Vérszegénység idősebb korban - ezek a lehetséges okok
Az idősek körében egyre gyakoribb a vérszegénység, ami az idősödő népességgel együtt növekszik. Tünetei gyakran hasonlítanak az öregedés normális jeleire, ezért nélkülözhetetlen a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos szövődményeket.
A vérszegénység (anémia) egy olyan állapot, amikor a vérben nem elég egészséges vörösvérsejt van ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű oxigént szállítson a test szöveteihez. Ha ez a folyamat nem működik megfelelően, gyengeség és szédülés léphet fel.
Miért gyakori a vérszegénység az idősebbeknél?
A 65 év feletti emberek különösen veszélyeztetettek vérszegénység szempontjából. Ennek oka részben a táplálkozási hiányosságok, másrészt pedig a krónikus betegségek, hiszen ezek jelentősen hozzájárulnak az anémia megjelenéséhez.
Az egész életre komoly hatást gyakorol a vérszegénység
Az időskori vérszegénység különösen veszélyes, mert komoly következményekkel járhat. Számos tanulmány mutatott ki összefüggést a vérszegénység, a szív- és érrendszeri betegségek és a kognitív funkciók romlása között. Emellett a fizikai teljesítőképesség csökkenése, az életminőség romlása is kapcsolódhat hozzá.
A vashiányos vérszegénység diagnosztizálása különösen fontos ilyenkor, mivel könnyen kezelhető, de van, hogy mögöttes bélrendszeri betegségekre, például rosszindulatú daganatokra utal.
Vérszegénység okai
A vérszegénység okai három fő kategóriába oszthatók: táplálkozási hiányosságok, krónikus betegségek által okozott anémia, valamint megmagyarázhatatlan vérszegénység.
Időseknél gyakran különböző egészségi állapotok vezethetnek vérszegénységhez, és a kialakulása összetett, különböző tényezők kombinációjának eredménye. Gyakori okok közé tartozik a vashiány, akár vérvesztés következtében, akár anélkül.
Az időskori vérszegénység egyéb lehetséges okai közé tartozik:
- folsav- vagy B12-vitamin hiány
- mielodiszplázia szindróma
- csontvelőbetegségek
- pajzsmirigy alulműködés
- hemolitikus vérszegénység
- gyógyszerek (pl. ACE-gátlók, NSAID szerek)
- kemoterápiás kezelések
- fekélyek
- májbetegségek
- vesebetegségek
- pajzsmirigyproblémák
- gyomor- és bélgyulladások
- táplálkozási hiányosságok
- daganatok
- fertőzések
- autoimmun betegségek
Krónikus betegségek, vashiány
A krónikus betegségekhez társuló anémia az időseknél a vérszegénység leggyakoribb formája. A második a vashiányos vérszegénység, amely általában gyógyszerek (pl.nem szteroid gyulladáscsökkentők) okozta gyomorhurut, fekélyek, vastagbélrák, divertikulumok (vastagbél falában kialakuló kitüremkedések) vagy angiodiszplázia (rendellenes érgomolyag) következtében fellépő krónikus gyomor-bélrendszeri vérveszteségből ered. Az idősek -akárcsak a fiatalok- vashiányossá válhatnak a nem megfelelő vasbevitel vagy a vas felszívódásának zavara miatt is. Amennyiben nincs vérveszteség, a vérszegénység kialakulásához évekre lehet szükség.
Fontos az esetleges vérzés helyének azonosítása
Az idős betegek vashiányos vérszegénysége szinte mindig a gyomor-bél traktus részletes vizsgálatához vezet, hiszen a betegek 20-40%-ánál a vérzés oka a felső gyomor-bélrendszerben található (pl. gyomorfekély, gyomorhurut, nyelőcsőgyulladás vagy gyomorrák miatt). Az esetek 15-30%-ában a vérvesztés a vastagbélben történik (pl. vastagbélrák, polipok, gyulladás, angiodiszplázia miatt). Sajnos, az idős betegek 10-40%-ánál nem találják meg a vérzés forrását.
A hosszú távú követés azt mutatja, hogy azon idős betegek esetében, akiknél a gyomor-bélrendszeri forrást nem sikerül azonosítani, a vérszegénység rendszerint vaspótlással megszűnik vagy stabil marad.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A vashiányos vérszegénység csak tünet! Ilyen betegségek okozhatják