájú készítmények.
Ezek természetes módon hűsítő hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek általában a mentol, a kámfor és az aloe vera. Ha az égésre krémet vagy gélt használunk, a még hűvösebb érzetért használat előtt tegyük azokat pár perce hűtőbe!
- Ha a bőrünk kihólyagosodott, a hólyagokat semmiképpen se szúrjuk ki, hagyjuk őket természetes módon meggyógyulni, elkerülve ezzel a fertőzésveszélyt!
- Fájdalomkezelés: A leégés által okozott bőrdagadás és fájdalom ellen bevethetünk nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőket is – ilyenek az ibuprofen vagy a naproxén-tartalmú gyógyszerek.
- Természetes regenerálódás: természetes módon is segíthetünk testünknek a regenerálódásban. Leégés után különösen fontos a hidratáltság, ezért fogyasszunk sok vizet a rákövetkező napokban.
- A teljes gyógyulásig a napfényt mindenképpen kerüljük, és viseljünk a sérült bőrfelületet eltakaró, szorosan szőtt anyagú ruhadarabokat. A bőr további hidratálásáról se feledkezzünk el: használjunk ápoló, nyugtató összetevőket tartalmazó testápoló krémet vagy olajat.
A kezdeti bőrpír után a napégés tünetei a következők lehetnek:
- bőrduzzanat
- viszketés
- hólyagosodás
- hámlás
- bőrirritáció, kiütések
Forduljon orvoshoz, ha súlyos leégés tüneteit észleli.
A súlyos leégés (napmérgezés) tünetei közé tartoznak a fenti és a következő tünetek:
A napmérgezés olyan bőrreakció, amely a napfénynek való kitettség után jelentkezik. Hivatalosan fotodermitisznek nevezik, a napmérgezés viszonylag ismeretlen és nem gyakori állapot. Mindazonáltal súlyos és hosszú távú szövődményei lehetnek, ha nem kezelik megfelelően. A jellegzetes tünetei:
- láz
- hidegrázás
- szédülés
- hányinger
- szapora légzés
- gyors szívverés
- kiszáradás
- súlyos hólyagok vagy fájdalom
- sokk eszméletvesztéssel
A súlyos leégés hőkimerüléssel vagy hőgutával is járhat, ami orvosi vészhelyzetet jelent. Ha a tüneteink megmaradnak, és nem javul az állapotunk, mindenképp keressünk fel egy orvost, mert a a leégésnek és a napmérgezésnek különböző a kezelési módja, amit mi nem valószínű, hogy önerőből gyógyítani tudunk. A napmérgezés esetében, akár fényterápiás kezelést is kaphatunk, amiben különféle fénysugarakkal gyógyítják a sérült felületet. Megszokott még ennél az esetnél az étrend kiegészítés a legfontosabb vitaminokkal és nyomelemekkel, ezáltal fokozhatjuk szervezetünk védelmét a fényérzékenységre. Ezeket általában orvos jelöli ki számunkra.
Mi okozza a leégést?
A leégést a nap ultraibolya (UV) sugárzásának túlzott kitettsége okozza. Hasonló típusú égési sérülést okozhat a szintén UV-sugárzást kibocsátó "nap" vagy szoláriumlámpa túlzott expozíciója is. Az UV sugarak mellett számolni kell a napfény harmadik komponensével, az infravörös sugarakkal is, melyek a nap melegítő hatását adják és felelősek lehetnek különböző hőártalmakért, úgymint napszúrás, hőguta.
Bizonyos gyógyszerek (ún. fényérzékeny gyógyszerek) növelhetik a bőr napfényre való érzékenységét, és hajlamosabbá tehetik az embert a leégésre, pl:
- nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok)
- bizonyos antibiotikumok
- diuretikumok (vízhajtók)
- bizonyos szívgyógyszerek
- egyes cukorbetegség elleni gyógyszerek
- bizonyos pszichiátriai gyógyszerek
- akne gyógyszerek
Fototoxikus bőrgyulladásról (fotokontakt bőrgyulladás) akkor beszélünk, ha például dekorkozmetikumok, parfümök, gyógyszertartalmú krémek, kenőcsök, egyes növényi nedvek toxikus módon érzékenyítik a bőrt a napfénnyel szemben. A napégés csak ezeken a körülírt területeken alakul ki, ahol az adott szer érte azt. A gyulladás megszűnte után barna folt marad vissza.
Nagyobb veszélyben lehet, aki ilyen betegségekkel él
Egyes betegségek növelhetik a bőrkárosodás kockázatát, beleértve a súlyos leégést is, az UV-sugárzásnak való kitettség miatt. Ezek a betegségek a következők:
- albinizmus
- porfíriák
- szisztémás lupus erythematosus
- vitiligo
- xeroderma pigmentosum
Hogyan előzhető meg a leégés, napmérgezés?
Megóvhatjuk magunkat a problémától, ha nem töltünk sok időt a napon, árnyékba vonulunk kánikula idején (különösen délelőtt 10 óra és délután 4 óra között) használunk naptejet napozás előtt és mellőzzük a szoláriumok használatát az évek során. A ruházkodásunk is kulcsfontosságú a mind a megelőzésben mind a kezelésben. Használjunk kalapot a napon és ügyeljünk a világos színű ruhadarabok viselésére a megelőzésnél és használjunk vizes borogatást a bőr hűsítésére.
Fordítsunk fokozott figyelmet bőrünk egészségére ebben az időszakban, amikor pillanatok alatt leéghetünk a napon és megannyi kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat a közeljövőben.
A fájdalmat és érzékenységet okozó kipirosodás és a felhólyagzás nem az egyetlen dolog, mely leégéskor, napmérgezéskor történik bőrünkkel: az ultraviola sugarak rombolják DNS-einket is, gyorsítva ezzel a bőr öregedési folyamatait és növelve a bőrrák kialakulásának kockázatát.
Összegzés
- A napsugárzás veszélyezteti a bőrt, függetlenül a bőrtípustól.
- Az UV-expozíció a leégés korai tüneteit okozza.
- A leégés kezelése hideg vizes zuhannyal, borogatással, krémekkel történik.
- A napmérgezés hosszú távú szövődményekkel járhat, és orvosi kezelést igényelhet.
- Az extra óvintézkedések, mint a naptej, kalap és világos ruházat megelőzhetik az UV-sugárzás okozta bőrkárosodást.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Irodalom, források: