Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Van élet az antibiotikumokon túl? Ezért érdemes gyógynövényekkel gyógyulni

Betegségek
2021. október 20. 22:04
Depositphotos 169881856 xl-2015

Hogyan csökkenthetjük antibiotikum-fogyasztásunkat anélkül, hogy annak egészségünk lássa kárát?

Tetszik vagy sem, az antibiotikum-rezisztenciának nevezett jelenségért leginkább saját magunkat okolhatjuk: hibás gyógyszerszedési szokásainkat, illetve a túl sok antibiotikum-használatot.

Antibiotikum rezisztencia: ezért van köze a koronavírushoz - kattintson!

Az antibiotikumok alkonya?

Előzetes számítások szerint 2050-re évente 10 millió ember halálát is okozhatja bizonyos gyógyszerek hatástalanná válása. A helytelen, illetve indokolatlan antibiotikum-használat miatt ugyanis egyre-másra jelennek meg olyan baktériumok, amelyek ellenállnak a korábban bevált gyógyszereknek. A Világegészségügyi szervezet (WHO) szerint az antibiotikum-rezisztencia ma már az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázatnak számít Európában, illetve az egész világon.

Baktériumok és antibiotikumok „harca”: vajon ki fog győzni?

Jó tudni, hogy a gyógyszereknek ellenálló „szuperbaktériumok” sok esetben amiatt fejlődnek ki, mert a helytelen antibiotikum-használattal mi magunk segítjük elő a mutálódásukat. A kórokozó „észleli”, ha el akarják pusztítani, ezért az antibiotikumos kezelésre úgy „válaszol”, hogy megpróbál mutálódni, azaz megváltoztatni a saját fehérjeszerkezetét úgy, hogy az már ellenálljon az ellene bevetett gyógyszer hatóanyagának.

A baktérium ez irányú „törekvése” főként akkor lehet sikeres, ha például túl gyakran, indokolatlanul szedünk antibiotikumot, vagy ha a gyógyszert szedő beteg idő előtt megszakítja az antibiotikum-terápiát. Pedig nem véletlenül előírás az ilyen gyógyszerek esetében, hogy a tabletták vagy kapszulák szedését akkor is folytatni kell, ha a beteg esetleg úgy érzi, már jobban van. Ha ugyanis idő előtt leállunk a gyógyszerrel, azzal esélyt adunk a már mutálódott szerkezetű baktériumoknak a túlélésre. Érthető tehát, ha újra fellángol a betegségünk, csakhogy ekkor már hiába szedjük be lelkiismeretesen az elbliccelt tablettákat, az időközben létrejött új kórokozó ellen ugyanaz a gyógyszer már nem biztos, hogy hatni fog!

Hogyan ússzuk meg az antibiotikum-szedést?

Mielőtt bárki félreértené: az antibiotikumok hasznos gyógyszerek, és sokszor valóban elkerülhetetlen az alkalmazásuk, a komolyabb betegségek, szövődmények leküzdéséhez. Tehát ha az orvos előírja, természetesen szedjük be a gyógyszert! Arra viszont ügyeljünk, hogy mindig az előírt módon és ideig folytassuk a terápiát, azaz semmiképpen se hagyjuk félbe még akkor sem, ha már úgy érezzük, „meggyógyultunk”!

Sőt, a legjobb, ha arra törekszünk, hogy lehetőleg ne is kerüljünk olyan helyzetbe, amikor már csak az antibiotikum segít: például ha megfázunk, feküdjük ki rendesen, hogy ne legyenek szövődményeink. Felfázás, hólyaghurut esetén pedig az időben alkalmazott házi praktikákkal is kikúrálhatjuk a bajunkat, mint amilyen a sok folyadék fogyasztása, illetve a különböző, húgyúti fertőzésekre már régóta bevált gyógynövénynek – cickafark, medveszőlőlevél, zsálya – bevetése. Ezek ugyanis segíthetnek legyőzni a fertőzést, még mielőtt odáig súlyosbodna a helyzet, hogy mindenképpen orvoshoz kelljen fordulni.

A velünk élő „jó” baktériumaink védelme

Az indokolatlan antibiotikum-kúrákat a gasztroenterológusok és nőgyógyászok sem nézik jó szemmel, hiszen ezek a gyógyszerek szinte válogatás nélkül pusztítják el a baktériumokat, köztük azokat is, amelyek a szervezet működéséhez nélkülözhetetlenek. Ilyenek az emésztést segítő bélbaktériumok, illetve az egészséges hüvelyflórát fenntartó tejsavbaktériumok. A bélflóra védelmére ma már a legtöbb háziorvos tanácsolja is az antibiotikum mellé probiotikum szedését, azonban a hüvely védelméről még mindig hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Pedig az ott élő Lactobacillusok (tejsavbaktériumok) biztosítják azt a savas kémhatást, amely megvédi a hüvelyt a kórokozóktól. Sok nő kénytelen szembesülni egy-egy antibiotikum-kúra után a szinte menetrendszerűen jelentkező hüvelyi problémákkal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# antibiotikum # természetes gyógymód # baktériumok # gyógyszer # gyógyszeres terápia # hólyaghurut # felfázás # gyógynövény # antibiotikum-rezisztencia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés