Ezeket látta már?

Terheléses vércukormérés: így készüljön, ha várandós, hogy helyes eredményt kapjon

Betegségek
2025. április 26. 22:58
terheléses cukorvizsgálat terhesség diabétesz cukorbetegség

A terheléses vércukormérés nem tartozik a várandóság legkellemesebb eseményei közé, mégis elengedhetetlen a terhességi diabétesz kiszűréséhez.

Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa foglalta össze a vizsgálattal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Mikor kerül sor a kismamák terheléses vércukormérésére?

–A terhességi cukorbetegségnek ritkán vannak tünetei, ezért is fontos szűrni, hiszen a nem gondozott GDM-nek súlyos rövid és hosszú távú szövődményei lehetnek a kismamára és a magzatra nézve is – ismerteti dr. Para Györgyi Az első trimeszterben már megtörténik az éhomi vércukor ellenőrzése, a 12-16. hét között pedig a magas rizikófaktorral rendelkező édesanyák terheléses vércukormérésére (OGTT-orális glükóztolerancia teszt) is sor kerül. Erre azok esetében lehet szükség, akiknek a kórelőzményében valamilyen szénhidrát anyagcsere-zavar szerepel, vagy az első egyenesági rokonságban előfordult diabétesz. A 35 évnél idősebb vagy 18 évnél fiatalabb nőknél, továbbá a 30 feletti BMI-vel rendelkező várandósoknál is felmerül a GDM kockázata.

Ha az előző terhességben 4000 grammnál nagyobb súlyú baba született, szintén nagyobb az édesanyánál a GDM kockázata, ezért ez esetben is korábban szűrünk. Amennyiben a korai szűrés negatív eredménnyel zárul, ismételt szűrésre is sor kerül a 24-28. héten – mondja a szakember, aki hozzáteszi, hogy ebben az időpontban történik meg azoknak a kismamáknak a szűrése is, akiknél nem áll fenn rizikótényező.

Hogy történik a várandósok terheléses vércukorvizsgálata?

A kismama szénhidrát-anyagcsere megítéléséhez a jelenlegi ajánlás szerint a kétpontos cukorterhelés szükséges, azaz a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értéket kell figyelembe venni. A NICE kritériumrendszere alapján kidolgozott magyar ajánlás szerint akkor beszélhetünk terhességi vércukorbetegségről, ha az éhomi vércukorérték 5,6 mmol/l feletti, a tesztfolyadék elfogyasztását követően mért kétórás vércukorérték pedig meghaladja a 7,8 mmol/l értéket.

Mivel készüljünk a terheléses vércukormérésre?

A vizsgálathoz 75 g cukrot kell elkeverni, és feloldani 2,5-3 dl vízben. A teszt előtt érdemes a tájékozódni a védőnőtől, hogy hol szerezhetjük be a cukrot. Vannak laborok, ahol ezt biztosítják a kismama számára, de sok esetben magunknak kell megvásárolni a gyógyszertárban az előre kimért cukrot (recept nem szükséges hozzá).

Mire kell figyelniük az OGTT elvégzésekor a várandósoknak?

Amint arra Para doktornő felhívja az érintettek figyelmét, ahhoz, hogy a cukorterhelés során korrekt eredményt kapjunk, fontos, hogy a kismama betartson néhány alapvető szabályt:

  • A vizsgálatra egészségesen vegyünk részt, betegen, lázas állapotban ne végeztessünk OGTT-t.
  • A terheléses vércukormérésre éhgyomorral (kb. egy 10 órányi koplalást követően) és lehetőleg gyógyszerszedés mentes állapotban kell érkezni.
  • A vizsgálatot megelőző napokban a megszokott, normál (legalább napi 150 gramm szénhidrátot tartalmazó) vegyes étrendünket kövessük, és semmiképp ne diétázzunk.
  • A vizsgálat előtti napon ne végezzünk megerőltető fizikai tevékenységet, izzasztó edzést sem.
  • Az OGTT-re a reggeli órákban kell sort keríteni (általában 7 és 8 óra között).
  • A mérést nyugalmi állapotban kell elvégezni: fontos, hogy az érintett kismama a vizsgálat alatt ne sétálgasson, lehetőleg végig maradjon ülve a laborban.
  • A vizsgálat két órája alatt nem fogyasztható szénhidrát és nagyobb mennyiségű folyadék sem!
  • A tesztfolyadék elkészítésekor ügyeljünk rá, hogy a cukrot oldódásig keverjük, ne maradjon a pohár alján belőle.

Aki szeretné ellensúlyozni a tömény cukros oldatot, az tehet bele pár csepp citromot (ha bolti citromlevet használunk, ellenőrizzük, hogy ne tartalmazzon hozzáadott cukrot). Ezzel kapcsolatban azonban tájékozódjon a mérést végző labornál, mert vannak helyek, ahol nem engedik a citrom alkalmazását.

A tesztfolyadékot 5 perc alatt kell elfogyasztani.

Ha a vizsgálat során terhességi cukorbetegségre derül fény, nem kell megijedni: ez egy alapvetően jól kezelhető állapot. Dietetikus szakember segítségével összeállított és megfelelően kivitelezett diétával, rendszeres mozgással és szükség esetén inzulin alkalmazásával jelentősen mérsékelhetők a GDM szövődményei.

– hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Összegzés

  • A terheléses vércukormérés fontos a terhességi cukorbetegség kiszűrése szempontjából.
  • A vizsgálat segítségével az édesanyára és a magzatra nézve súlyos szövődményeket lehet elkerülni.
  • Az OGTT tesztet általában a 12-16. héten végzik el a magas rizikófaktorral rendelkező édesanyáknál.
  • A kismama szénhidrát-anyagcseréjének megítéléséhez a kétpontos cukorterhelést alkalmazzák.

A terhességi cukorbetegség jól kezelhető diétával, mozgással és szükség esetén inzulin alkalmazásával.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# Cukorbetegség # terheléses cukorvizsgálat # terhesség # várandósság # diabétesz # terhességi cukorbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés