Ezeket látta már?

Vastúltengés, ez is baj?

Betegségek
2011. augusztus 27. 11:37
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Vasból is megárt a sok - a hemokromatózisról... A vashiányos állapotról már mindenki hallott, kevesebben a vastúltengésről. Dr. Várkonyi Judit hematológus ennek a különös betegségnek az okairól beszélt a Csak csajok műsorában.

A hemokromatózis nevű rendellenességről elég ritkán hallunk, de nagyon is létező betegség. Dr. Várkonyi Judit hematológus, egyetemi docens szerint sokkal gyakoribb a vastúltengés előfordulása, mint korábban a szakemberek gondolták. A eddigi felmérések alapján minden kétszázadik embert érint. A felmérések alapján kialakulása evolúciós okokra is visszavezethető.

voros-hus-etel-d00000E30facca534096c

Forrás: Medipress


A genetikai úton öröklődő vastúltengés a Föld északi féltekén jellemző. A történeti okok egyszerűek. Az ínséges jégkorszaki időkben több esélye volt annak a túlélésre, akinek több vasat tartalmazott a szervezetük. Ezért alakulhatott ki a hajlam.

A vastúltengés az anyagcserezavarok közé tartozó genetikai betegségek egyike, melyet a szervezetben kórosan felgyülemlett vas okoz. Gyakran használt szinonimák a sziderózis, hemosziderózis. Két típust különböztetünk meg: primer vagy öröklődő formát, valamint szekunder vagy szerzett formát. A szekunder forma elégtelen vörösvértest-képződés esetén, valamint előrehaladott májbetegségek esetén jelenhet meg. Nagyon ritkán a gyakori vérátömlesztések alkalmával is vastúltengéses lehet a beteg.

Ez az örökletes betegség általában a férfiakra jellemző. Az ok egyszerű. Hiába örökölte egy nő a vastúltengéses betegséget a fiziológiás körülmények mások egy nő esetében. A havi vérzés, a terhesség, a szülés, a szoptatás mind vasat vesz el a szervezettől. Mi több, ha egy nő vegetáriánus is kialakulhat kritikus vashiány is. Természetes módon a legtöbb vashoz a húsok fogyasztásával juthatunk.

A vastúltengés tünetei nagyon diszkrétek és nem specifikusak, nem könnyen lehet rájönni. A beteg általában fáradékonyságról, ízületi fájdalomról panaszkodik. Az egy figyelemfelkeltő jel lehet, ha valakinek - akár télen is - barna a bőre, ez már egy nagyon késői tünet. Laborvizsgálat nélkül a betegség kimutathatatlan.

Mivel a vas felhalmozódik a szervezetben és lerakódik a különböző szervekben - elsődlegesen a májban, endokrin mirigyekben - komoly problémákat is okozhat. Ilyenek például a májzsugor, májcirrózis. A legjobb lenne itt is a megelőzés, mivel ha felismerik a betegséget megelőzhetők a szervi károsodások.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# anyagcsere betegségek # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés