Ezeket látta már?

Terápiás dilemma: súlycsökkentő műtét és cukorbetegség

Betegségek
2010. augusztus 19. 10:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A súlycsökkentő műtéten átesett elhízott cukorbetegek kétharmada az operációt követő hat hónapon belül elhagyhatta a betegségére szedett gyógyszereket - írták tanulmányukba amerikai tudósok.

Mint fogalmaztak: a műtét feleslegessé teheti a cukorbetegség rendszeres gyógyszeres kezelését, így csökkennek az ezzel kapcsolatos egészségügyi kiadások is, ami komoly érv lehet az egészségbiztosítók számára, hogy támogassák ezt az eljárást.

mutet-elott-d00000BAC8a2367350207

Forrás: MTI


A kialakult cukorbetegség és elhízás ritkán visszafordítható állapot - hangsúlyozta Martin Makary, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem tudósa, aki munkatársaival az Archives of Surgery című folyóiratban publikálta kutatási eredményeit.

Amíg az elhízás megelőzésére és visszafordítására nem születik meg a sikeres nem műtéti gyógymód, addig a legtöbb páciens számára egyedül az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség esetében alkalmazott súlycsökkentő operáció biztosíthatja az állapot fenntartható visszafordítását - mutattak rá a tanulmány szerzői.

Az elmúlt öt évben kétszáz százalékkal nőtt a súlycsökkentő műtétek száma. A több módon is végrehajtható gyomorszűkítő műtét lényege, hogy a beavatkozást követően a páciens úgy érzi: kevés evéstől is teljesen jóllakott.

Korábban azonban csak néhány tanulmány foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy milyen hatása van az ilyen műtéteknek a 2-es típusú diabétesz egészségügyi költségeire.

Makary és kollégái 2235 súlycsökkentő műtéten átesett beteg egészségbiztosítási számláit elemezték négy éves időszakot áttekintve.

Tapasztalataik szerint mindössze a 25 százalékuk szedte tovább a cukorbetegségre felírt gyógyszerét a műtét után fél évvel is, és az idő előrehaladtával tovább csökkent az arány.

Egy évvel a beavatkozást követően már csak 20 százalék szorult az orvosságra, két év múltán pedig mindössze 15 százalékuk.

A páciensek cukorbetegségre szedett gyógyszerének költsége a műtét előtt két évvel évente átlagosan 6376 dollárt tett ki. A műtét és a kórházi kezelés középáron 30 ezer dollárba került.

Az egészségügyi kiadások a műtét utáni évben tíz százalékkal nőttek, de a beavatkozás után két évvel 34 százalékkal estek vissza, a harmadik évben pedig 70,5 százalékos csökkenést jegyeztek fel a kutatók.

A tudóscsoport úgy értékelte, hogy mivel a műtét évtizedekre biztosíthatja a súlycsökkenés fenntarthatóságát, a cukorbetegségből eredő komplikációk szintén hosszú távon elkerülhetők maradnak.

Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) a legalább 40 feletti testtömegindexszel (BMI) rendelkezők számára javasolja a súlycsökkentő műtétet. (A BMI megállapításához a kilogrammban megadott testsúlyt osztják a méterben megadott magasság négyzetével.) Egy 165 centiméteres ember, akinek 40-es a BMI-je, 109 kilogrammot nyom.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Cukorbetegség # műtét # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés