Vizesedik a bokája, és estére már teljesen feldagad? Innen tudhatja, ha visszér okozza
A visszér messze nem kizárólag esztétikai probléma.
A visszér egy olyan gyakori érrendszeri betegség, amely fájdalommal, kellemetlen érzéssel jár, és ha kialakul, akadályozza a mindennapi tevékenységeket is. Az EgészségKalauz hasábjain Dr. Polman Erzsébet, az Oktogon Medical Center bőrgyógyásza bemutatja, mikor kell orvoshoz fordulni a tünetekkel.
Elhízás, genetika, állás és ülés - így alakulhat ki
A visszér kialakulásában számos faktor közrejátszik, ideértve a genetikát, a terhességet, az elhízást, valamint a hosszadalmas, egy helyben állást és ülést is. A leggyakoribb tünetek a lábakban és lábszárakban érzett fájdalom, nehézségérzet, duzzanat, és persze a "pókhálószerű" kidudorodó vénák a bőr alatt. Ez utóbbi gyakran még a magabiztosságot is alááshatja.
Duzzad a láb, dudorodnak a vénák, ég a bőr - ezért tanácsos sokat mozogni
A visszér jelei és tünetei rendkívül változatosak lehetnek, személyenként eltérők lehetnek és még az életkor is befolyásolhatja. Ugyanakkor a betegség korai stádiumában a leggyakrabban előforduló tünetek a következők:
- Fájdalom és nehéz érzés a lábakban: sokan panaszkodnak a korai szakaszban arról, hogy a lábszáraik fájnak, nehéznek érződnek. Ez főként hosszas állás vagy ülés következtében fordul elő.
- Viszketés, égő érzés: a visszér lehet viszkető is, amit nagyon kellemetlen és olykor égő érzést is okozhat a bőrön.
- Lábdagadás: este azt veheti észre, hogy a bokája és a lábfeje körül szemmel látható duzzanat alakult ki. Ez intő jel arra, hogy a következő időszakban nagyon kell figyelni a további tünetekre.
- A vénák láthatóvá válnak a bőr alatt: szemmel látható, kidudorodó vénák jelenhetnek meg a bőr alatt, különösen a lábszárban. Ez nyilván esztétikailag is zavarja a pácienst.
- Sötét lila vagy kék színű visszer: a visszér gyakran sötét lila vagy kék színű.
Mikor fontos orvoshoz fordulni visszér gyanújával?
A visszérbetegség (varicositas) nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatot is hordozhat.
Kezelés nélkül idővel gyulladáshoz, fájdalomhoz, vénás fekélyhez és vérzésekhez vezethet, és mélyvénás trombózis is kialakulhat, ami életveszélyes állapotot okozhat. Kevesen tudják, hogy visszér nem csak a lábakon alakulhat ki. Bár leggyakrabban az alsó végtagokon fordul elő, megjelenhet a kismedencében (különösen nőknél), illetve az aranyerek is visszérhez hasonló vénás tágulatok.
Ha a visszér fájdalmas, gyulladás jelei mutatkoznak, vagy ha gyakran duzzadt a láb, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni vele.
Egészségügyi szempontból minden olyan tünet esetén ajánlott a vizsgálat, amely a vénás keringés súlyosabb problémájára utalhat.
Sétáljon többet, egyen rostgazdag ételeket!
Mindennapi tevékenységeink és életstílusunk befolyásolhatja a visszér kialakulásának valószínűségét és annak súlyosságát. Vannak hagyományos módszerek, amelyekkel elkerülhető a kialakulása, de ha már sajnos megjelent, akkor segíthetnek enyhíteni a tüneteket:
- Testmozgás: a lábak izmainak erősítése segít javítani a vér áramlását, ezért a rendszeres testmozgás, mint például a séta, futás vagy úszás, segíthet a visszerek kialakulásának megelőzésében.
- Egészséges táplálkozás: az egészséges táplálkozás, különösen a rost- és flavonoidban gazdag ételek, segíthet a vérnyomás csökkentésében és a visszerek kialakulásának megelőzésében.
- Elhízás elleni küzdelem: a túlsúly növeli a lábakban lévő vénákra nehezedő nyomást, ami egyértelműen hozzájárulhat a visszér kialakulásához. Az egészséges testsúly elérése és megtartása enyhítheti ezt a nyomást.
- Lábtartás és kompressziós harisnya: nap végén, a megemelt lábakkal történő pihenés, vagy kompressziós harisnyák használata javíthatja a vérkeringést, és csökkentheti a visszér tüneteit.
- Gyógyszerek: számos különféle gyógyszer áll rendelkezésre a visszér ellen. Ezek között van, amely csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, elősegíti a vérkeringést, vagy éppen a vénákat erősíti, ezek kiváltása előtt mindenképpen mutassa meg orvosnak a problémás testrészt.
Lézerrel is tenni lehet a visszér ellen
A visszér kezelésének lehetőségei napjainkban már nem korlátozódnak pusztán konzervatív módszerekre, a modern orvoslás ugyanis számos erősebb beavatkozást kínál ellene. A páciens állapotának súlyosságától függ, melyik lehet számára a legjobb választás. Ezek a következők:
- Lézeres visszérműtét: a lézeres visszérműtét egy minimalista beavatkozás, amely során egy vékony véna katétert juttatnak be a bőrön keresztül. A katéter végén lévő lézersugár hője összeszűkíti és elzárja a visszért. Hatékony módszer.
- Rádiófrekvenciás obláció: a rádiófrekvenciás obláció hasonlóan működik, mint a lézeres visszérműtét, ám itt a visszér falát nem lézerrel kezelik, hanem rádiófrekvenciás energia segítségével hevítik fel, ami összeszűkíti és elzárja a problémás vénaszakaszt.
- Vénás szkleroterápia: a vénás szkleroterápia során egy speciális anyagot juttatnak a visszérbe, ami az ér összeszűkülését és hegesedését eredményezi.50 felett már gyakoribbak a visszérpanaszok
A visszér kitűnő példája annak, hogyan változtatja meg életünket a múló idő. Az életkor előrehaladtával a vénák elveszíthetik rugalmasságukat, nő a visszér kialakulásának esélye is.
Valójában az 50 év felettiek nagy része tapasztalt már visszeres panaszokat, esetükben ugyanis a vénák falának rugalmassága és az izmok tónusa is változik. Az idősek gyakran tapasztalnak lábfájdalmat, duzzanatot és bőrirritációt vagy bőrgyulladást is lábszáruk területén. Emellett, sajnos, nagyobb a kockázata a visszér szövődményeinek kialakulásának is, mint például mélyvénás trombózis (vérrög képződése) vagy bőrfekély.
A statisztikák szerint az idősebb emberek, különösen az idős nők vannak leginkább kitéve a visszérnek. A menopauza, a terhesség és a hormonterápiák mind befolyásolják a vénák állapotát, ami növeli a visszereségre való hajlamot.
Ebben az életkorban sem késő tenni a tünetek súlyosbodása ellen, rendszeres testmozgást végezni, egészségesen étkezni, tartózkodni a dohányzástól és a túlzott alkoholfogyasztástól, tartani a megfelelő testtömeget, és viselni kompressziós harisnyákat.
Időben be kell avatkozni
Végső soron a visszér egy komoly és gyakori érrendszeri baj, amely sok ember életét befolyásolja. Szerencsére a modern orvostudomány számos hatékony beavatkozási technikát kínál a visszér kezelésére, mint például a lézeres visszérműtét, a rádiófrekvenciás ablatió vagy a vénás szkleroterápia. Mindemellett számos konzervatív módszer is létezik, mint például az egészséges étrend, a rendszeres mozgás, a lábtartás, a kompressziós harisnyák használata, és a gyógyszeres kezelés. Ezek segíthetnek a visszér megelőzésében vagy a tünetek enyhítésében.
Ha visszerességre gyanakszik, mindenképpen forduljon orvoshoz, az időben történő beavatkozás segíthet megelőzni a súlyosabb szövődményeket és javíthatja az életminőséget.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Visszér: ezt lehet tenni otthon, hogy enyhüljön a nehézlábérzés