Grízes bőr: a keratosis pilaris oka, tünetei és kezelése
A keratosis pilaris fájdalommal nem járó, ártalmatlan bőrbetegség, inkább esztétikai probléma. Szokták grízes bőrnek, libabőrnek vagy csirkebőrnek is nevezni, elsősorban a felkaron, combon, fenék környékén jelenik meg.
A keratosis pilaris makacs bőrtünet, a megjelenése miatt kellemetlen, de nincs igazán orvosilag kockázata vagy következménye. Kiváltó oka ismeretlen. A bőr felszínén apró pirosas vagy fehéres színű göbök formájában jelenik meg - hasonlít a libabőrhöz, innen is ered a csirkebőr elnevezése. Legfőképpen gyermekkorban, kamaszkorban vagy fiatal felnőttkorban fordul elő olyan egyéneknél, akiknek szárazabb, esetleg ekcémára hajlamos a bőrük.
Ezek a keratosis pilaris tünetei
A keratosis pilaris piros vagy fehéres színű göbökben vagy kiütésekben jelentkezik a bőrön, legfőképpen a felkaron, a combon, a fenék környékén. Nőknél gyakrabban fordul elő. Az érintett bőr csiszolópapírszerűvé válhat. Ha a dudorok viszketést vagy irritációt okoznak, enyhén begyulladhatnak, és akár hegesedést is okozhatnak. A keratosis pilaris gyakoribb télen, amikor a bőr általában szárazabb. A tünetek gyakran javulnak, és fiatal felnőtt korra el is tűnhetnek.
Keratosis pilaris okai
A keratosis pilaris jellemzően azokat érinti, akik szárazabb bőrrel rendelkeznek. Jelenlétéért a keratin nevű fehérje túltengése a felelős. A keratin a haj növekedését támogatja, így a keratosis pilaris csak olyan területen jelenhet meg, ahol a testünkön szőr van. Kialakulásának sorrendisége:
- A keratin eltömíti a szőrtüszőket,
- ami gátolja a bőr természetes hámlását,
- ami a tüszőkben dugacsot képez,
- és dudorokkal teli bőrt eredményez.
Az elváltozás mindig szimmetrikus, így ha az egyik karon megjelenik, akkor a másikon is meg fog. A kiváltó okok nem ismertek, de valószínűleg genetikai hajlam áll a háttérben. Egyéb bőrbetegségekre való hajlam (ekcéma, allergiás betegségek) növeli a kockázatot a keratosis pilaris kialakulására.
A keratosis pilaris diagnózisa
A bőrgyógyász a klinikai kép alapján állítja fel a diagnózist. A keratosis pilarist könnyen felismeri bőrgyógyász a tipikus tünetekből, így elég csak ránéznie az érintett területre.
A keratosis pilaris kezelése
Mivel a keratosis pilaris ártalmatlan, enyhe bőrprobléma, sok esetben nem igényel orvosi terápiát. Lényeges azonban, hogy:
- A dudorokat nem szabad vakarni, és kíméletesen kell tisztítani a bőrt (szappan helyett tusfürdő használata javasolt).
- A víz inkább langyos-kézmeleg legyen, semmiképp sem forró.
- A hidratálás fürdés után fontos, ha lehet, glicerin- vagy lanolintartalmú krémmel.
- Gyógyszertári krémeket is lehet használni, amelyben A-vitamin vagy tejsav, szalicilsav van, amelyek hámlasztanak.
Gyulladt, vörös bőr esetén a bőrgyógyász lézeres kezelést alkalmazhat. Javasolt a szalicilsavas hámlasztók használata, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, és nyugtatják a bőrt. Közismertebb nevükön ezek a BHA (Beta Hydroxy Acid) tartalmú készítmények. Az AHA (Alpha Hydroxy Acid) hatóanyagú készítmények glikolsavat vagy tejsavat tartalmaznak, ezek is ajánlottak keratosis pilaris esetén.
A keratosis pilarisra nem létezik végleges gyógymód, de egy jó bőrápolási rutin kialakításával és némi odafigyeléssel kordában lehet tartani a bőrproblémát.
Otthoni tanácsok keratosis pilaris kezelésére:
- Hidratálás – nagyon fontos a megfelelő hidratáló rendszeres használata. Lehetőleg illatanyag mentes krémet válasszunk. Ne legyen túl zsíros sem, inkább könnyedebb lotion formulájú hidratálókkal próbálkozzunk!
- Hámlasztás - keratosis pilaris kezelésében segítségünkre lehetnek az AHA és a szalicilsav tartalmú hámlasztók. A BHA, vagy más néven szalicilsav tulajdonsága, hogy a bőr mélyebb rétegeiben képes kifejteni gyulladáscsökkentő, és bőrmegújító hatását. Amennyiben a BHA nem használ, választhatunk AHA savat. AHA sav a glikolsav és a tejsav. Fontos, hogy a hámlasztókat mindig rendeltetésszerűen, a gyártó utasításainak megfelelően használjuk!
- Óvatos zuhanyázás – érdemes kerülni a hosszú forró fürdőket, helyette inkább válasszuk zuhanyt.
- Tilos kaparni, vakarni az érintett bőrfelületeket – ezzel további gyulladásokat okozva.
Olvasta már?
- Tenyér-talpi ekcéma: ettől függ, hogy javul, vagy romlik az állapota
- Ilyen amikor az ekcéma oka gócfertőzés
- 7+1 ekcéma tanács a bőrgyógyásztól
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!