KÖRÖMÁGY-GYULLADÁS (PARONYCHIA) L03.0 ICD11: EE12.0 (KRÓNIKUS: EE13.2)
Körömágy-gyulladás oka, tünetei és kezelése
A körömágy-gyulladás a körmöt körülvevő érzékeny bőrterület szöveteinek gyulladásos megbetegedése, mely akut és krónikus egyaránt lehet. A legtöbb esetben szerencsére gyors gyógyulásra számíthatunk.
A körömágy-gyulladás oka és kialakulása
A paronychia a köröm közvetlen közelében, a körmöt körülvevő lágy szöveteknél kialakuló gyulladás. A körömágy sérülése után a sebbe (mely gyakran szabad szemmel nem is látható), kórokozók kerülhetnek, melyek ott elszaporodnak és gyulladást okoznak. A gyulladást a legtöbb esetben baktérium vagy gomba okozza.
Akut és krónikus körömágy-gyulladás
A körömágy-gyulladás lehet akut és krónikus. Az akut gyulladás általában rövid időn belül alakul ki és maximum hat hétig tart. A krónikus körömágy-gyulladás lassabban alakul ki és minimum hat hétig elhúzódik.
Akut gyulladás esetén általában a kézen vagy lábon található egy-egy köröm az érintett, a gyulladás jól köthető valamilyen sérüléshez (pl. ha körömápolás során megsérül a körömágynál lévő bőrterület), és a legtöbbször a köröm oldalánál lévő szövetek betegszenek meg.
Krónikus gyulladásnál egyszerre több köröm is érintett lehet, és ez jóval gyakoribb a kézen, mint a lábon. Az állandó irritációnak, káros környezeti hatásoknak kitett körömágy teljesen felpuhulhat és elválhat a körmöktől, így ez a terület sokkal fogékonyabb lesz a fertőzésekre is.
Akut és krónikus betegség esetén egyaránt kimutathatók baktériumok és gombák a gyulladt területen. A baktériumok közül a leggyakrabban a Staphylococcus aureus, illetve a Streptococcus pyogenes okozza a gyulladást. Krónikus gyulladás esetén előfordulhat, hogy gombás és bakteriális fertőzés (Candida albicans és S. aureus, S. pyogenes vagy Pseudomonas aeruginosa) egyszerre van jelen. Fontos azonban megjegyezni, hogy a krónikus körömágy-gyulladás nem tartozik a hagyományos értelemben vett gombás bőrbetegségek közé! Bár a betegség kialakulásában nagy szerepe van a C. albicansnak, a gyulladás alapvetően az állandó irritációra vezethető vissza.
Epidemiológia
A körömágy-gyulladás nagyon gyakori betegség, a becslések szerint az emberek mintegy harmada legalább egyszer átesik rajta életében. Pontos adatokat azonban nehéz meghatározni, többek között azért, mert a legtöbbször a gyulladás enyhe és viszonylag hamar el is múlik, már azelőtt, hogy orvoshoz fordulnának vele.
A körömágy-gyulladás férfiakat és nőket egyaránt érinthet, de nőknél kétszer-háromszor gyakoribb.
Körömgomba: így kezelje otthon, hogy gyorsabban múljon - olvasson tovább!
Kiket érinthet a körömágy-gyulladás?
A körömágy-gyulladás rizikóját növeli minden olyan tényező, mely a körömágy sérülését okozhatja. Ezek közé tartozik például:
- a körömrágás vagy a körömágy bőrének rágcsálása, tépkedése
- az ujjszopás
- a manikűr vagy pedikűr
- a műköröm viselése
- a benőtt köröm (és annak helytelen kezelése)
- a bőr víznek, vegyületeknek, kemikáliáknak való gyakori kitettsége (pl. állandó kézmosás, takarítás, mosogatás)
Fokozottan veszélyezteti a körömágy-gyulladás azokat, akik valamilyen krónikus bőr- vagy körömbetegségben szenvednek (ezek közé tartozik például az ekcéma, a pszoriázis vagy a kontakt dermatitisz), illetve, akiknek legyengült az immunrendszere. Mivel a kényszeres szokások (körömrágás, bőrtépkedés) gyakoribbak lehetnek bizonyos mentális problémák, szorongás vagy depresszió esetén, az ezekben érintetteknél is többször alakul ki körömágy-gyulladás.
A körömágy-gyulladást (különösen annak krónikus formáját) a szakemberek munkahelyi ártalomnak tartják, bizonyos munkakörökben ugyanis sokkal nagyobb a betegség előfordulásának esélye. Elsősorban azok veszélyeztetettek, akik gyakran mosnak kezet vagy gyakran takarítanak, mosogatnak. Megfigyelték, hogy a krónikus-körömágy gyulladás többször fordul elő egészségügyi dolgozóknál, konyhai dolgozóknál, takarítóknál, fodrászoknál. A versenyszerűen úszók is veszélyeztetettebbek, hiszen sok időt töltenek vízben.
Bizonyos gyógyszerek is növelik a krónikus körömágy-gyulladás rizikóját, például a retinoidok vagy a kemoterápia során szedett szerek.
Körömágy-gyulladás tünetei és jelei
Az akut körömágy-gyulladás lehetséges tünetei:
- általában egy-egy köröm érintett a kézen vagy a lábon
- a leggyakoribb a hüvelykujjon, a mutatóujjon, a középső ujjon, illetve a nagylábujjon
- az érintett körömágy kipirosodása
- az érintett körömágy duzzanata
- az érintett ujjbegy és körömágy érzékeny, fájdalmas
- a gyulladt körömágynál fehér vagy sárgás gennyes váladék gyűlhet fel, mely nyomásra ürülhet
A krónikus körömágy-gyulladás lehetséges tünetei:
- általában több köröm is érintett egyszerre, a leggyakrabban a domináns kéz hüvelyk-, mutató és középső ujja
- a körömágyak kipirosodása, duzzanata és fokozott érzékenysége
- megfigyelhető a körömágy és a köröm egymástól való eltávolodása (a körmök első ujjperchez közelebbi részénél)
- a kutikula teljesen eltűnhet
- gennyes váladék ürülhet a körömágy területéről
- előrehaladottabb betegség esetén a köröm elszíneződhet, elvékonyodhat vagy megvastagodhat
- a köröm felülete egyenetlenné válik, vonalak, bemélyedések jelenhetnek meg rajta
- különösen súlyos esetben a köröm mérete csökken, a köröm alatti terület egy része is látható
Körömágy-gyulladás diagnosztizálása
Az akut gyulladás általában a laikus számára is könnyen azonosítható. A krónikus, visszatérő vagy nem gyógyuló körömágy-gyulladásnál bőrgyógyászati vizsgálat szükséges. A krónikus körömágy-gyulladás megfelelő kezeléséhez fontos lehet megállapítani azt is, van-e valamilyen allergiája vagy bőrbetegsége az érintettnek, ez ugyanis a terápiát, illetve a későbbi gyulladások megelőzéséhez szükséges lépéseket is befolyásolhatja. A gyulladást kiváltó kórokozó meghatározásához laboratóriumi vizsgálatokra, tenyésztésre is szükség lehet.
Orvosnál a körömágy-gyulladással
Segítheti a körömágy-gyulladás diagnosztizálását, a megfelelő terápia meghatározását, ha az orvossal való konzultáció előtt előre felkészülünk, és összegyűjtünk néhány információt:
- Mikor kezdődtek a tüneteink?
- Érte, érhette sérülés a körömágyat, a köröm körüli bőrterületet a tünetek jelentkezése előtti 1-2 hétben?
- Mi jellemző a körömápolási szokásainkra?
- Van-e olyan rossz szokásunk, mely a körmöket, ujjakat érinti (körömrágás, a köröm körüli bőrterület tépkedése, ujjszopás stb.)?
- Általában mennyit mosunk kezet, mennyit mosogatunk, takarítunk egy nap? Mennyi időt „töltenek” vízben a kezeink?
- Van-e valamilyen ismert krónikus betegségünk?
- Van-e valamilyen ismert krónikus bőrbetegségünk, bőrtünetekkel járó allergiánk?
A körömágy-gyulladás lefolyása és kimenetele
Akut gyulladás esetén az első tünetek a sérülést követően 1-5 napon belül jelentkeznek. A körömágy hirtelen érzékennyé és gyulladttá válik, a betegség intenzív fájdalommal jár. A sérülés helyénél gennyes váladék gyűlhet fel.
A krónikus gyulladásnál a tünetek lassan, fokozatosan alakulnak ki, és az is előfordulhat, hogy a beteg állapota hullámzó, vagyis időnként fellángolnak a tünetek, majd szinte teljesen elmúlnak.
Sárga köröm szindróma: kialakulásának oka, tünetei és kezelése – olvasson tovább!
Vészhelyzet körömágy-gyulladás esetén
A körömágy gyulladása a legtöbb esetben nem okoz azonnali orvosi beavatkozást igénylő, életveszélyes problémákat. A súlyos, fájdalmas és nehezen gyógyuló komplikációk, esetleg a körömágy-gyulladásra emlékeztető, de komolyabb betegségek megelőzésének érdekében azonban érdemes minél előbb felkeresni az orvosunkat, amennyiben:
- a körömágy-gyulladása hosszabb ideig elhúzódik, és kezelés mellett sem tapasztalunk változást
- a körömágy-gyulladás extrém fájdalommal jár (pl. már fogni sem tudunk)
- az ujjakon, a köröm környékén hólyagok, kiütések vagy más bőrelváltozások jelennek meg
- a köröm felületén elszíneződést, a köröm megvastagodását, vagy a körmön jelentkező bemélyedéseket, vonalakat, redőket veszünk észre
- körömágy-gyulladásunk van és cukorbetegek vagy legyengült immunrendszerűek vagyunk
- a körömágy-gyulladás mellett láz jelentkezik
- a körömágy-gyulladásra jellemző tünetek (kipirosodás, duzzanat, érzékenység stb.) nemcsak az első ujjpercet érintik, hanem az ujj többi részére is átterjednek
A körömágy-gyulladás komplikációi
Amennyiben nem kezelik megfelelően, az akut gyulladás továbbterjedhet a körömágyról a köröm alatti területre is. Ez rendkívül fájdalmas betegség. A gyulladás egy idő után már mélyebb szöveteket is érinthet, akár a köröm növekedéséért felelős mátrixsejteket, sőt akár a csonthártyát is. A köröm alatti tályogban összegyűlő genny miatt a köröm eltávolodhat az ujjtól. Ennek következménye a körmök deformálódása vagy leválása is lehet. A rendszeresen visszatérő, ismétlődő akut körömágy-gyulladás szövődménye krónikus gyulladás is lehet.
A körömágy-gyulladás kezelése
A legtöbb esetben az akut-körömágy gyulladás néhány napon belül magától, gyógyszeres kezelés nélkül is elmúlik. Néhány egyszerű házi módszerrel (pl. borogatással, rendszeres fertőtlenítéssel) meggyorsítható a gyógyulás és a tünetek is csökkenthetőek.
Kiterjedtebb vagy nehezen gyógyuló akut gyulladás esetén szájon át szedhető, illetve helyileg alkalmazandó antibiotikum-kúrára is szükség lehet.
Szélsőséges esetben, ha a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a kívánt eredményt vagy a beteg állapota nem javul, esetleg már súlyosabb tályog alakult ki, műtéttel nyithatják fel a gennyel teli részt. Ez általában a fájdalom azonnali csökkenésével jár együtt. Ilyenkor alaposan ki is tisztítják a sebet. A köröm részleges vagy teljes eltávolítására csak nagyon ritkán van szükség.
A krónikus körömágy-gyulladás kezelése jóval hosszadalmasabb és nehézkesebb folyamat. Antimikotikumokra, antibiotikumokra, gyulladáscsökkentő szterodiok alkalmazására egyaránt szükség lehet. Ezeket több hétig rendszeresen kell alkalmazni. Emellett fokozottan ügyelni kell arra, hogy a körmöt, körömágyat minél kevesebb irritáció érje. Mivel a krónikus körömágy-gyulladás gyakran a köröm deformálódásával jár együtt, fontosak lehetnek a kozmetológiai eljárások is, melyek segítségével javítható a körmök kinézete.
Mind az akut, mind a krónikus gyulladás visszatérhet, ha újra sérül a körömágy.
A körömágy-gyulladás megelőzése
A legfontosabb a körömágy sérülésének elkerülése, illetve, annak megelőzése, hogy az esetleges sérülések elfertőződjenek!
- Tartsuk a kezünket és a lábunkat tisztán és szárazon! Kézmosás után mindig alaposan szárítsuk, töröljük meg a kezünket!
- Igyekezzünk minél jobban csökkenteni annak lehetőségét, hogy a bőrt irritáló anyagok (pl. tisztítószerek) érjék. Célszerű például takarításhoz, mosogatáshoz gumikesztyűt viselni.
- Rendszeresen krémezzük be a kezünket, a körömágyakat, így megelőzhetjük a bőr kiszáradását! A száraz bőr érzékenyebben reagál az irritáló anyagokra és sérülékenyebb!
- Legyünk körültekintők manikűrözés, pedikűrözés közben!
- Ha kéz- vagy lábápoló szalon szolgáltatásait vesszük igénybe, esetleg műkörmöt szeretnénk felrakatni, csak megbízható, hozzáértő szakemberhez menjünk!
- Lehetőleg szokjunk le a körömrágásról, ujjszopásról, a köröm melletti bőr tépkedéséről vagy rágcsálásáról. Ez a pótcselekvés nagyon gyakran lelki eredetű rossz szokás, így akár pszichológus szakember segítségére, vagy stresszcsökkentő, relaxációs technikák elsajátítására is szükség lehet.
Mit tehetünk otthon körömágy-gyulladás esetén?
Néhány egyszerű, olcsó házi módszerrel sokat tehetünk azért, hogy az akut körömágy-gyulladás kellemetlen tüneteit enyhítsük és a gyógyulást is gyorsítsuk:
- Tegyünk meleg vizes borogatást az érintett körömágyra, naponta akár 3-4 alkalommal! Ez enyhíti a fájdalmakat és csökkenti a duzzanatot.
- Áztassuk az érintett ujjat meleg víz és antibakteriális szappan 1:1 arányú keverékébe, naponta 2-3 alkalommal 10-10 percre. Utána nagyon alaposan törüljük, szárítsuk meg a kezünket!
- Előfordulhat, hogy a gyulladt, gennyel teli terület önmagától kifakad, és enyhe nyomásra kiürül belőle a váladék. Ezt azonban ne próbáljuk meg a terület szurkálásával, vagdosásával elérni! Ezzel ugyanis csak a felülfertőződés kockázatát növeljük!
Gyakori kérdések a körömágy gyulladásával kapcsolatban
Mennyi idő alatt gyógyul meg a körömágy-gyulladás?
Amennyiben akut, komplikáció nélküli gyulladásról van szó, a gyógyulásra általában 4-5, maximum 10 napon belül sor kerül. Ennél hosszabb ideig elhúzódó gyulladásnál mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Krónikus gyulladásnál a gyógyulás akár több hónapot is igénybe vehet.
Fertőző a körömágy-gyulladás?
A körömágy gyulladása nem tekinthető a hagyományos értelemben vett fertőző betegségnek, vagyis nem „kaphatjuk” el azt, ha valaki a gyulladt ujjával megérint minket. Természetesen, a betegséget okozó baktériumok, gombák átkerülhetnek egyik emberről a másikra, de ezek általában a saját szervezetünkben is megtalálhatóak.
Hogyan nyomhatjuk ki a gennyet a gyulladt körömágyból?
A körömágy-gyulladás során előfordulhat, hogy a beteg, gennyes váladékkal teli terület önmagától felfakad, és enyhe nyomásra ki is ürül ebből a váladék. Ebben az esetben rendkívül óvatosnak kell lenni, és fokozottan ügyelni kell a körömágy tisztán tartására és fertőtlenítésére, hogy a felülfertőződés esélyét minimalizálhassuk. A gyulladt körömágy szurkálása, vagdosása, tépkedése azonban egyáltalán nem javasolt, ezzel ugyanis még komolyabb károkat okozhatunk!
Források:
Dermatology (Elsevier, 2018.), szerk: Jean L. Bolognia, Julie V. Schaffer, Lorenzo Cerroni
Nail Disorders (CRC Press, 2019.) szerk.: Archana Singal, Shekhar Neema, Piyush Kumar
Acute and Chronic Paronychia https://www.aafp.org/afp/2017/0701/p44.html
Medscape https://emedicine.medscape.com/article/1106062-overview
Paronychia Drainage https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559146/
Medical News Today https://www.medicalnewstoday.com/articles/324059