Ezeket látta már?

Újra itt a szezon... Allergiások vigyázat!

Betegségek
2012. március 20. 10:18
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Prof. Dr. Nékám Kristóf allergológus, klinikai immunológus beszélt az induló allergiaszezonról a Csak csajok műsorában: februártól kezdve a barkás növények, mint például a nyír vagy a mogyoró már allergén polleneket bocsát a levegőbe. Szerencsére ettől nem sokan szenvednek, de érdemes felvértezni magunkat.

"Az allergiát nem a lelki problémák váltják ki, azok csak súlyosbítják." - kezdi Prof. Dr. Nékám Kristóf allergológus - "Ilyenkor jobban megérzi az ember a bajait, kevésbé figyel a gyógyszer szedésére." A professzor szerint nem is magával a betegséggel van a legnagyobb baj, hanem azzal, hogy nagyon sok minden hátráltathatja a tünetek elmúlását. Lefogyhatunk, elköltözhetünk, kerülhetjük a "zöldeket", de a tünetek okozója annyira komplex jelenség, hogy nem tudunk kilépni a körből.

viragpollen-280-d000008DEc305d5c16d95

Forrás: freepress.hu


Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetből. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük. Ilyenek például a pollen, az állati szőrök, az atka, a különböző állatok mérgei, a mikroorganizmusok, az élelmiszerek, a gyógyszerek, a vegyszerek, a nehézfémek.

Itt a tavasz, itt az allergia

Áprilistól kezdve beindul a tényleges allergiaszezon. Ekkor indulnak virágzásnak a gabona- és pázsitfűfélék, amelyek szénanáthás vagy akár asztmás rohamokat is okozhatnak. Erősítsük immunrendszerünket helyes táplálkozással és sok testmozgással. Kerüljön a tányérunkra minél több friss zöldség és gyümölcs, de fogyasszunk sovány húsokat és halakat is.

Fontos az étkezés

Fogyasszunk étrendünk kiegészítőjeként különböző vitaminokat is: az A, B, C és E-vitaminok hatásosak az allergia elleni harcban, hiszen védik a nyálkahártyát és antiallergének. Fontos még a cink, a magnézium és a kalcium fogyasztása is. Ezeket leginkább az olajos magvakban találhatjuk meg, de fogyaszthatjuk őket napi egy pezsgőtabletta formájában is.

Mik a gyermekek tünetei?

"Senki nem allergiásnak születik" - hívja fel a figyelmünket Nékám doktor - "Hozunk, vagy nem hozunk magunkkal több rizikó tényezőt, és minél több ilyen van annál valószínűbb, hogy allergiások leszünk." Ez még nem feltétele az allergiának. A legjobb megoldás, ha megbeszéljük egy allergológussal a kórelőzményeket és a tanácsait követve, kerüljük a számunkra kritikus allergéneket.

A gyerekeknél is nagyon fontos odafigyelni az allergiára. Az ő esetükben, ha a szülők is allergiásak erős a hajlam arra, hogy a maguk is azzá váljanak, ezért fontos még időben észrevenni a tüneteket és kezelni azokat.

Egész kicsi gyerekeknél nehezebb észrevenni, hogy allergiásak. A leggyakoribb jelek, ha a gyermek gyakran szenved felső légúti betegségben vagy pl. ismétlődő középfülgyulladása van. Gyakori jel még az is, ha az arcukon illetve a hajlatokban ekcémás tüneteket látunk. Az egyik legszembetűnőbb az orrukon kialakuló harántredők, amit úgynevezett allergiás szalutálásnak hívunk. Az immunterápia is inkább a gyermekeknél hat, hiszen náluk még nem teljesen alakult ki az allergia.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# allergia # diagnózis # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés