Ezeket látta már?

Tüdőrák: más tünetek jelentkezhetnek korai és késői stádiumban

Betegségek
2024. július 28. 06:04
tüdőrák tünet korai késői stádium

A tüdőrák tünetei általában csak akkor jelentkeznek, amikor a betegség már előrehaladottabb stádiumban van, ám előfordulhatnak már egészen korán is panaszok.

A tüdőrák viszonylag tünetszegény, ezért a daganat meglétére korai stádiumban többnyire véletlenszerűen, egyéb okból végzett vizsgálatok során derül fény.

Erre a tünetekre figyeljen fel

  • száraz, tartós köhögés
  • nehézlégzés, légszomj
  • túlzott fáradtság,
  • mellkasi fájdalom
  • nyilvánvaló ok nélküli fogyás

A tüdőrákra utaló jelek és tünetek esetén fontos, hogy mielőbb pulmonológushoz vagy háziorvoshoz forduljon, mivel így olyan vizsgálatok végezhetők el, amelyek lehetővé teszik a betegség korai felismerését, a kezelés azonnali megkezdését és a szövődmények kialakulásának megelőzését.

A tüdőrák kezelése a rák típusától és jellemzőitől függően változik. Szövettani típus alapján kissejtes és nem kissejtes tüdődaganatokat különböztetünk meg. A nem kissejtes tüdődaganatok lehetnek nagysejtes, laphámsejtes és mirigysejtes típusúak. A tüdő jóindulatú daganatai az elsődleges tüdőtumorok kevesebb mint 5 százalékát adják. A jóindulatú tüdődaganatok nem vagy csak nagyon lassan növekvő, áttétet nem adó tumorok.

A tüdőrák főbb korai tünetei

  1. 1 száraz, tartós köhögés
  2. 2 nehézlégzés
  3. 3 légszomj
  4. 4 csökkent étvágy
  5. 5 fogyás
  6. 6 rekedtség
  7. 7 hátfájás
  8. 8 mellkasi fájdalom
  9. 9 vér a váladékban
  10. 10 szélsőséges fáradtság

Fontos, hogy a tünetek megjelenésekor azonnal forduljon háziorvosához, aki szükség esetén részletes kivizsgálást kezdeményez, vagy tüdőgyógyászhoz.

Tüdőrák tünetei a későbbi stádiumban

A tüdőrákot legtöbbször az előrehaladottabb stádiumban ismerik fel. Ebben a szakaszban a tünetek közé tartozhat

  • véres váladék
  • nyelési nehézség
  • rekedtség
  • visszatérő tüdőgyulladás

Emellett a tüdőráknak lehetnek olyan szövődményei, mint a Pancoast-tumor és az áttétképződés, amelyeknek specifikusabb esetei, tünetei is vannak:

Pancoast tumor

A Pancoast-tumor a tüdőráknak egy olyan fajtája, amely a jobb vagy bal tüdő felső részén, a tüdőcsúcson helyezkedik el. Specifikusabb tünetei például a kar és a váll duzzanata és fájdalma, a csökkent izomerő, a megnövekedett bőrhőmérséklet az arcon, a leesett szemhéj, illetve az izzadás hiánya.

Metasztázisok

Az áttétképződés akkor következik be, amikor a rákos sejtek a véráram vagy a nyirokerek közvetítésével a test más részeibe kerülnek. Az áttétképződés néhány hónapon belül bekövetkezhet, és attól függően, hogy hol fordul elő, különböző tüneteket okozhat.

Tüdőáttétek esetén előfordulhat mellkasi fájdalom, amely nem függ össze a légzéssel, vagy mellhártyagyulladás (folyadék a mellhártyában). Az agyi áttétek fejfájást, hányingert, hányást és akár neurológiai hiányosságokat is okozhatnak. Csontmetasztázisok esetén csontfájdalom és visszatérő törések fordulhatnak elő. Májmetasztázisok esetén gyakori a máj méretének növekedése, enyhe fogyás és fájdalom a gyomor jobb felső részén.

A tüdőrák fő okai

A tüdőrák kialakulásának legfőbb oka a cigarettázás, mivel az összes ilyen típusú rák körülbelül 90%-a dohányosoknál fordul elő, a kockázat pedig a naponta elszívott cigaretták számától és a dohányzás éveinek számától függően nő.

A tüdőrák azonban előfordulhat azokban is, akik soha nem dohányoztak, különösen azoknál, akik gyakran érintkeznek cigarettafüsttel vagy más vegyi anyagokkal, például radonnal, arzénnel vagy berilliummal - bár ez a kockázat sokkal alacsonyabb, mint a dohányzóké.

Miért okozhat rákot a dohányzás?

A cigarettafüst számos rákkeltő anyagból áll (például kátrányból, benzolból), amelyek a dohányzás során elárasztják a tüdőt, és károsítják a szerv belsejét borító sejteket.

A tüdő képes ugyan kivédeni, javítani önmagát, de az olyan rendszeres behatásokra, mint amilyen a dohányzás, már a sejtek nem képesek gyorsan helyreállítani magukat, és a tartós sejtkárosodások következtében beindulnak a rákhoz vezető folyamatok. Ezen túlmenően a dohányzás számos egyéb egészségügyi probléma, például tüdőtágulás, szívroham és memóriaváltozások kialakulásával is összefüggésbe hozható.

Ki van leginkább kitéve a rák kockázatának?

A tüdőrák kialakulásának kockázatát növelő tényezők közé tartoznak a következők:

  • dohányzás
  • mások cigarettafüstjének belélegzése, tehát passzív dohányzás
  • radongáznak és más veszélyes vegyi anyagoknak, például arzénnek, azbesztnek, berilliumnak, kadmiumnak, szénhidrogéneknek, szilícium-dioxidnak, mustárgáznak és nikkelnek való gyakori kitettség
  • ha környezetszennyezéssel terhelt területen él
  • genetikai hajlam miatt megnövekedhet a kockázat, főképp azoknál, akiknek a szülei vagy nagyszülei tüdőrákosok voltak

Ezen kívül az is növelheti a kockázatot, ha más típusú rákos megbetegedéssel kezelték, például mellrák, limfóma vagy a mellkas sugárkezelésével kezelt hererák esetén.

Az ilyen kockázati tényezőkkel rendelkező embereknek rendszeresen fel kell keresniük háziorvosukat vagy tüdőgyógyászukat, hogy felmérjék a tüdő egészségét. Különösen a dohányosoknak vagy volt dohányosoknak kell tájékozódniuk a tüdőrák szűréséről, amely évente végzett mellkasi CT-vizsgálattal történik.

Hogyan történik a tüdőrák diagnosztizálása?

A tüdőrák diagnosztizálása a páciens által észlelt jelek és tünetek, az egészségügyi és családi kórtörténet, valamint a képalkotó vizsgálatok, elsősorban a mellkasi tomográfia eredményei alapján történik, amelyekben a daganat jelenléte figyelhető meg. Ezenkívül egyes esetekben PET-szkennelés, MRI és tüdőszövet biopszia is kérhető. E vizsgálatok elvégzésével megerősíthető a diagnózis, és megállapítható, hogy a daganat milyen stádiumban van, s ehhez képest jelölhető ki a legmegfelelőbb kezelés.

A tüdődaganatok diagnosztizálása képalkotó vizsgálatokkal

  • mellkasröntgen – a segítségével felfedezhető a tumorgyanús árnyék, annak helye, egy- vagy többgócú megjelenése;
  • komputertomográfiás vizsgálat (CT) – a tumor nagyságát, környezetéhez való viszonyát mutatja;
  • mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) – kimutatja a tumor érrel való összefüggését, esetlegesen a gerincvelőbe terjedését;
  • hörgőtükrözés (bronchoszkópia) – a légcső és a hörgők belső felületének megtekintése. A diagnosztikus célú tükrözést legtöbbször hajlékony eszközzel, helyi érzéstelenítésben végzik, de alkalmazhatnak felületes bódítást is. A vizsgálat támpontot ad arra nézve, hogy hol helyezkedik el a daganat az ún. hörgőfa elágazásához képest, illetve mennyire kapcsolódik össze a szívvel és a nagyerekkel. A hörgőtükrözés során az orvos szövetmintát nyer ki, amelyet részletes elemzésnek – szövettani meghatározásnak – vetnek alá.

A szövettan alapján igazolható, hogy kissejtes vagy nem kissejtes tüdődaganat, illetve azon belül adenokarcinóma, laphámkarcinóma vagy egyéb alcsoport áll-e fenn. Szövettani analízissel igazolhatók azok a molekuláris, genetikai eltérések is, amelyek alapján meghatározható a gyógyszeres kezelés iránya. A vizsgálati sor végére kiderül, hogy a tumor egy vagy több gócban helyezkedik el, korai stádiumú, lokálisan előrehaladott, vagy már áttétet adott valamely távolibb szervben.

Hogyan kezelhető a tüdőrák?

A tüdőrák kezelése a daganat típusától, jellemzőitől, az áttétek jelenlététől és a beteg klinikai állapotától függ. Az orvos javasolhat műtétet a tüdő egy részének vagy egészének eltávolítására, ha a betegség lokalizált.

Ezenkívül az orvos a műtét előtt vagy után kemoterápiát, immunterápiát és/vagy célzott terápiát javasolhat a daganat zsugorítása vagy az összes rákos sejt elpusztítása érdekében.

"Légzés nélkül nincs élet!" - Dr. Bogos Krisztina interjú

Összegzés

  • A tüdőrák tünetei általában csak előrehaladottabb stádiumban jelentkeznek.
  • A tüdőrákra utaló jelek és tünetek esetén fontos, hogy mielőbb pulmonológushoz vagy háziorvoshoz forduljon.
  • A tüdőrák kezelése a rák típusától és jellemzőitől függ.
  • A tüdőrák kialakulásának legfőbb oka a cigarettázás.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tüdőrák: ez a 4 korai tünet már a betegség elején jelzi a tumort



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

FIGUEIREDO, Nébia Maria A. et al. Oncological nursing: concepts and practices. 1.ed. São Caetano do Sul: Yendis Editora, 2013. 22-23; 118-126.

AMERICAN CANCER SOCIETY. Lung Cancer Causes, Risk Factors, and Prevention. 2019. Available at: <https://www.cancer.org/content/dam/CRC/PDF/Public/8704.00.pdf>. Accessed on 14 Oct 2019

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tüdőrák # tüdódaganat # diagnosztizálás # köhögés # légszomj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés