Ezeket látta már?

Vízhajtót kell szednie? Ezért jobb, ha nem váltogatja!

vizesedés ellen vízhajtó gyógyszer hatás szedése váltogatás

Nem éri meg gyakran váltogatni bizonyos gyógyszerket.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a toraszemid, valamint a furoszemid vízhajtók egyformán csökkentik a szívelégtelen betegek halálozását, így nem érdemes őket váltogatni, csereberélni:

"A nagy klinikai vizsgálat (TRANSFORM-HF) a torszemidet (másik nevén toraszemidet) – amely nálunk éppen nincs forgalomban humán gyógyszerként, de más EU tagállamokban rendelkezésre áll - és a furoszemidet hasonlította össze a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél kórházi körülmények között. Míg a korábbi adatok a torszemidet szedő betegek halálozási arányának potenciális csökkenésére utaltak, a jelenlegi tanulmány nem talált ilyen előnyt, egyértelművé téve az orvosok és a betegek számára azt, hogy nem szükséges változtatni a kezelésen egyikről a másikra.

A TRANSFORM-HF vizsgálat célja a e vízhajtók közvetlen összehasonlítása volt, amelyeket általában a szívelégtelenségben szenvedő betegek ödémáját és légzési nehézségeit okozó folyadék lecsapolására írnak fel.

A vizsgálatba több, mint 2800 szívelégtelenség miatt kórházba került beteget vontak be. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be arra, hogy torszemidet vagy furoszemidet kapjanak, és az orvosok határozták meg az adagolást. A résztvevők 37%-át nők, 34%-át fekete bőrű betegek alkották.

A kutatók azt találták, hogy a torszemid-csoportban 1431 vizsgálati résztvevő közül 373-an (26,1%), a furoszemid-csoportban pedig 1428-ból 374-en (26,2%) haltak meg.

A másodlagos eredmények elemzése a 12 hónapon belüli elhalálozásokat vagy kórházi kezeléseket vizsgálta, és ismét csekély különbséget talált: a torszemid csoportban 677 beteg (47,3%), a furoszemid csoportban pedig 704 beteg (49,3%) esetében következett be halál vagy kórházi kezelés."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A szívbetegségek kockázata tényleg csökkenthető zöldségekkel? A kardiológus válaszol

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához