Ezeket látta már?

Szívbelhártya gyulladás (Endocarditis)

Betegségek
2010. február 23. 11:12
Módosítva: 2016. december 08. 21:22
mik szívzörej tünetei jel

Bakteriális endocarditisnek nevezzük a szívbelhártya (endocardium) és a szívbillentyűk többnyire baktérium (ritkán gomba) okozta gyulladását.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) előfordulása Bármely életkorban előfordulhat, de az endocarditisre hajlamosító alapbetegségben és állapotokban gyakoribb. A kórkép gyakorisága növekszik, melyen belül egyre több a szívbeteg csecsemő-és gyermekkorú beteg. Bár a reumás láz okozta szívbetegség gyakorisága jelentősen csökkent, felnőttkorban egyre több műbillentyűvel élő beteg, és kábítószerélvezők száma is gyarapszik.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) okai

A születés óta fennálló, vagy a később kialakult szívbillentyű-betegség, vagy más, a szívet érintő alapbetegség hajlamosít endocarditis kialakulására. Ilyen veleszületett megbetegedések például a kamrai sövényhiány, a Fallot-tetralógia, a coarctatio aortae illetve a ductus Botalli persistens. A reumás láz által károsított szívbillentyű, a meszes aortabillentyű és a mitrális prolapszus, műbillentyű is fokozott kockázatot jelentenek a betegség létrejötte szempontjából. Az endocarditis kialakulása a műbillentyűvel élők és az intravénás kábítószerélvezők között is gyakoribb, valamint azoknál a betegeknél is, akik tartósan kórházban fekszenek, és a vénájukban huzamosabb ideig kanült kell viselniük. Ha valaki a fent említett megbetegedések valamelyikében szenved, és emellett súlyos fertőzést kap, vagy - akár kisebb - műtéten (mandulaeltávolítás, fogászati beavatkozás, urológiai- vagy vastagbélműtét) kell átesnie, akkor a véráramba bekerült kórokozók könnyen megtelepszenek a szívbelhártyán, illetve a szívbillentyűkön. A baktériumok a szívbillentyűk valamelyikén megtapadva ott úgynevezett vegetációt hoznak létre, így az adott billentyű működése rövid időn belül elégtelenné válik.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) tünetei

Egyik leggyakoribb tünete a napok, hetek óta tartó lázas állapot. A láz mellett szapora szívműködés, hidegrázás is gyakran jelentkezik. Az endocarditisben szenvedők többsége étvágytalan, gyenge, verítékezik, sápadt. Gyakori panasz a köhögés és a nehézlégzés. Fizikális vizsgálattal az endocarditisben szenvedő betegeknél szívzörej hallható, és a szívelégtelenség tünetei is észlelhetők. A beteg állapotának hirtelen rosszabbodása hátterében esetenként súlyos szövődmény, a szívbillentyű kilyukadása (perforáció), vagy elszakadása állhat. Máskor a szívbillentyűn megtapadt kórokozók egy része a billentyűről leszakadhat, és a véráram útján az artériás keringéssel eljuthat különböző szervekhez, szövetekhez. Agyi- és a szívizomzatot érintő infarktust, gócos agyvelőgyulladást, tüdőinfarktust, tüdőembóliát, tüdőtályogot, valamint a bőrön, a körömágyak alatt, és a szájpadon látható kis piros pöttyöket (petechiák) okozhat. További bőrtünetek az úgynevezett Osler-csomók, melyek az ujjakon, lábujjakon kialakuló fájdalmas, vöröses-lilás színű kiemelkedések.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) lefolyása

A betegség lehet akut, hirtelen kezdetű, vagy szubakut, elhúzódó lefolyású.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) diagnózisa A körelőzményben szereplő szívbillentyű-megbetegedés vagy fejlődési rendellenesség ismerete rendkívül fontos. Ha a panaszok, és a tünetek alapján felmerül a szívbelhártya-gyulladás gyanúja, szívultrahang vizsgálat szükséges, melyet ez esetben a nyelőcsövön keresztül is elvégeznek, mivel így jobban látható a szívbillentyű-károsodás. Elengedhetetlen vizsgálat a hemokultúra, azaz a vér tenyésztéses vizsgálata. Mivel endocarditis esetében a vérben jelen vannak a kórokozó baktériumok, azok tenyésztéssel izolálhatók, és mikrobiológiai módszerekkel fajtájuk, típusuk megállapítható. Meghatározható a baktérium antibiotikum-érzékenysége is, melynek alapján célzott kezelés alkalmazható. Kiegészítő vizsgálatok pl. EKG és mellkas-röntgenfelvétel is szükségesek.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) terápiája

Minden endocarditis gyanús beteget kórházba kell utalni. Az akut endocarditis szindróma sürgősségi helyzetet jelent, az alapvető vizsgálatok után azonnal meg kell kezdeni a beteg antibiotikum kezelését, mely a kórokozónak megfelelő terápiás séma alapján választják. A kezelés időtartama általában 4-6 hét. Bizonyos esetek szívsebészeti beavatkozást is igényelnek.

A szívbelhártya gyulladás (endocarditis) megelőzése

Az endocarditis szempontjából rizikócsoportba tartozó betegeknek bizonyos esetekben antibiotikum profilaxist (megelőzés) kell adni, melynek szigorú szabályai vannak.

Élet a szívbelhártya gyulladással Kardiológiai gondozás hosszú távon szükséges. Kábítószer élvezők fokozott veszélyeztetettsége okán is addiktológiai kezelés javasolt. Organikus szívbetegségben szenvedők lázas állapota fokozott orvosi ellenőrzést igényel.

Egyéb tudnivalók a szívbelhártya gyulladásról

Nem gyógyszeres endocarditis megelőzés elemei a szájhigiéne megőrzése, acne (pattanások) kezelése, a körömrágásról való leszoktatás, az intrauterin fogamzásgátló eszközök kerülése is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bakteriális fertőzés # fertőző betegségek # Szívbelhártya gyulladás # Endocarditis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés