Ezeket látta már?

A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők

Gyógyszerterápia
2024. október 17. 16:54
vérnyomás csökkentés gyógyszer hatás

Kerüljön tisztába azzal, miket is szed pontosan.

A vérnyomáscsökkentő – idegen szóval antihipertenzív – gyógyszereknek számos típusa van. Az orvosok életkortól, alapbetegségtől, a magas vérnyomás okától függően választják ki a színes palettáról azt, hogy kinél melyik hatóanyag alkalmazása lehet a leginkább célravezető. Más típusú vérnyomáscsökkentőre van szüksége egy vesebetegnek, egy kismamának vagy egy stresszes fiatalnak.

A lényeg, hogy csökkenjen a vérnyomás

A különböző hatástani csoportokba tartozó hatóanyagok más-más célmolekulán hatnak. A végeredmény közel ugyanaz, a vérnyomás normalizálódik, a magas vérnyomáshoz köthető különféle szövődmények, köztük a stroke, a vesekárosodás, a látászavar stb. rizikója csökken.

A megfelelő mértékű vérnyomáscsökkenés gyakran csak két vagy több vérnyomáscsökkentő hatóanyag kombinációjával érhető el. A vérnyomáscsökkentő gyógyszeres terápia beállítása során tehát valamelyest próbálgatásról van szó, hiszen nem lehet tudni elölre, hogy valakinél elegendő lesz-e egyetlen hatóanyag alkalmazása vagy kombinációs kezelésre fog szorulni.

A következőkben bemutatjuk azt, hogy a különféle hatóanyagú antihipertenzív szerek miként hatnak a szervezetben.

1. Vízhajtók (=diuretikumok)

A magas vérnyomás csökkentésére gyakran folyamodnak a szervezetben lévő fölös mennyiségű „víz” elhajtásához. Ezáltal kevesebb lesz a keringésben jelen lévő folyadékmennyiség, tehermentesíthető a szív és a keringés. Logikus, hogy ha kevesebb az erekben lévő vérmennyiség, akkor csökken az érfalakra kifejtett nyomás, csökken a vérnyomás.

Nem árt azonban az óvatosság! A vízhajtók a víz mellett a különféle ásványi anyagokat is „kiűzhetik” a szervezetből, és könnyen léphet fel magnézium- vagy káliumhiány. Emiatt bizonyos vízhajtók szedésekor, így például a gyakran rendelt hidroklorotiazid (HCT) vagy a furoszemid hatóanyagok használatakor gondolni kell a mellékhatások kivédésére, a magnézium- és a káliumpótlásra. Vannak olyan vízhajtók is, amelyek káliumspórolók, azaz nem űzik ki a szervezetből a káliumot, ilyen például a spironolakton.

2. Alfa-blokkolók

A nevükben „-zozin”-ra végződő hatóanyagok megakadályozzák azt, hogy az ereket szűkítő ún. katecholaminok hozzákötődjenek az alfa-receptorokhoz. Amennyiben a katecholaminok az alfa-receptorokhoz kötődnek, annak heves szívdobogás, beszűkült erek és magas vérnyomás lehet a következménye. Mindez kivédhető megfelelő alfa-blokkoló hatóanyaggal. Érdekességként megjegyzendő, hogy az alfa-blokkolók egy részét a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére is használják, hiszen a hatóanyagok a simaizmok elernyesztése révén a vizelet könnyebb átfolyásához is hozzájárulnak a prosztatabetegeknél.

3. Béta-blokkolók

A szervezetben béta-1- és béta-2-receptorok is találhatók. A béta-1-receptorok a szívizomzatban vannak jelen, míg béta-2-receptorok a tüdőben és egyéb szövetekben is megtalálhatók. Míg a régebbi béta-blokkoló hatóanyagok (pl. propranolol) valamennyi béta-receptoron hatást fejtettek ki, és például az asztmás betegek állapotromlását idézhették elő mellékhatásként, addig a korszerű, modern béta-blokkolók már szelektíven a béta-1-receptoron hatnak, és úgy csökkentik a szívverések ütemét és a vérnyomást, hogy nem lépnek fel a légzést érintő mellékhatások (szelektív béta-blokkoló például a sokak által szedett metoprolol hatóanyag).

A béta-blokkolókat általában azoknak a betegeknek rendelik vérnyomáscsökkentőként, akiknél a magas vérnyomás magas szívfrekvenciával (heves szívdobogással) is társul. Mellékhatások a béta-blokkolóknál is – mint valamennyi gyógyszernél – felléphetnek. Hideg végtagok, alvást megzavaró rémálmok előfordulhatnak a béta-blokkolóknál.

4. Angiotenzin-konvertáló enzimet gátlók, azaz ACE-gátlók

Az angiotenzin-konvertáló enzim (=ACE) gátlása megakadályozza azt, hogy az angiotenzin I.-ből angiotenzin II. keletkezzen a szervezetben. Az angiotenzin II. egy érszűkítő molekula, amelynek a jelenléte emeli a vérnyomást.

Az ACE-gátló hatóanyagok a nevükben „-pril”-re végződnek.

Széles körben alkalmazott hatóanyagokról van szó, amelyek azonban a terhesség alatt szigorúan kerülendők, ugyanis a várandósság alatti szedésük magzati károsodást okozhat. Egyéb esetekben a tipikus mellékhatások közül a száraz köhögés emelhető ki. Ez az a fajta mellékhatás, amely általában idővel sem enyhül. Ha valaki a köhögés miatt „nem bírja” az ACE-gátlót, amit az orvosa rendelt neki, valószínűleg más hatásmechanizmusú vérnyomáscsökkentő szerre lesz szüksége a későbbiekben.

Jó tudni, hogyha a magas vérnyomásos beteg cukorbeteg és/vagy vesebeteg is, az ACE-gátlók esetükben jó választásnak minősülnek.

5. Angiotenzin II receptor-blokkolók (ARB)

Az angiotenzin II. hatása nem csak az előbb írt ACE-gátlók révén akadályozható meg, de az megtehető közvetlenül azoknak a receptoroknak a gátlása révén is, amelyeken az angiotenzin II a hatását kifejti. Az ARB-hatóanyagok neve „-zartán”-ra végződik, és számos szakember úgy véli, hogy ezek kedvezőbb mellékhatásprofilúak, mint az előbb említett ACE-gátlók.

Ha a magas vérnyomásos beteg cukorbeteg és/vagy vesebeteg is, esetükben az ARB-vegyületek az elsőként javasolt szerek között találhatók.

6. Direkt renin gátlók (DRI)

A direkt renin gátlók a legújabb hatóanyagcsoportot jelentik a vérnyomáscsökkentők körében, és tipikus képviselőjükként az aliszkiren hatóanyag említhető.

A direkt renin gátlók már annak az angiotenzin I.-nek a keletkezését megakadályozzák, amelyekből a későbbiekben vérnyomásemelő hatású angiotenzin II. keletkezhetne.

7. Kalcium-csatorna-blokkolók

Az erek falában található kalcium-csatornák ingerlése érszűkülethez és következményes magas vérnyomáshoz vezet. Ezeknek a csatornáknak a blokkolása az erek elernyedéséhez, a vérnyomás csökkenéséhez vezethet. Az ebbe a hatóanyagcsoportba tartozó gyógyszervegyületek neve „-dipinre” végződik. Mellékhatásokkal ebben az esetben is kalkulálni kell, több esetben a bőr kipirosodása, esetleg a boka dagadása alakulhat ki szedésükkor.

8. Centrális hatású vérnyomáscsökkentő szerek

Egyes vegyületek a központi idegrendszerbe bejutva fejtik ki a hatásukat, teljes mértékben nem tisztázott módon. Itt említhető például a metildopa hatóanyag, amely évtizedek óta ismert és használt, és amelyik első választás abban az esetben, ha a várandós nők magas vérnyomását kell megbízhatóan és biztonságosan csökkenteni.

A vérnyomáscsökkentők előbb bemutatott ismertetése csupán tájékoztató jellegű, és az semmilyen esetben nem helyettesítheti az orvossal való konzultációt!

Összegezve

  • A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek beállítása során gyakran két vagy több hatóanyag kombinációjára van szükség.
  • Fontos figyelembe venni a vízhajtók mellékhatásait, mint például a magnézium- vagy káliumhiányt.
  • Az alfa-blokkoló hatóanyagok megakadályozzák, hogy a katecholaminok az alfa-receptorokhoz kötődjenek, ezzel csökkentve a magas vérnyomást.
  • A béta-blokkolók szelektíven a béta-1-receptoron hatnak, így csökkentik a szívverések ütemét és a vérnyomást.
Hiába szedi a gyógyszert, nem megy le a vérnyomása? Itt a kardiológus tanácsa
Ez a cikk is érdekelheti

Hiába szedi a gyógyszert, nem megy le a vérnyomása? Itt a kardiológus tanácsa



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vérnyomáscsökkentő # gyógyszer # hatóanyag # dipin # DRI # zartán # ARB # ACE-gátló # pril # béta-blokkoló # alfa-blokkoló

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés