Ezeket látta már?

Vizelési szokások, melyek könnyen megbetegíthetik - vajon hányat vét közülük?

Tünet
2024. augusztus 13. 15:04
vizelési szokás hiba betegség

A vizelési szokások bizony jelentősen befolyásolhatják a vizeletkiválasztó rendszer egészségét.

Valószínűleg kevesen gondolkoznak azon, vajon helyesen vizelnek-e vagy sem, hiszen ezt automatikusan tesszük. Az urológus azonban mégis óva int néhány rossz szokástól.

Ugyanakkor vannak olyan hibák, szokások, amelyek befolyásolják a vizeletkiválasztó rendszer egészségét, és amelyeket éppen ezért érdemes korrigálni. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a témával kapcsolatos tanácsait osztotta meg.

A vizeléssel kapcsolatos panasz betegség tünete is lehet

- Urológusként sokszor látjuk, hogy a vizelés akár problémák forrása is lehet, bár az ezzel kapcsolatos tünetek sokszor valamilyen betegségre utalnak. A húgyúti fertőzés jellegzetes tünete például a gyakori, sürgető vizelési inger, a prosztatamegnagyobbodás megnehezíti a vizeletürítést, az inkontinencia pedig eleve vizelettartási zavart jelent. Ugyanakkor vannak olyan életmód-, szokásbeli hibák, amelyek maguk is kockázati tényezők lehetnek urológiai szempontból, ezeket érdemes kiküszöbölni – ismerteti Rákász doktor.

Ez a helyes vizelés 5 szabálya

1. Ne tartogassa!

A vizelési ingert nagyon sok hétköznapi helyzetben visszatartjuk, hiszen kényelmetlennek tűnik megszakítani például egy utazást vagy egy mozilátogatást. Holott a tartogatás olyan problémákat okozhat, mint a vizeletszivárgás, vagy éppen a baktériumok elszaporodása. Ez utóbbi pedig növeli a húgyúti fertőzés kockázatát – ami nem csak felnőtteknél, de gyerekeknél is lehet a visszatartás következménye. Vagyis, ha vizelési ingert érzünk, minél hamarabb érdemes vécére menni, bár a túl gyakori vizelési inger már betegség tünete lehet.

2. Ürítse ki teljesen!

Amikor sietségben vagyunk, gyakran sajnáljuk az időt a hólyag teljes kiürítésére. Ez pedig ugyanolyan problémát okozhat, mint a tartogatás: lehetővé teszi a baktériumok felszaporodását, ezen kívül pedig növeli a fájdalmas hólyagkövek kialakulásának kockázatát is. Ugyanakkor idősebb, prosztataproblémával élő férfiaknál nem is olyan könnyű a teljes kiürítés, ezért nekik – és mindenki másnak is -, érdemes a vizelés végén egy kis erőfeszítést, nyomást alkalmazni, hogy érezhető legyen, tud-e még vizelet távozni.

- A nem teljes vizeletürítés a prosztatamegnagyobbodás egyik tipikus tünete, a gyakori vizelési inger, az éjszakai vizelés, az akadozó vizelés mellett. Mivel azonban ezek a tünetek akár súlyosabb betegségre, például prosztatarákra is utalhatnak, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulva kivizsgáltatni őket. Ami pedig a vizelet teljes kiürítését illeti, fontos lenne rászoktatni magunkat, hogy ne kapkodjunk a vizeléssel, és szánjunk egy percet arra, hogy meggyőződjünk róla, nincs-e maradék, kiüríthető vizelet a hólyagban – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.

3. Ne menjen túl gyakran sem WC-re!

Ha minden induláskor – akár inger nélkül - elszaladunk vécére, arra tréningezzük a hólyagot, hogy már kis mennyiségnél is ingert jelezzen – ez végső soron hiperaktív hólyag szindrómához vezethet. Ugyancsak rossz beidegződéshez vezethet, ha valaki tusolás közben vizel, mintegy a vízcsorgás hatására, ugyanis ez egyfajta reflexszé válhat, és kínos helyzetet teremthet, ha a vízcsorgás parancsoló jellegű vizelési ingert vált ki.

Különösen kellemetlen lehet a túl gyakori vizelés, ha éjszaka is jelentkezik, hiszen ezzel felborul az alvásciklus. Az okokat azonban érdemes urológusnak kideríteni, hiszen az ártalmatlan okokon túl – például irritáló ételek, italok fogyasztása - akár a húgyúti fertőzés is okozhat gyakori, sürgető vizelési ingert. Az sem ritka, hogy valaki a vizeletszivárgás megelőzése érdekében jár túl sűrűn vécére. Éppen ezért érdemes összegyűjteni a tüneteket és orvoshoz fordulni, aki eldöntheti milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek a diagnózis felállításához.

4. Ne erőlködjön

Egészséges esetben nincs szükség az izmok erőltetésére a vizeléshez, sőt, éppen elengedett állapotba kell hozni a hólyag izmait a folyamathoz. Ha erőltetni kell az izmokat, az gyakran a prosztatamegnagyobbodás tünete, amelyre jellemző, hogy a vizelet megindítása problémás és a vizeletsugár is gyenge. Nőknél akár a medencei szervek süllyedése, jellemzően a méhsüllyedés okozhatja, hogy erősen kell préselni a vizeletet. Emiatt következményesen aranyér vagy sérv is kialakulhat. A vizelet erőltetésének szükségessége tehát mindenképpen olyan tünet, ami feltétlenül kivizsgálást igényel.

5. Igyon elég vizet

Számos vizelési probléma forrása lehet a dehidratáció. Nagyon leegyszerűsítve, az egészséges vizelet tiszta és világos, a sötét vizelet általában arra utal, hogy nem iszunk eleget. (Ugyanakkor bizonyos betegségek is sötétebbé, sűrűbbé tehetik a vizelet, mint például egyes májproblémák.) A dehidratáció nem csak kellemetlen állapot, de fokozza a húgyúti fertőzés és a hólyag- és vesekövek kialakulásának rizikóját is – vagyis fontos tenni ellene. Cukros vagy édesítőszeres üdítők és koffeines italok helyett azonban ajánlott inkább vizet vagy gyógyteákat kortyolgatni.

Összegezve

  • A vizelési szokások befolyásolhatják a vizeletkiválasztó rendszer egészségét.
  • A visszatartott vizelet problémákat okozhat, például a vizeletszivárgást vagy húgyúti fertőzést.
  • A teljes vizelet kiürítése fontos, mivel a felszaporodott baktériumok elősegíthetik a fertőzések fellépését.
  • A túl gyakori vizelési inger betegség jele is lehet, ezért orvosi vizsgálatot igényel.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lassan, és nehezen indul meg a vizelet? Van, amikor daganat az oka

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Urológiai Központ
# vizelet # vizelés # vizelési inger # húgyúti fertőzés # vizeletszivárgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés