Ezeket látta már?

Érelmeszesedés, magas koleszterinszint: ezek a leghatékonyabb gyógynövények

meszes erek magas vérnyomás koleszterin ellen természetes gyógynövény

Az erek eltömődése magas vérnyomáshoz, súlyos szív- és érrendszeri betegségekhez vezet, ezért fontos, hogy a krónikus panaszokat megelőzzük.

Amikor a vérben levő zsírok, vagyis a koleszterin lerakódik az artériák belső falán, a vér áramlása lelassul. Mivel a zsírok kalciumot kötnek meg, ezért a verőerek elveszítik rugalmasságukat, az érbelhártya megvastagszik, merevvé válik, és kialakulnak a meszes plakkok.

A koleszterinszint csökkentésének első lépése az életmód reformja, vagyis a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás, de bizonyos esetekben, például az öröklötten magas koleszterinszint esetében, szükség van gyógyszeres kezelésre is. Azonban ebben az esetben is döntő jelentőségű az étrend. A koleszterincsökkentés első lépése a táplálkozásban a telített zsírsavak lecserélése telítetlen zsírsavakra. További ajánlásokat itt olvashat >>>

Gyógynövények hatása koleszterinre, vérnyomásra

A magas koleszterinszint az érelmeszesedés velejárója, ezért fontos, hogy a vérzsírszint normalizálása mellett a szívet és az ereket is erősítsük.

A koleszterinszint csökkentésére a népgyógyászat az ösztörűs és az orvosi veronikafű, valamint a tyúkhúr teáját ajánlja. Napi egy csésze tyúkhúrtea néhány hét alatt jelentősen csökkenti a koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyasszuk. A teát a szokásos módon forrázással készítsük.

Az érrendszer karbantartásáról is gondoskodjunk, erre az egyik leghatásosabb gyógynövény a galagonya virágos ágvége, amely rugalmasan tartja az erek falait, hogy a vér nyomásának megfelelően tágulhassanak-szűkülhessenek. Emellett szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat. Teát a szokásos módon, forrázással készítünk, hetente 2-3 csésze elfogyasztása ajánlott, magas vérnyomás esetén naponta ihatjuk.

A fagyöngy hasonló jó tulajdonságokkal rendelkezik. Vértolulásra, vérnyomás normalizálására, érelmeszesedésre és szívritmus szabályozásra használjuk. Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre. A fagyöngyteát hideg áztatással kell elkészíteni mészmentes, desztillált vagy lágy vízzel.

A hibiszkusz virágából készült teát régóta használják a keleti gyógyászatban a vérnyomás rendezésére és a szívbetegségek megelőzésére. Szárított virágát megtaláljuk a magas vérnyomás elleni teakeverékekben.

Magas és alacsony vérnyomás esetén is kiválóan alkalmazható a pásztortáska, szabályozza ugyanis a vérkeringést. Naponta két csésze teát érdemes belőle fogyasztani, míg a vérkeringés nem szabályozódik. A teát a szokásos módon, forrázással készítsük.

Más hagymafélékhez hasonlóan a medvehagyma is igen egészséges, hosszú ideje használják többek között gyomorbántalmak kezelésére, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint csökkentésére. A medvehagymában található antibakteriális és gombaellenes összetevők segíthetnek az egészséges bélflóra helyreállításában, ezzel pedig enyhíthetik például a krónikus hasmenést, a hasi görcsöket, a puffadást vagy a fokozott gázképződést és az ezzel együtt járó kellemetlenségeket.

Összkoleszterin csökkentése ellen a hagyma tényleg segít?

A vöröshagyma kivonata a metformin nevű hatóanyaggal együtt beadva jelentős mértékben segítheti a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő emberek kezelését. Az Independent a vonatkozó tanulmányra hivatkozva azt írja, mindez akkor lehetséges, ha a kivonatot a metformin nevű, cukorbetegség kezelésére használt hatóanyaggal együtt alkalmazzák. Ekkor nemcsak a vércukor-, de az összkoleszterin-szintet is csökkenti.

A vizsgálat megállapította, hogy a cukorbeteg patkányok közül a testsúlykilogrammonként 400mg és 600mg-ot kapó patkányok vércukorszintje "erősen csökkent", 50 százalékkal, illetve 35 százalékkal az alapszinthez képest. A hagymakivonat a cukorbeteg patkányok összkoleszterinszintjét is csökkentette, a 400 mg-os és 600 mg-os adagoknak volt a legnagyobb hatása.

Ha szív- és érrendszeri problémákkal küzd, a rendszeres mozgásnak, sportnak sokkal nagyobb a jelentősége, mint gondolná!

Szakmai ajánlások hangsúlyozzák a fizikai aktivitás és más életmódbeli elemek döntő szerepét az enyhén vagy közepes mértékben emelkedett vérnyomás- és koleszterinszint esetén.

„Receptre” kellene elrendelni a mozgást – dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa, diabetológus is egyetért.

Életmód: az első számú kezelési stratégia

Az American Heart Association (AHA) és az American College of Cardiology szervezet hangsúlyozza a mozgás szerepét az enyhén és közepes mértékben emelkedett vérnyomás- és koleszterinszint kezelésében. A szakemberek szerint ilyen esetekben az életmódváltásnak kellene lennie az első vonalbeli kezelési stratégiának, amely megelőzi a gyógyszeres kezelést. Optimális esetben a kezelőorvosoknak egészen konkrét útmutatással kellene szolgálnia arról, hogyan tudják a páciensek növelni a fizikai aktivitásukat és csökkenteni az üléssel töltött órák számát.

Mikor lehet szükség koleszterincsökkentőre?

- Általánosságban elmondható, hogy ha valakinek magas a HDL-koleszterinszintje és alacsony az LDL-é, egészséges szinten lesz a szérum koleszterin is. Ez azért is van, mert a HDL segít csökkenteni az LDL szintjét a vérben, és bizonyos mértékig azt is akadályozni tudja, hogy az LDL "összegyűjtse" a plakkokat, amelyek később szűkítenék az ereket. Ha viszont az LDL koleszterin van túlsúlyban, az közvetve megakadályozhatja, hogy elég vér és oxigén jusson a szervekhez és szövetekhez, ez pedig komoly következményekkel járhat – ismerteti dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa.

Mindezt mérlegelve kell döntenünk az esetlegesen szükséges koleszterinszint-csökkentésről. Tudniillik más az elérni kívánt koleszterinérték egy egyébként egészséges, de magas koleszterinértékkel rendelkező személy esetében, mint a veszélyeztetett, vagy a stroke-on, infarktuson átesett betegnél.

A teendők két alapeleme az orvosi, akár gyógyszeres kezelés és az életmód megreformálása. A megfelelő gyógyszerelés, és ehhez kapcsolódóan a gyakori és szakszerű orvosi kontroll a tartós eredményesség kulcsa.

A vérzsírszintet csökkentő gyógyszereket kitartóan, évekig kell szedni ahhoz, hogy a plakkok visszafejlődését el tudjuk érni. Ez a rendszeresség azért is fontos, hogy ellenőrizhessük az alkalmazott kezelések hatékonyságát, szükség esetén változtathassunk azon.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vércukor, összkoleszterin csökkentése természetesen: a hagyma tényleg segít?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

koleszterinszint

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához