Mi okozhat ünnepi szívszindrómát? Ezekre érdemes figyelni!
Ezek a tünetek hívhatják fel a figyelmet arra, hogy az ünneplés túl nagy terhet ró a szívünkre
Mi az az ünnepi szívszindróma?
Az ünnepi szívszindróma kifejezés az 1970-es években jelent meg, amikor egy orvos megfigyelte, hogy az ünnepek idején megnő a szívritmuszavarokkal küzdő, egyébként egészséges betegek száma a mértéktelen alkoholfogyasztást követően. Annak ellenére, hogy a név az ünnepekre utal, a jelenség nem korlátozódik kizárólag ezekre az alkalmakra.
Dr. Regina S. Druz, a Long Island Integratív Kardiológiai Központ munkatársa szerint az ünnepi szívszindrómának nincs formális definíciója. Az elnevezés olyan szívproblémákat takar, amelyek a sós ételek és az alkohol túlzott fogyasztásával kapcsolatosak. Bár az év bármely szakában előfordulhatnak hasonló esetek, az ünnepi időszakban gyakoribbak.
Miért vezet a túlzott alkoholfogyasztás szívproblémákhoz?
A túlzott alkoholfogyasztás erős szívdobogást, aritmiát, különféle szívproblémákat, például pitvarfibrillációt okozhat. A pitvarfibrilláció során a szív felső kamrái túl gyorsan pumpálják a vért, ami zavarokat okozhat a szív szinkronizációjában.
Az ünnepi szívszindróma összefügghet a túlzott alkoholfogyasztással, magas stresszszinttel és kiszáradással is. Az alkohol hatásaival kapcsolatos kutatások azt mutatják, hogy az alkohol akadályozhatja a szív megfelelő összehúzódását, ami aritmiát és egyéb szívproblémákat eredményezhet.
Ezek az ünnepi szívszindróma tünetei:
- erős, szapora vagy szabálytalan szívdobogás;
- energiahiány vagy túlzott fáradtság;
- szédülés vagy ájulás;
- remegés, fájdalom, nyomás vagy egyéb kellemetlenség érzése a mellkasban;
- légszomj, amely nem csak megterhelő tevékenység közben, de akár nyugalmi állapotban is jelentkezik.
Egyik pillanatban még élvezzük az ünnepi eseményeket, a másikban hirtelen légszomjat, mellkasi fájdalmat, szédülést vagy szívdobogásérzést tapasztalunk. Fontos hangsúlyozni, hogy az alkohol és a túlzott étkezés által kiváltott szívproblémák nem korlátozódnak kizárólag az ünnepi időszakra, hanem bármely időszakban előfordulhatnak. Így ha ilyen vagy hasonló tüneteket észlelnek, érdemes felkeresni egy szakembert, a további kivizsgálások érdekében.
Olvasta már?
- Hányinger és csuklás: a stroke előjelei is lehetnek
- Miben különbözik a gyermekek és a felnőttek újraélesztése
- Ha naponta ennyit lépcsőzik, kisebb lehet az esélye a stroke-ra
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!