Felfázás nyáron? Nem, ez húgyúti fertőzés
A mosdó használatkor jelentkező égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén gyakran szoktuk mondani, hogy felfáztunk.
Ám a kellemetlen tünetek nem a felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat. Az egyik ilyen a magunkon hagyott vizes fürdőruha alsó, így nem véletlen, hogy a legtöbb fertőzés – és a legtöbb nőgyógyászati betegség is – nyáron alakul ki. Hogy melyek ezek és hogyan védekezhetünk ellenük, az alábbiakban megtudhatjuk.
A húgyúti fertőzés okai, tünetei
„A húgyúti fertőzés egy nagyon kellemetlen tünetekkel járó betegség, és mivel komolyabb szövődményekhez is vezethet, érdemes mihamarabb orvosi segítséget kérni. A panaszok nemcsak a nőket, de a férfiakat is érintik, bár őket jóval kevésbé. A férfiak húgycsöve ugyanis jóval hosszabb, mint a nőké, így a baktériumoknak hosszabb utat kell megtenni a húgycső nyílásától a hólyagig. A tünetek hátterében még mindig, a leggyakrabban a húgycsövön keresztül behatoló E. coli baktérium, valamint ennek húgyhólyagban történő elszaporodása áll. Az elszaporodás oka lehet a vizelet hólyagban való pangása, amelyért felelőssé tehető a nem megfelelően elosztott és nem kielégítő folyadékbevitel, mozgásszegény életmód, valamint férfiak esetében a jellemzően idősebbeket érintő prosztata megnagyobbodás miatti vizeletürítési nehézség. A betegség kialakulása megelőzhető, ha odafigyelünk néhány dologra. Amint azonban tüneteket tapasztalunk, javasolt orvoshoz fordulni, ugyanis, ha nem kezeljük időben a férfiaknál például prosztatagyulladás, nőknél pedig igen gyakran véres vizelet, felszálló fertőzés esetén pedig a vesék megbetegedése is előfordulhat” – mondta Dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus főorvosa.
Milyen fajtái vannak a húgyúti fertőzésnek?
Anatómiai szempontok alapján két nagy csoportot különíthetünk el. Az egyik az úgynevezett alsó húgyúti betegségek, melyek húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve férfiak esetében a prosztatát érintik. A másik csoport pedig a felső húgyúti betegségek, ide a vesék, a vesevezetékek és a húgyvezeték fertőzéses kórképeit sorolhatjuk. Ezekre a típusú betegségekre általában az a jellemző, hogy a kialakulásukat megelőzi az alsó húgyutak fertőzése.
Mi okozhat húgyúti fertőzést?
- Kevés folyadékfogyasztás, amelynek következtében a ritkábban ürülő hólyagban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok.
- A nem megfelelő intim higiénia, illetve nagy figyelmet kell fordítani a rendszeres és alapos kézmosásra is!
- A helytelen törlési technika wc-zés után.
- Ha valaki a közelmúltban húgyúti műtéten esett át.
- Tartós idegentest viselés (katéter, különféle fogamzásgátló eszközök, stb.)
- Ha valakinek diabétesz betegsége van.
- Túl hosszú ideig viselt vizes, nedves fürdőruhaalsó. Fürdés után nem elegendő, ha megszárítjuk a fürdőruhát, hanem javasolt mielőbb száraz öltözetre cserélni.
Milyen tünetei vannak?
Húgycsőgyulladás esetén fájdalmas, égő érzéssel jár a vizeletürítés. A férfiaknál a nemi szerv duzzanata és váladékozása is előfordulhat. Hólyaggyulladásnál gyakrabban és sürgetőbben jelentkezik a vizelési inger, és a has alsó részén is jelentkezhet diszkomfort. Ha pedig a gyulladás a veséket is érinti, előfordulhat deréktáji- és hátfájdalom, valamint láz. Férfiak esetében, amennyiben a fenti panaszok mellé fáradtság, gyengeség, a gát részén jelentkező érzékenység, fájdalom is társul, mihamarabb érdemes felkeresni egy urológus szakorvost, ugyanis ezek a prosztatagyulladás vagy a here- és mellékheregyulladás jellemző tünetei is lehetnek.
Hogyan kezelhetők a húgyúti fertőzések?
Betegség esetén nagyon hasznos lehet, ha minél több folyadékot - főleg vizet -, lédús gyümölcsöket fogyasztunk, amelyek átmossák a húgyutakat, így csökkentik a gyulladást. A szakorvos bizonyos esetekben antibiotikumot írhat fel, amit mindig az utasításoknak megfelelően kell szedni. Az antibiotikus kezelés előtt, helyesen leadott vizelettenyésztéssel fontos azonosítani a kórokozót.
„A nyár a fenti panaszok mellett további problémát is okozhat a hölgyek számára, ha nem kellően körültekintőek, vagy ha arra érzékenyebbek. Ilyen például a megborult intimflóra-egyensúly kapcsán kialakuló hüvelygyulladás, amelyet okozhat ugyan idegen bakteriális vagy vírusos fertőzés, élősködő vagy gomba, azonban a leggyakoribb tényező a saját mikrobiom egyensúly eltolódása. A gyakoribb nőgyógyászati betegségek között szerepel a chlamydia infekció, a herpes genitalis, de a meleg miatt felborult lokális sav-bázis háztartás is okozhat kellemetlen panaszokat. A hőségben ugyanis gyakrabban előkerülnek a parfümös törlőkendők, nem testbarát illatosított szappanok és tusfürdők, valamint az intimspray-k, ám ezek helyett inkább a tiszta vizes zuhany, majd megfelelő szárítkozás javasolt” – tette hozzá a főorvos.
Olvasta már?
- Milyen vesebetegségek érinthetik a kicsiket?
- Ha ez szerepel a laborleletén, vesebetegsége lehet
- Estére felpüffed a lába? Így következtetheti ki belőle, hogy milyen szerve beteg
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!