7 tünet, ami vesegyulladást jelez
A húgyutat vagy a húgyhólyagot megfertőző kórokozók olykor a vesékbe is eljuthatnak, és igen kellemetlen, fájdalmas tüneteket, vesefertőzést okozhatnak.
A vesefertőzés (pyelonephritisz) gyakori betegség, mely tulajdonképpen a húgyúti fertőzések közé tartozik, hiszen ugyanazt a szevrcsoportot érinti. A vesefertőzést azonban a szakemberek a felső húgyutak betegségei közé sorolják (a húgycső-, illetve húgyhólyag-gyulladás az alsó húgyutak betegségei). A vesefertőzések kialakulásának oka, hogy a húgyutakból a kórokozók "felvándorolnak" a vesébe, és gyulladásba hozzák a vese érzékeny szöveteit.
A vesefertőzést az esetek legnagyobb részében baktériumok okozzák, elsősorban azok, melyek a bélrendszerből a húgyutakba kerülnek, és ott elszaporodnak. A vesegyulladás ritkán jelentkezik önállóan, a legtöbb esetben az alsó húgyutak, illetve a prosztata gyulladása előzheti meg.
Milyen tünetei vannak a vesefertőzésnek?
A gyulladásos betegség tünetei nagyon hasonlítanak a húgyúti fertőzés, a felfázás tüneteire: fájdalmas vizeletürítés, gyakori vizelési inger jelentkezhet. De emellett magas lázat, hidegrázást, hányinger és hányást is megtapasztalhat a beteg. Nagyon jellegzetes lehet a hát alsó részében, deréktájékon, az oldalak irányába kisugárzó erős fájdalom. A vesefertőzés tünetei általában gyorsan, akár néhány óra alatt kialakulhatnak.
A krónikus vesegyulladás tünetei
- szinte állandó deréktájéki fájdalom
- fájdalmas vizeletürítés
- gyakori vizelési inger
- véres vizelet
- láz vagy hőemelkedés
- étvágytalanság és fogyás
- általános rosszullét, a gyengeség
Az idősebbeknél (akik egyébként is hajlamosabbak lehetnek a húgyúti fertőzésekre), legyengült immunrendszerű embereknél egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például alacsony vérnyomás, szapora szívverés, és kisebb vagy nagyobb mértékű kiszáradás.
Hogyan kezelhető a vesefertőzés?
A vesefertőzés gyógyszerrel általában jól kezelhető, az orvos antibiotikumot javasolhat, természetesen a megfelelő vizsgálatok elvégzése után. Előfordulhat, hogy hosszabb antibiotikumkúrára vagy különböző hatóanyagú gyógyszerek szedésére is szükség lesz.
A gyógyszerszedés mellett nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk, ezzel ugyanis segíthetjük a szervezetünket, hogy a kórokozók minél gyorsabban kiürüljenek. Azonban csak az otthoni módszerektől nem lehet a vesefertőzés gyógyulását várni! A túlságosan későn elkezdett antibiotikumkúra, vagy ha egyáltalán nem szedünk gyógyszert, nemcsak súlyosabbá teheti a fertőzést (ebben az esetben még az is megtörténhet, hogy kórházi kezelésre szorulunk), de annak a rizikóját is jelentősen növeli, hogy a fertőzés többször is kiújuljon, krónikussá váljon. A vesét érintő fertőzés legsúlyosabb szövődménye a vesék visszafordíthatatlan károsodása is lehet.
Összegzés
- A húgyutak és húgyhólyag fertőzött kórokozói eljuthatnak a vesékbe is.
- A vesefertőzés fájdalmas tüneteket okoz és gyakori betegség.
- A vesefertőzés legtöbbször baktériumok okozzák, elsősorban a belekből származók.
- A vesefertőzés tünetei közé tartozik a fájdalmas vizeletürítés, gyakori vizelési inger és magas láz.
- A vesefertőzés gyógyszeres kezelése mellett fontos elegendő folyadékot fogyasztani.
Olvasta már?
- A rendszeresen vizesedő láb szívelégtelenséget is jelezhet!
- Ilyen, amikor az artériás keringészavar a szemben okoz károkat
- Komoly betegségekre utalhat, ha alacsony a pulzusa - mondja a kardiológus
- Felfázás: ilyen tünetekkel jár, amikor a fertőzés átterjed a vesére
- Ezek a vesekő kialakulásának legtipikusabb tünetei - a székrekedés az egyik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vesekő esetén nem mindegy, hogy milyen diétát követ, és az sem, milyen típusú a veseköve!