Ezeket látta már?

Visszerek a lábon: mikor kell vele feltétlen orvoshoz fordulni?

visszerek hajszálerek láb visszér betegség

Akár elfogadtuk, akár takargatjuk a visszeres lábunkat, az egészségünk miatt foglalkozni kell a visszérrel! De mit tehetünk ellene?

Tévedés tehát azt hinni, hogy néhány feltűnő ér a lábon nem számít – a legjobb, ha panaszok esetén mielőbb felhívjunk egy szakorvost, és konzultálunk vele. A felületes vénák krónikus megbetegedésének, ismertebb nevén visszér betegségnek ugyanis több típusa is létezik. Ezekről mesélt nekünk szakértőnk, Dr. Tóth Tamás.

A visszér többeket érint mint gondolná

Magyarországon a lakosság mintegy 20-30%-át érinti a visszérbetegség, melyek első tünetei gyakran már a fiatal felnőtteknél megmutatkoznak. Mielőtt sorra vennénk a legtipikusabb megjelenési formákat, fontos tisztázni, hogy pontosan mit is értünk visszér alatt.

Ereink behálózzák egész testünket, azért, hogy minden egyes sejtünk éltető oxigénhez juthasson. Az oxigénben gazdag vér szállítását a szív irányából a verőerek, azaz artériák végzik, míg a szövetek által „elhasznált”, széndioxiddal teli vért a vénák, azaz a visszerek juttatják vissza a szív felé, hogy újraindulhasson a körforgás. Amikor különböző kiváltó okok hatására visszérbetegség lép fel, akkor a véna nem tudja megfelelően ellátni feladatát, károsodik: kitágul, megvastagszik az érfal, sérülnek a vénabillentyűk.

Szakértőnk elmondta, hogy a tudomány egy összetett osztályozási rendszert, ún. CEAP klasszifikációt alkalmaz a krónikus vénás betegség osztályozására, de a beteg szempontjából a látható tünetek alapján történő beosztás értelmezhető legkönnyebben.

Eszerint

  • 0 - nincs látható, illetve tapintható jele a vénás betegségnek
  • 1 - pókháló visszeresség, azaz seprűvénák megjelenése
  • 2 - tágult visszerek
  • 3 - lábdagadás, ödéma
  • 4 - bőrelváltozások
  • 5 - bőrelváltozások gyógyult lábszárfekéllyel
  • 6 - bőrelváltozások aktív lábszárfekéllyel

„A seprűvénák lényegében csak esztétikai problémát jelentenek, azonban az alapbetegség ott is jelen van. A kitágult vénák sajnos az esztétikai panaszok mellett hajlamosítanak a vérrög képződésre trombózisra is, mely nagyfokú fájdalommal, gyulladással járhat és akár a mélyvénába terjedve mélyvénás trombózist, ritka esetben a legsúlyosabb szövődményt jelentő tüdőembóliát okozhat. A krónikus vénás betegség következtében kialakuló lábdagadás, feszülés pedig fekélyek kialakulására hajlamosítanak.” – figyelmeztet Dr. Tóth Tamás.

A különböző visszér-típusok akár egyszerre is megjelenhetnek, így mindenképpen fontos, hogy már enyhe tünetek esetén is felismerjük a problémát és konzultáljunk szakorvossal – ahelyett, hogy saját magunk választanánk (esetleg nem megfelelő) kezelési módszert.

Mi a visszérbetegség?

A visszérbetegség olyan megnagyobbodott, kitágult vénákat jelent, amelyek általában a lábakon és a lábfejen alakulnak ki. Áttetszenek a bőrön, kék vagy sötétlila színűek lehetnek, gyakran kidudorodnak, érezhetően csomósak az összegyűlt vér miatt.

Visszérgyulladást (thrombophlebitist) a visszérben képződő vérrög okozhat, amely elzárja a vénákban áramló vér útját. Amennyiben ez bőrfelszínhez közeli gyulladás (tehát nem mélyvénás trombózis), úgy általában nem okoz súlyos állapotot. A vérrög általában néhány héten belül felszívódik, és a gyulladás is elmúlik. Általában gyulladáscsökkentőkkel vagy véralvadásgátló gyógyszerekkel kezelik.

A visszérgyulladás főbb tünetei

A visszérgyulladás leggyakrabban az alsó lábszárat érinti, ritkábban a karokat, a péniszt vagy a mell bőrfelszínhez közeli vénáit.

A bőrfelszínhez közeli visszér gyulladásának tünetei:

  • fájdalmas, meleg érzetű, kemény ércsomók a bőr alatt,
  • a bőr helyi kipirosodása, duzzanata.

Mindezen tünetek általában enyhék, nem korlátozzák a normál hétköznapi életvitelt, a fájdalom nem okoz nehézséget a járásban.

A fentieknél súlyosabb állapotot idéz elő a mélyvénás trombózis, melyet rendkívül fontos megkülönböztetni az „egyszerű” visszérgyulladástól. A mélyvénás trombózis jellegzetes tünete az egész láb megduzzadása, érzékenysége, erős fájdalma.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben visszérgyulladás tüneteit észleli magán, keresse fel háziorvosát. Ha a tünetek mélyvénás trombózisra utalnak, azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt. Amennyiben a fenti tünetekhez légszomj, mellkasi fájdalom vagy vér felköhögése társul, az tüdőembóliára utalhat, ezért hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Visszeres láb: ezt teheti ellene, ha nem hagynak alább a panaszai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

visszér

Forrás: Servier, purecom
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához