A Limfóma Világnap margójára
Szeptember 15. a limfóma világnapja a Limfóma Szövetség kezdeményezésére. A nemzetközi nonprofit hálózat e nappal kívánja felhívni a figyelmet a betegségre, annak tüneteire, a korai és pontos diagnózis fontosságára és a korszerű, eredményes terápiára.
A limfóma, a nyirokrendszer sejtjeiből (a limfocitákból) kiinduló daganatos betegség időben megkezdett kezelése gyógyulást hozhat, ez az egyik legsikeresebben gyógyítható rosszindulatú betegség. A közvélemény által kevéssé ismert kór előfordulási gyakorisága az életkorral párhuzamosan nő, de minden életszakaszban, mindkét nemet megtámadhatja.
A legtöbb esetben kialakulásának oka ismeretlen marad, azt azonban biztosan lehet tudni, hogy nem fertőző, nem örökletes, nem kell a családi halmozódástól tartani. Világszerte egymillióan élnek ezzel a betegséggel, hazánkban évente mintegy 2500 új esetet fedeznek fel, a gyerekeket érintő daganattípusok között ez a harmadik leggyakoribb tumor.
Felismerését nehezíti, hogy a betegség eleinte semmilyen panaszt nem okoz, erre utal a rejtőzködő kór megnevezés. Legjellemzőbb tünetei: fájdalmatlan duzzanat a nyakon, hónaljban, lágyékon, éjszakai izzadás, megmagyarázhatatlan láz, fogyás és fáradékonyság, gyengeség, köhögés és nehézlégzés, állandó viszketés. Pontos diagnózist a megnagyobbodott nyirokcsomó szövettani mintavétele adhat.
A limfómák egyik fajtája a ritka, de bármely életkorban előforduló Hodgkin-kór, amelyet egy Thomas Hodgkin nevű brit orvos írt le 1832-ben. Manapság a modern terápiás módszerek alkalmazásának köszönhetően a frissen diagnosztizált Hodgkin-kóros betegek túlnyomó része gyógyítható.
A jóval gyakoribb, úgynevezett non-Hodgkin limfómának, (NHL) több mint 30 típusa ismert. Egy részük lassan fejlődik ki és jó ideig rejtve maradhat, felfedezésük sok esetben a véletlenen múlik. Más részük gyakrabban és korán okoz tüneteket, ezeket rendszerint azonnal kezelni kell - ezek az "agresszív" limfómák azonban igen jól reagálnak a kezelésre és nagyobb valószínűséggel gyógyíthatók, mint a szelídebb (ún. indolens) non-Hodgkin limfómák.
Ha valaki nagyobb csomót észlel a szervezetében, nem kell mindjárt limfómára gondolnia, hiszen a különféle fertőzések következtében is gyakran duzzadnak meg a nyirokcsomók. Ha azonban makacsul tartja magát egy nyirokcsomó-duzzanat, vagy túl sokáig jelentkeznek az említett panaszok, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Az időben felismert betegség jól kezelhető kemoterápiával, immunterápiával, sugárkezeléssel vagy őssejt-átültetéssel.
Idehaza immár negyedik alkalommal szervezi a Magyar Rákellenes Liga a világnapi rendezvényt, amelynek helyszíne idén a VI. kerületi Jókai tér.
Az információs pontban Bátai Árpád és Csukly Zoltán szakorvosok várják a látogatókat személyre szabott tájékoztatással a limfómáról, a betegség diagnosztizálásáról, kezeléséről. A jótékonysági vásáron kézműves termékekből választhatnak az érdeklődők, akik vásárlásukkal a Magyar Rákellenes Liga prevenciós tevékenységét segítik - közölte az esemény kommunikációjával foglalkozó cég az MTI-vel.
A Medosz Hotelben orvosok és betegek találkozója lesz 14 órától: a szervezet az érintett betegek és hozzátartozóik részére lehetőséget teremt, hogy személyesen vehessenek részt az ország neves hematológusainak előadásain. Masszi Tamás az őssejt terápiáról, Molnár Zsuzsanna a limfóma kialakulásának tüneteiről, a kivizsgálás fázisairól és a gyógyítás lehetőségeiről tart előadást, Mikala Gábor pedig egyik páciense esetét mutatja be.