Vérnyomásmérésnél csak az egyik érték magas? Ezt jelenti
A kezelés szempontjából is fontos, ha csupán az egyik érték magasabb.
140/90 Hgmm - ezt a számot bizonyára mindeni jól ismeri, hiszen ezen felül magasvérnyomás-betegségről beszélünk, amit kezelni szükséges. Igen ám, de mi a helyzet akkor, amikor csupán az egyik érték magasabb a kelleténél, a másik viszont a normál tartományon belül mozog? A kérdést dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája válaszolta meg.
A népbetegségnek számító magas vérnyomás évről évre egyre több áldozatot szed, hiszen érrendszer-romboló hatása miatt olyan súlyos szövődményeket okozhat, mint a szívinfarktus, vagy a stroke. Éppen ezért érdemes otthon vérnyomásmérő készüléket tartani, mellyel viszonylag pontos képet kaphat az aktuális állapotáról.
Szisztolés és diasztolés érték
Az ajánlások szerint 140/90 Hgmm felett beszélünk magasvérnyomás-betegségről, melynél rendszeres orvosi kezelés és ellenőrzés szükséges. Azonban létezik olyan – már akár a fiatalabb korosztály tagjainál is-, amikor csupán az egyik érték haladja meg a normál értéket. Ekkor sokan megnyugodva hátradőlnek, ám fontos tudni, hogy bizony az úgynevezett izolált hipertónia is nagy veszélyeket rejt.
Szisztolés érték: a szisztolés érték a kapott érték első száma (tehát ami jó esetben <140). A szív összehúzódásakor lévő nyomást mutatja.
Diasztolés érték: a diasztolés érték a második szám (<90), és azt mutatja meg, hogy milyen a nyomás a szív elernyedése alatt, vagyis két szívverés között.
Van, hogy csak az egyik érték magasabb (izolált hipertónia)
-Nem ritkán előfordulhat, hogy csupán a szisztolés, vagy a diasztolés érték magasabb. Ekkor izolált hipertóniáról beszélünk, és attól függően, melyik érték esik a normál tartomány fölé, úgy izolált szisztolés, illetve izolált diasztolés értékről beszélünk - mondta el dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.
Ez az oka, ha csak a szisztolés érték magasabb
Ez leggyakrabban az idősebbeknél fordul elő – de a fiatalabbak esetében sem kizárt. Oka legtöbbször a fokozott szimpatikus idegi aktivitás (fiatalabbaknál), míg idősebb korban, az életkor előrehaladtával az artériák rugalmassága csökkenhet, merevebbé válhatnak. Az érfal rugalmasságának elvesztése megnehezíti az artériák számára a szisztolés nyomás elnyelését, ami a szisztolés érték emelkedéséhez vezethet.
Ez az oka, ha csak a diasztolés érték magasabb
A másik variáció, amikor csak a diasztolés, azaz a második érték emelkedik meg. Ez az állapot kevésbé gyakori, mint az izolált szisztolés hipertónia, és gyakrabban fordul elő fiatalabb személyeknél. A háttér ennél kevésbé azonosítható. Sokáig azt hitték, hogy a diasztolés hipertónia veszélyesebb (ami azt jelenti, hogy a szövődmények, stroke, szívelégtelenség, szívinfarktus, koronária szűkület gyakoribb), de a későbbi vizsgálatok egyértelműen azt igazolták, hogy a szisztolés hipertónia ugyanolyan veszélyes, mint a diasztolés, sőt stroke szempontjából még veszélyesebb is.
Oka lehet többek között a genetikán túl az érfal merevsége, alvási apnoe, vesebetegségek, gyógyszerek, Cushing-szindróma is.
Amennyiben izolált hipertóniát mér, érdemes mielőbb szakemberhez fordulnia, hiszen meglehet, enyhébb esetben csupán életmódváltásra lesz szüksége. Ez magában foglalja többek között
- a sószegény étrendet
- a rendszeres kardió testmozgást
- valamint a dohányzásról való leszokást
- Súlyosabb esetben természetesen gyógyszeres kezelésre lehet szükség a hipertónia romlása és a szövődmények elkerülése céljából. Tehát bármelyik forma áll fenn, azt ugyanúgy kezelendő hipertóniaként kell tekinteni, és a cél optimális esetben a 140/90 Hgmm alatti érték.
Mikor szükséges gyógyszeres kezelés?
A vérnyomás enyhe emelkedésénél elegendő lehet az életmódváltás, magasabb vérnyomás értékeknél vagy szív- és érrendszeri rizikó esetén gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Fontos azonban tudni, hogy ezekben az esetekben is nagyon fontos az egészségtudatos életmód, a megfelelő mozgás és az egészséges étrend.
A kezelés szempontjából fontos lehet:
- ha a vérnyomás értéke hosszabb időn keresztül 140/90 Hgmm felett van, de egyéb szív- és érrendszeri rizikófaktorai alacsonyak, első körben életmódváltás javasolt;
- ha a vérnyomás értéke hosszabb időn keresztül 140/90 Hgmm felett van, és egyéb rizikófaktorok is jelen vannak, az életmódváltás mellett gyógyszeres terápia is szükséges;
- ha a vérnyomás értéke hosszabb időn keresztül 160/100 Hgmm felett van, mindenképpen gyógyszeres terápiára van szükség az életmódváltás mellett.
Fontos, hogy amennyiben gyógyszeres kezelés szükséges a magas vérnyomás rendezéséhez, az egészséges életmódra váltás ettől függetlenül is nagyon fontos része a terápia sikerességének, és nagy szerepe van a további állapotromlás elkerülésében.
A kezelés célja általában a 140/90 Hgmm alatti érték elérése, azonban egyes betegségek (pl. cukorbetegség) esetében alacsonyabb vérnyomásra kell törekedni.
A magas vérnyomásra ható gyógyszerek típusai
A magas vérnyomásra ható szerek segítenek a kívánt értékre csökkenteni a vérnyomást, amely már nem okoz rizikót a szívbetegségek, illetve érelmeszesedéssel kapcsolatos megbetegedések tekintetében.
A legújabb hazai ajánlások szerint a magas vérnyomás kezelésében kombinációs terápiát célszerű alkalmazni, amelyet már a kezelés megkezdésekor fontos elindítani. Ebben a korábbiakhoz képest jelentős előrelépést jelent, hogy több olyan készítmény áll rendelkezésre, amelyben egy tablettában 2-3 hatóanyag van. A vérnyomáscsökkentőket hatóanyag alapján csoportosítják az alábbiak szerint.
- Angiotenzin-konvertáló enzimet gátló szerek (ACE-gátlók)
- Angiotenzinreceptor-blokkoló szerek (ARB-szerek)
- Kalciumcsatorna-blokkolók
- Diuretikumok
- Béta-blokkolók
Összegezve
- A magas vérnyomás népbetegség.
- Az izolált hipertónia nagy veszélyeket rejt.
- A kezelés célja a 140/90 Hgmm alatti érték elérése, de egyes betegségeknél még ennél is alacsonyabbra kell törekedni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit jelent, ha a pulzusunk magas, de a vérnyomásunk alacsony?