Kék-zöld foltokat vett észre a bőrén, pedig nem ütötte meg? Ez a betegség is okozhatja
Akár vérzést és vérrögöket is okozhat.
A trombózis, illetve a vérzékenység a véralvadási zavarok egy-egy fajtája, így a kettő együtt csak a legritkább esetekben szokott előfordulni. Ilyen állapot például a magas vérlemezkeszámból adódó esszenciális trombocitémia.
Ezen állapot során ugyanúgy előfordulhat vérrögösödés, mint vérzéses panasz. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a betegség lényegét és kezelését ismerteti.
Megnövekedett trombocita szám
A csontvelőben, a megakariocitákból termelődő trombociták – azaz a vérlemezkék- fontos szerepet töltenek be a véralvadásban. Sérülés során ugyanis az érfalhoz tapadva beindítják az alvadási folyamatot a nagyobb vérvesztés elkerülése érdekében.
Trombocitémia során a megakariociták szaporodásából kifolyólag a vérlemezkék száma megnő (>600 G/l) és sok közülük működésében károsodott: pl. nem, vagy alig csapzódnak össze. Ez utóbbi miatt az alvadás folyamata zavart szenved, és nagyobb eséllyel alakulnak ki vérzéses panaszok, valamint a trombociták magas száma miatt pedig vérrögök keletkezhetnek, artériás és vénás trombózist okozva.
Gyakran csak a trombózis a figyelmeztető jel
Sajnos az esetek többségében az állapot tünetek híján sokáig észrevétlen marad, így már csak a nagyobb baj bekövetkezte után derül rá fény. Ennek ellenére előfordulhat a végtagok bizsergető érzése, fejfájás, gyengeség, valamint kisebb-nagyobb vérzések lehetnek, mint figyelmeztető tünet, ám leggyakrabban valami banális problémát sejtenek mögötte. Általában egy rutin vérvizsgálat ("vérkép"), illetve véralvadási zavar miatti kivizsgálás során kerül diagnosztizálásra a betegség a vérlemezkeszám kóros megnövekedése miatt- mondja Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Sokszor azonban az un. myeloproliferatív szindróma korai tünete lehet, amire a továbbiakban igen fokozott figyelmet kell fordítani!
Leginkább az idősebb korosztály tagjainál (50 felett) diagnosztizálják a betegséget, továbbá megfigyelték, hogy gyakrabban érinti a gyengébbik nemet.
Jellemző tünetek
- vérrögösödés
- orrvérzés
- erős menstruáció
- indokolatlan kék-zöld foltok a bőrön
- végtagok bizsergése
Többoldalú terápia
Trombocitémia esetén nincs mindig szükség kezelésre, ám sok esetben indokolt lehet a vérlemezkeszámot csökkentő gyógyszeres kezelés mellett a vérrögösödés megakadályozása céljából thrombocyta gátló készítmények szedése is. Erre főleg akkor van szükség, ha a trombocitémia kezelése ellenére kialakult már trombózis. A terápiát természetesen még több tényező is befolyásolja – pl. beteg életkora, esetleges trombofíliája, magas trombózis-rizikója -, így a kezelést alapos szakorvosi vizsgálat és rizikóbecslés előzi meg.
Összegezve
- A trombózis és vérzékenység ritkán fordul elő egyszerre.
- Esszenciális trombocitémia példája ezen ritka állapotnak.
- A vérlemezkék számának növekedése és működési zavarai okozhatnak vérzéses panaszokat és vérrögök kialakulását.
- A betegség gyakran észrevétlen marad, de tünetei lehetnek végtagok bizsergető érzése, fejfájás és gyengeség.
- Az idősebb korosztály tagjainál, főleg 50 felett, gyakrabban diagnosztizálják a trombocitémiát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Visszeres lábak és trombózis: így előzze meg a bajt