Vérnyomáscsökkentők és rákkockázat
Magas vérnyomás kezelésével foglalkozó szakorvosok nem tartják megalapozottnak azt a megállapítást, amely szerint a világ legnépszerűbb vérnyomáscsökkentő szerei közül egyesek enyhén növelhetik a rákbetegségek kialakulásának kockázatát, és attól tartanak, hogy sok beteg a vizsgálat hatására esetleg nem szedi a számára szükséges tablettákat.
Öt korábbi, összesen 60 ezer páciens bevonásával készült követéses vizsgálat eredményeinek elemzése után amerikai kutatók kapcsolatot találtak az úgynevezett angiotenzinreceptor-blokkoló szerek (ARB-k) szedése és a rákkockázat növekedése között. A kockázat emelkedését egyszázalékosnak értékelték egy sor különböző ráktípusnál, például a prosztata, a mell és a tüdő daganatainál.
A tanulmányt a The Lancet Oncology című szakfolyóiratban tették közzé a Clevelandi Egyetem orvosi központjának munkatársai. Ilke Sipahi kutatásvezető szerint a kockázat növekedése igen alacsony, 105 ember négy évnyi gyógyszerszedése után fordulhat elő egy többlet rákos eset. A jelenség hátterében álló okot nem találták meg a szakemberek.
A hasonló módon végzett vizsgálatok eredményeinek összevont értékelése manapság igen gyakori, mert ezáltal sokkal nagyobb létszámú betegcsoport adatait lehet elemezni. Az eljárásnak ugyanakkor nagy a kockázata, hiszen a különböző helyeken végzett megfigyelések soha nem történnek minden szempontból azonos módon.
Ilke Sipahi elismerte, hogy az általuk vizsgált kockázat egyénileg valóban szerény, de figyelembe véve az ilyen tablettákat szedő, jelenleg mintegy tízmillió beteget, összességében 100 000 rákos megbetegedést okozhat.
Az amerikai gyógyszerhatóság már foglalkozik az üggyel, az európai gyógyszerügynökség ugyancsak tervezi, hogy valamilyen formában figyelmezteti a készítményeket rendelő orvosokat a veszélyre.
A norvég fővárosban most tartották az Európai Hipertónia Társaság idei kongresszusát. A magas vérnyomás kezelésével foglalkozó szakemberek általában kétségbe vonták az amerikai kutatók következtetéseit, és a daganatos betegségek szakértői is csatlakoztak ehhez a véleményhez. Lars Lindholm svéd szakértő például megemlítette, hogy "ha rákkutatókkal beszélünk, nevetve azt kérdezik tőlünk: lehet-e komolyan venni, hogy ha valaki néhány évig szed egy tablettát, attól teljes egészében kifejlődik a tüdőrákja?"