Ezért érdemes még jó időben is kompressziós harisnyát húzni a visszeres lábra
Nem csupán a trombózis megelőzése miatt érdemes a melegben is kompressziós harisnyát viselni visszerek esetén.
Mélyvénás trombózis után igen nagy szerepe van a prevencióban a kompressziós harisnya viselésének. Bár sokan ódzkodnak tőle, ám érdemes tudni, hogy vannak olyan helyzetek, amikor meleg időben is szükséges alkalmazni a kompressziós terápiát.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa összeszedte azokat a helyzeteket, amikor érdemes felhúzni a harisnyát.
Ebben segít a kompressziós harisnya
A kompressziós terápia – akár harisnya, akár rugalmas fásli- lényege, hogy speciális kialakításának és nyomó erejének köszönhetően a vénás vér visszaáramlását segíti. A felszíni vénák összenyomódnak, ezáltal a mélyen fekvő vénák irányába terelődik a vér áramlása és az áramlás sebessége is fokozódik. Ennek célja, hogy ez által megszűnik a vénás pangás mely meleg ágya a trombózisnak.
Az alsó végtagi mélyvénás trombózis és annak egy szövődménynek, a PTS-k (poszttrombotikus szindróma), -mely a bőr elszíneződésétől, lábszárfekély megjelenéséig súlyosbodhat,- elkerülése mellett a kompressziós harisnya nagy segítséget jelent az ödéma mérséklésében (lábvizenyő), valamint a lábfájdalom enyhítésében is. Éppen ezért célszerű nyáron is alkalmazni bizonyos helyzetekben.
Mire kell figyelni az utazások során?
Köztudott, miszerint a hosszú utazás – legyen szó autóról, vonatról, repülőről, stb.- a tartós mozdulatlanság miatt megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét, ezért fontos, hogy ekkor mindenképp viseljen kompressziós harisnyát a vérkeringés fokozása érdekében.
Ezen kívül ügyeljen a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, illetve arra, hogy fél óránként mozgassa át végtagjait: 2-3 óránként álljon fel és sétáljon, tornáztassa lábait. Amennyiben már nem szed véralvadásgátlót, egyeztessen orvosával utazása előtt, mivel lehet, hogy LMWH injekciót ír elő. Különösen fontos ez, ha várandós, esetleg alsó végtagi sérülése volt (gipsz, zúzódás, ficamodás)
Városnézéskor, kiránduláskor se feledje
Bár a mozgás igen jót tesz a keringésnek, ám ha a nagy meleg vagy a frontok miatt lábfájással küzd, úgy célszerű sétáláskor is felhúzni a harisnyát, mert bár lehet, hogy kissé melegít, viszont a fájdalmat, lábdagadást nagyban mérsékli.
Ödéma esetén is viselje a kompressziós harisnyát
A meleg idő és a magas páratartalom miatt a végtagok visszerei kitágulnak, bennük a keringés lelassul, a nyirokkeringés nem tudja a kipréselődött folyadékot elszállítani, így lába bedagad (ödémássá válik), mely akár fájdalommal is társulhat.
Ilyen esetekben nagy segítséget jelenhet a kompressziós harisnya, mivel általa megszűnik az ödéma, így a nehézlábérzés is- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Hagyja szabadon a lábujjait
Amennyiben olyan kompressziós harisnyát visel, mely az egész lábfejet, a lábujjakkal is lefedi, úgy nyárra célszerű olyat beszerezni, mely szabadon hagyja az ujjakat. Így egyrészt szellőzik az adott terület, másrészt fel lehet venni flip-flop szandálokat is, nem muszáj zárt cipőkben lennie.
Mikor kell a kompressziós harisnya mellé váralvadásgátló?
Bár a kompressziós terápia nagy segítséget nyújthat, ám van, hogy mellette véralvadásgátló kezelésre is szükség van. Ennek alkalmazása akkor indokolt, ha nagy a trombóziskockázat. Ilyen többek között a súlyosabb trombofília megléte, mélyvénás trombózis/tüdőembólia után, egyes daganatok jelenlétekor, normál tartományon kívüli INR esetén, valamint bizonyos műtéteket követően (pl. csípőműtét).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!