Ezeket látta már?

Dialízis - tudja meg, mikor van rá szükség

dialízis mikor van rá szükség

Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy súlyos vesebetegség esetén válhat szükségessé a dialízis, ám azt tudja, hogy pontosan mikor jön el az ideje?

Vannak olyan veseproblémák, melynek során dialízisre van szükség. Ekkor jellemzően a veseműködés már súlyosan károsodott és a vesék nem képesek hatékonyan eltávolítani a szervezetből a méreganyagokat és a felesleges folyadékot.

Mi az a dialízis?

A dialízis egy olyan orvosi eljárás, amely segít a szervezetnek eltávolítani a felesleges folyadékot és salakanyagokat a vérből, mivel arra a vesék valamilyen oknál fogva nem képesek. A dialízist először az 1940-es években alkalmazták sikeresen, és az 1970-es évektől a veseproblémák bevett kezelésévé vált.

A dialízis segít a salakanyagok és a felesleges folyadékok eltávolításában, így megakadályozza, hogy azok felhalmozódjanak a szervezetben. Ezen kívül hozzájárul a vérnyomás szabályozásához, valamint az ásványi anyagok (például a kálium, a nátrium, a kalcium) biztonságos szintjének fenntartásához

Mikor van szükség dialízisre?

  • Akut vesekárosodás esetén : hirtelen fellépő veseelégtelenség, amely néhány órán vagy napon belül következik be. Az állapotot jellemzően kórházi körülmények között kezelik intravénás folyadékkal. Súlyos esetekben dialízisre is szükség lehet rövid ideig, amíg a vese funkciója javul.
  • Súlyos vesebetegség esetén: ekkor a veseműködésnek már csupán 10-15%-a maradt meg, így a vesék már nem képesek ellátni azon funkcióit (végstádiumú veseelégtelenség), melyek az életben maradáshoz szükségesek lennének. Veseelégtelenség esetén a dialízis az egészséges vesék munkájának egy részét bár képes elvégezni, ám nem gyógyítja meg magát a betegséget.

A dialízis típusai

Hemodialízis: ekkor egy gép eltávolítja a vért a szervezetből, átszűri egy mesterséges vesén, majd visszajuttatja a szervezetbe. A hemodialízis 3-4 órát vesz igénybe, és ambulánsan végzik.

Peritoneális dialízis: a folyamat a testen belül megy végbe, így a kezelés során nem kell a vért egy gépen keresztüláramoltatni. Ekkor a hashártya két lemeze közé, a hasfalon keresztül egy csövet ültetnek be, majd egy dializáló oldat segítségével megszűrik a vért. Ez lényegében egyfajta tisztítófolyadék, amely vizet, sót, cukrot és egyéb adalékanyagokat tartalmaz. E típus esetén folyamatos tisztítás megy végbe. Mindez otthoni körülmények között is elvégezhető - amire figyelni kell az az, hogy a felgyűlt folyadékot rendszeresen le kell engedni.

Mennyi ideig van szükség dialízisre?

Ez attól függ, milyen probléma áll fenn, mely szükségessé tette a kezelést. Amennyiben olyan állapot van jelen, ami átmeneti veseelégtelenséggel jár, úgy a vesefunkciók rendeződése után már elhagyható a terápia. Sajnos sok esetben végstádiumú vesebetegség esetén van szükség dialízisre, így ekkor élethosszig tartó kezelés indokolt, illetve addig, amíg vesetranszplantációra nem kerül sor.

Összegezve

  • A dialízisre súlyos vesebetegség esetén van szükség.
  • A dialízis eltávolítja a felesleges folyadékot és salakanyagokat a vérből.
  • Hemodialízis esetén egy gép szűri át a vért, peritoneális dialízisnél a folyamat a testen belül történik.
  • A dialízis segít a vérnyomás szabályozásában és az ásványi anyagok egyensúlyának fenntartásában.
  • Végstádiumú vesebetegség esetén élethosszig tartó dialíziskezelésre lehet szükség.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Veseelégtelenség: valami szó szerint útban van, amikor ez a tünet jelentkezik

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

dialízis

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához