Ezeket látta már?

Kék-zöld foltok a bőrön - ezekkel is jelezhetnek a vérlemezkék funkciózavarai

Kék-zöld foltok bőrön vérlemezkék funkciózavarai tünet

Nem ütötte be magát sehová, mégis folyton kék-zöld foltokat talál a bőrén? A hiba a vérlemezkéiben is lehet.

A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában, így funkciózavarai vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa a vérlemezkék véralvadásban betöltött szerepéről és működési zavarairól beszélt.

A vérlemezkék szerepe, működése

A vörös csontvelő által termelt vérlemezkék, avagy trombociták, nélkülözhetetlen szerepet játszanak a véralvadásban és a vérzéscsillapításban. Sérülés alkalmával a vérlemezkék gyorsan összegyűlnek és tapadnak az érfalhoz, ahol alvadékot, egyfajta "dugót" képeznek, hogy megakadályozzák a nagyobb vérveszteséget.

Ha a vérlemezkék működésében zavar lép fel, a vér nem tud normál módon alvadni, aminek következtében a vérzés hosszabb ideig tart, vagy átmeneti csillapodás után ismét elindulhat. Ez a probléma lehet veleszületett, de szerzett is – magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

A szerzett vérlemezke-működési zavarok leggyakoribb okozói bizonyos gyógyszerek, mint például az aszpirin vagy a reuma elleni szerek, de daganatos betegségek kezelése, autoimmun betegségek és mérgezések is a háttérben állhatnak. Veleszületett funkciózavar esetén a vérlemezkék felszínén található receptorok vagy a bennük lévő hírvivő anyagok és enzimek kórosak, vagy hiányoznak, ami miatt nem tudják ellátni a véralvadást elősegítő feladatukat.

A vérlemezkék funkciózavarai okozta veleszületett betegségek

  • Von Willebrand szindróma: statisztikák szerint a vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand szindróma, melyet a von Willebrand nevű alvadási faktor hiánya vagy csökkent működése okoz. Ilyenkor az érfal sérülése esetén a vérlemezkék kitapadása és összecsapódása nem megy végbe tökéletesen, és a VIII-as alvadási faktor aktivitása is lényegesen csökken, ami tovább fokozza a vérzékenységet. A betegségnek több változata ismert, és az esetek 20%-a súlyos vérzékenységgel jár. Például az erős vérzéssel járó menstruációs panaszok körülbelül 10-15%-áért felelős ez a fajta vérzékenység.
  • Bernard-Soulier szindróma: ezzel a betegséggel kapcsolatban a vérlemezkéken található bizonyos receptorok hiánya vagy csökkent mennyisége áll a háttérben, melynek következtében a teljes véralvadás nem megy végbe megfelelően.
  • Szürke vérlemezke szindróma: e szindróma esetén megnövekedett vérlemezkék szürke árnyalatot öltenek – innen kapta a nevét. A betegség okozója a véralvadási faktorokat tartalmazó szemcsék hiánya. Ez egy igen ritka állapot.

Mely tünetek esetén gyanakodjon rá?

  • erős menstruációs vérzés
  • gyakori orrvérzés
  • foghúzás után sokáig tartó vérzés
  • gyakori kék-zöld foltok a bőrön
  • pontszerű bevérzések a bőrön, nyálkahártyán

Kerülje el a szövődményeket megfelelő kezeléssel

Dr. Szélessy Zsuzsanna szerint a vérlemezkék funkciózavarai okozhatnak vérzékenységet, amelynek leggyakoribb következménye a vashiányos vérszegénység. Súlyosabb esetekben azonban akár belső vérzések is kialakulhatnak, és mindennapi problémákat, mint például erősebb vérzést kis sérülések után és az erős menstruációt is okozhatnak. A diagnózis gyorsan megállapítható egy speciális vizsgálat segítségével, mely során egy kevés vért vesznek a pácienstől, és egy készülék méri, hogy egy cső mennyi idő alatt záródik el a vértől. Ennek alapján kiderül, hogy normálisan működnek-e a vérlemezkék, és ha nem, milyen mértékben csökkent a működésük. Amennyiben a betegség igazolódik, a kezelés a súlyosságtól függően véralvadást segítő gyógyszerekkel vagy intravénás alvadási faktorokkal történik.

Különösen fontos a gyógyszeres kezelés alkalmazása műtétek, foghúzások és szülések előtt, hogy elkerüljük a nagyobb vérvesztést. Továbbá, vérzékenység esetén tilos az aszpirin típusú gyógyszerek és a nem szteroid gyulladáscsökkentők (reumagyógyszerek) szedése, mivel ezek gátolják a vérlemezkék működését.

Összegezve

  • A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadásban és a vérzéscsillapításban.
  • Sérülés esetén gyorsan összegyűlnek és tapadnak az érfalhoz, hogy megakadályozzák a nagyobb vérveszteséget.
  • Vérlemezke-működési zavarok okozhatnak vérzékenységet, vashiányos vérszegénységet és belső vérzéseket.
  • A diagnózis gyorsan megállapítható speciális vizsgálattal, mely méri a vérlemezkék működését.
  • A kezelés a súlyosságtól függően véralvadást segítő gyógyszerekkel vagy intravénás alvadási faktorokkal történik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Vérzékenység és fokozott véralvadás egyszerre? Ennél a betegségnél lehetséges

Vérzékenység és fokozott véralvadás egyszerre? Ennél a betegségnél lehetséges

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Vérképzőszervi betegségek



Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához