Vénás fekély: seprűvéna és pigmentfoltok jelezhetik
A vénás fekély a vénás keringési zavar végső stádiuma, éppen ezért számtalan előjele van.
A lábszárfekélyt latinul ulcus crurisnak hívják, amely vénaproblémák következtében lép fel. A vénás elégtelenség lábszár- és bokaduzzadást okozhat. Ezáltal a bőr károsodik, barnásan elszíneződik, könnyen sérülékennyé válik és súlyos esetekben seb alakulhat ki. Ez a seb, a lábszárfekély csak nagyon nehezen gyógyítható, legtöbbször az időseknek az alsó lábszáron alakul ki, nőknél gyakrabban, mint férfiakon.
1. Vénás fekély
A lábszárfekélyek döntő része vénás eredetű megbetegedésre vezethető vissza. A vénás keringési zavar végső stádiuma. Éppen ezért számtalan előjele van:
Amennyiben e tünetek és betegség kezelése időben megtörténik, úgy a vénás lábszárfekély megelőzhető. A vénás lábszárfekély kialakulása során a rossz oxigénellátás, a salakanyagok és méreganyagok pangása gyulladáshoz vezethet, ami szövetelhalást, így fekélyes sebet eredményez. Vagyis vénás lábszárfekély esetén nem szükséges külső sérülés a sebek kialakulásához.
A vénás fekély gyakori szövődményei:
- a fertőzések,
- az orbánc,
- az ekcéma
- és a vérzések.
A vénás lábszárfekély kezelésénél fontos az ödémák csökkentése, kompressziós kötéssel, harisnyával. Emellett nélkülözhetetlen a seb szakszerű ellátása, kezelése.
2. Artériás fekély
A fekélyek kisebb része artériás megbetegedésre vezethető vissza. Ebben az esetben valamilyen érelzáródás akadályozza a keringést, így a terület megfelelő vérellátását. Ezt leggyakrabban érelmeszesedés okozza. Emellett többek között artériás trombózisok vagy heveny artériás embólia is oka lehet az érelzáródásnak.
Az artériás fekély kezelésének alapja a szűkült szakaszon a vérellátás normalizálása érhártya eltávolítással, érprotézissel, vagy elkerülő ér beültetésével. Kezelés nélkül az alsó végtag artériás érelzáródása a láb elüszkösödését okozhatja.
Az artériás és vénás eredetű fekély tünetei, alapvetően térnek el abban, hogy míg a vénás fekély szinte fájdalommentes, addig az artériás fekély nagy fájdalommal jár.
3. Neurotrófiás zavarok ( pl: diabétesz) okozta lábszárfekély
A szervezetben az idegek általánosan ismert funkciójukon túl táplálják is a szöveteket. A cukorbetegség során létrejövő idegkárosodás (neuropátia) hatására ezt a feladatát az ideg nem látja el megfelelően és ez a bőr fekélyes elváltozását is okozhatja. Emellett a cukorbetegség okozhatja az erek elmeszesedését, a kiserek megbetegedését, a szövetek fertőzésekkel szembeni fokozott érzékenységét, melyek szintén hozzájárulnak a lábszárfekély kialakulásához.
A lábamputálás egyik leggyakoribb oka a diabétesz okozta fekélyesedés. Neurotrófiás zavarok okozta lábszárfekély esetében a gyógyulás alapja az alapbetegség kezelése. Fontos a megfelelő lábbeli viselete, a gyulladások hatékony kezelése, és a már kialakult seb tisztán tartása. Míg a vénás eredetű fekély rendszerint nem jár fájdalommal, addig az artériás, a neurotrófiás és kevert eredetű betegség fájdalmas.
Panaszok esetén forduljon háziorvosához, kezelőorvosához, vagy keresse fel fekélykezelő centrumunkat, hogy az Ön számára legmegfelelőbb kezelést tudja kiválasztani.
A lábszárfekély tünetei
- kiterjedt, szabálytalan szélű sebek;
- a sebek mélyek is lehetnek, akár a sípcsontig is terjedhetnek;
- nedvedzés;
- kezelés nélkül, sárgás, zöldes bűzös lepedék a seben;
A lábszárfekély kialakulásának szakaszai
- A vénás eredetű lábszárfekélyek első jele a bőr sötétvöröses vagy bíborszínű elváltozása a lábon. A bőr ezeken a területeken viszketőssé és szárazzá is válhat;
- Kezelés nélkül idővel kialakul a lábszárfekély, amely a sebképződésen túl a láb feldagadásával és bizonyos típusoknál fájdalommal jár együtt;
- Abban az esetben, ha a lábszáron kialakult fekély elfertőződik, a seb kellemetlen szagúvá válhat és elgennyesedhet;
Fontos már a korai tünetek jelentkezése esetén érsebész szakorvos segítségét kérni, hiszen az újonnan kialakult és kisebb méretű fekélyek gyógyítása sokkal könnyebb, mint a régebbi sebeké.
Olvasta már?
- Trombózis - ha visszeres a lába, erre vigyázzon
- Fájós lábak: visszér vagy trombózis okozza? Így derítheti ki
- Gyakran fáj a lába? Így ismerheti fel a visszértágulatot, érszűkületet
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!