Ezeket látta már?

Tüdőrák: ez a kezelés növelheti a túlélési esély

Betegségek
2024. március 16. 21:04
tüdőrák, kezelés help3

Az elmúlt 10 évben megkétszereződött azon betegek aránya, akiknek sikerült meghosszabbítani az életét a diagnózistól számított 3. évig.

A daganatos betegek közül a tüdőrákosok túlélési esélye az egyik legrosszabb. Ez a daganattípus „csendben” növekszik, kevés korai tünetet produkál, így diagnózisa az esetek több mint felében olyan késői stádiumban történik meg, amikor a műtét már nem jelent megoldást.

Hazánkban ez a tumor felel a legtöbb daganatos betegség miatt bekövetkezett halálesetért

A legfrissebb kutatási adatok azonban reménykeltők. A már Magyarországon is elérhető, és az állam által teljeskörűen támogatott modern immunonkológiai kezeléseknek köszönhetően az elmúlt évtizedben megkétszereződött azoknak a betegeknek az aránya, akiknek súlyos tüdőrák diagnosztizálását követően 3 évvel sikerült meghosszabbítani az életét - derül ki a Magyar Tüdőgyógyász Társaság és az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) legfrissebb közös kutatásából.

Mint az erről szóló közleményben írták, abban az esetben, amikor műtéti beavatkozás már nem jöhet szóba a késői stádiumú tüdőrákban szenvedő betegeknél, csak gyógyszeres kezelésre és/vagy sugárterápiára van mód. Ez a hagyományos kemoterápiát, illetve azok kombinációit, egyes genetikai mutációknál célzott terápia alkalmazását vagy a modern, immunonkológiai kezeléseket jelenti. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság és az MSD 2017-ben indította el HeLP3 nevű vizsgálatsorozatát a helyzet pontos felmérésére, amelynek eredményeit a Frontiers in Oncology c. tekintélyes angol nyelvű szaklapban publikálták idén ősszel.

HeLP3 nevű vizsgálatsorozat

A kutatás szerint azoknak a betegeknek a hároméves túlélési esélye, akiknek a tüdőrákos megbetegedését 2011-ben és 2012-ben a késői szakaszban (az úgynevezett IIIB vagy IV stádiumban) diagnosztizálták, 14,5 százalékos volt. Tehát tízből kevesebb, mint ketten éltek még legalább három évig a diagnózis felállítása után az adenokarcinómás betegek részére akkoriban elérhető kezelések alkalmazása mellett.

Időközben világszerte, így Magyarországon is elérhetővé váltak a modern immunonkológiai kezelések, amelyek a kemoterápiától eltérő módon, a betegek saját immunrendszerét ösztönzik arra, hogy legyőzze a daganatos sejteket. A magyar állam 2017-ben teljes támogatással elérhetővé tette ezeket a készítményeket, először a terápiás folyamat második vonalában. A döntésnek köszönhetően azok a betegek, akiknél az elsőként választott, hagyományos kezelések nem vezettek sikerre, a második vonalban már hozzájuthattak az új gyógymódokhoz.

Az eredmények egyértelműen azt igazolják, hogy a modern immunonkológiai terápiák hozzáférése javította a túlélési esélyeket: a 2017 és 2018 között diagnosztizált késői stádiumú, adenokarcinómás alcsoportba tartozó tüdőrákos betegek túlélési esélye jelentős mértékben megnövekedett, 22,5 százalékuk még legalább három évig élt a diagnózist követően. Ez az alcsoport teszi ki a tüdőrákosok legnagyobb arányát.

2019-ben a Nemzeti Egészségbiztosító Alapkezelő (NEAK) első vonalban is elérhetővé tette az immunonkológiai készítményeket, ami azt eredményezte, hogy a későn diagnosztizált tüdőrákos betegek már a betegség diagnózisa után, azonnal hozzáfértek a modern terápiához. A HeLP3 kutatás eredménye igazolta a döntés helyességét: azoknál a tüdőrákos, adenokarcinómás betegeknél, akiknél 2019-ben indult a kezelés, a túlélési esélyek jelentős mértékben, 28,7 százalékra javultak. Ezek az adatok azt mutatják, hogy a diagnosztika fejlődésének, valamint a modern irányelvek és kezelési lehetőségek alkalmazásának köszönhetően az elmúlt tíz évben megkétszereződött azon betegek aránya, akiknek sikerült meghosszabbítani az életét a diagnózistól számított harmadik évig (elérték a hároméves túlélést). A kutatás tovább folytatódik, az ötéves túlélés összehasonlítására két év múlva lesz lehetőség.

„A kutatás azt is lehetővé tette, hogy a koronavírus-járvány időszakára vonatkozóan is vizsgálni tudjuk az eredményeket” – emelte ki dr. Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója, a tanulmány egyik társszerzője.

„Ezen megterhelő időszak alatt, habár komplex hatást látunk, de összességében nem romlottak a betegek túlélési esélyei. Ez elsősorban a szakma helytállásának és annak köszönhető, hogy ekkorra a modern immunonkológiai terápiák szélesebb körben, már az első vonalban is elérhetővé váltak” – tette hozzá a főigazgató.

A HeLP3 vizsgálat ugyancsak kedvező előrelépést mutat a tüdőrák laphámkarcinómás alcsoportjában is, ahol szintén elérhetők a fejlett gyógymódok az első és a második vonalban. A nagyságrendet jelzi, hogy Magyarországon évente mintegy 2.400-2.500 olyan kései stádiumú tüdőrákos beteget diagnosztizálnak, akiknek szisztémás kezelésekor a modern terápiák is alkalmazhatók. A kutatásból az is kiderült, hogy az ebbe a csoportba tartozó magyar betegek együttes túlélési esélyei a nyugati országokéhoz hasonlóan alakulnak; nagyjából a kanadai állapotnak felelnek meg, ahol nagyon hasonló terápiás megoldások állnak rendelkezésre.

„Az elmúlt évtizedben Magyarországon nem csak a tüdőrák területein látunk jelentős javulást a betegek túlélésében. Más onkológiai betegségeknél is jelentősen növekszik a magyar betegek hosszútávú túlélési esélye a diagnosztikus és terápiás megoldások fejlődésével.” – mondta dr. Kiss Zoltán a kutatást végző munkacsoport vezetője, és egyben a Pécsi Tudományegyetem ÁOK címzetes egyetemi docense.

A HeLP3 program mellett több daganatos betegség előfordulását és túlélési esélyeit is kutatják a hazai szakmai társaságokkal, egyetemekkel és intézményekkel közös munkacsoportban, az egészségügyi döntéshozatalt nagymértékben támogató, úgynevezett HUN-CONCORD vizsgálatban. Az első eredményeket a Magyar Onkológusok Társaságának éves kongresszusán már bemutatták, jövőre több szaklapban a magyar közönség számára is elérhetővé teszik - áll a közleményben.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

"Légzés nélkül nincs élet!" - Dr. Bogos Krisztina interjú



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Tüdőgyógyász Társaság
# daganat # tüdőrák # immunonkológia # tüdódaganat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés