Megvan a hatóanyag vesekő ellen: a citromlé és a pitypang is tartalmazza
Megvan a vesekőfejlődést megakadályozó hatóanyag - a citromlé vezetett a nyomára.
A tudósok már korábban is tudták, hogy a citromsav képes megkötni a veseköveket alkotó ásványi anyagokat. A citromlé régi házi gyógymódnak számít a vesekő kezelésében, ám tömény citromlevet iszogatni a maró hatása miatt sem nem kellemes, sem nem egészséges. A túlzásba vitt citromléfogyasztás felerősítheti a reflux okozta panaszokat, a citromsav pedig hosszú távon károsíthatja a fogzománcot, elősegítve a fogszuvasodást - összességében a hátrányok eltörpülnek az egészségügyi előnyök mellett.
Így hát a kutatók célja az volt, hogy megtalálják a citromlé azon hatóanyagát, amely a vesekő feloldásáért felelős. Patkánykísérletekből derült ki, hogy a citrom nanorészecskéi megakadályozzák a vesekövek kialakulását. A Nanjingi Kínai Orvostudományi Egyetem gyógyszerészei szerint a módszer embereknél is beválhat.
Így derült ki a citromlé titka
"A citromból származó extracelluláris hólyagszerű nanorészecskék blokkolják a vesekövek kialakulását azáltal, hogy antagonizálják az endoplazmatikus retikulum stresszt a vesetubuláris sejtekben"
A kutatók rájöttek, hogy a citromlében található extracelluláris hólyagszerű nanorészecskéken múlnak a kedvező hatások. A citrom mellett ezek egyéb citrusfélékben, így a grépfrútban, sőt a ginzengben, és a pitypangban is megtalálhatók. A működési mechanizmust vizsgálva a citromlé vélhetően úgy lassítja le a kőképződést, hogy mintegy felpuhítja a kristályokat, illetve nem engedi azokat kövekké összeállni.
Mi a vesekő?
A vesekövek mérete változatos: lehet homokszemnyi, de akár több centiméter átmérőjű kövek is kialakulhatnak. Körülbelül 10 emberből egynek lesz veseköve az élete során. A vesekövek kemény, kristályos, ásványi sókból álló lerakódások a vesékben. Összetételüket tekintve sokfélék lehetnek, de többnyire kalciumtartalmú anyagokból állnak.
A vesekövek akkor alakulnak ki, ha a vizelet több kristályképző anyagot (pl. kalciumot, oxalátot, húgysavat) tartalmaz, mint amennyit a folyadék oldott állapotban tud tartani. A vesekövek kialakulásának gyakran nem lehet meghatározni egyetlen konkrét okát, inkább több tényező együttállása vezethet azok kialakulásához. Ilyen hajlamosító tényező lehet:
- személyes vagy családi kórelőzményben előforduló vesekő,
- elhízás,
- magas vérnyomás,
- köszvény,
- kiszáradás,
- fehérjében vagy sóban gazdag diéta,
- bizonyos gyógyszerek szedése.
A vesekő főbb tünetei
A vesekövek önmagukban nem okoznak panaszokat. Tünetek akkor jelentkeznek, ha a kő elmozdul a helyéről, és a húgyvezetékbe (a vesét a húgyhólyaggal összekötő csőbe) kerül. Itt elzáródást okozhat, akadályozva a vizelet útját. Ilyenkor az alábbi tünetek jellemzők:
- erős, éles fájdalom a háton vagy oldalt, a bordák alatt;
- a fájdalom az alhasba vagy az ágyék felé sugárzik;
- a fájdalom többnyire hullámokban jelentkezik;
- fájdalom, égő érzés társulhat a vizeletürítéshez.
Egyéb vesekőre utaló tünetek lehetnek:
- vér a vizeletben,
- zavaros vizelet,
- gyakori vizelési inger,
- hányás,
- hidegrázás,
- láz,
- rossz közérzet,
- forróságérzet,
- verejtékezés,
- a vizelettel távozó homokszerű vagy apró kavicsszerű képződmény(ek).
Mikor forduljon orvoshoz?
Rendkívül erős, a hát, oldal, alhas vagy ágyéki tájékon érzett fájdalom és láz esetén, valamint véres vizelet megjelenésekor keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátó osztályt, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Olvasta már?
- Ezek a vesekő kialakulásának legtipikusabb tünetei
- Veseköve van? Nagyon nem mindegy, milyen diétát követ
- Vesekő, vesegörcs: ezeket a gyógynövényeket próbálja ki
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!