Fürdés után a part felé sétált, amikor összeesett a férfi - egy vízimentő élesztette újra
A strandi vízimentő gyorsaságán múlt a férfi élete.
A napokban egy 60 év körüli férfi a Veszprém vármegyei strandon pihent, ekkor lett hirtelen rosszul. Fürdés után, a part felé sétált, amikor összeesett. A strandi vízimentő azonnal a férfihez sietett, a partra mentette és megvizsgálta a beteget, aki már nem lélegzett. A vízimentő rögtön megkezdte az újraélesztést, miközben a szemtanúk értesítették a mentőket. Mentésirányító több egységet, köztük mentőhajót és mentőhelikoptert is riasztott. Az időben megkezdett mellkasi nyomások mindössze néhány perc után, még a mentők kiérkezése előtt sikerre vezettek, a férfi légzése és keringése visszatért – írja az Országos Mentőszolgálat facebook oldalán.
Helyszínre érkező mentősök emelt szintű ellátásba kezdtek, így végül stabil állapotban szállíthatták kórházba a beteget.
Mi a teendő, ha valaki rosszul lesz?
Hirtelen szívhalál észlelése esetén az alapszintű újraélesztést minden esetben azonnal el kell kezdeni! A mellkasi kompresszót és a befújást a mentők kiérkezéséig fenn kell tartani. Ha van rá mód, ajánlott egymást váltani az újraélesztés során, mivel a percekig tartó újraélesztés fizikailag is megterhelő.
A szívmegállás azonnali újraélesztés nélkül halálos!
A szívmegállással megszűnik a vérkeringés, így az oxigénben gazdag vér áramlásának hiánya súlyos agykárosodáshoz, majd halálhoz vezet. Ezért az eszméletlen, nem lélegző személyhez azonnal orvosi segítséget kell hívni – hívja a 112-t és kérjen mentőt!
A földön fekvő beteget meg kell szólítani és a válltájékot óvatosan meg kell rázni. Ha nem érkezik rá reakció, akkor a beteg nincs eszméleténél. Ellenőrizni kell a légzést legalább 10 másodpercen át. Ha nincs légzés, vagy nagyon gyenge, akkor már biztos, hogy újraélesztésre lesz szükség, amit azonnal meg kell kezdeni és a mentők megérkezéséig folytatni kell.
Hogyan kell újraéleszteni?
Lehetőség szerint a légutakból el kell távolítani minden jól látható akadályt (pl. hányadék, műfogsor), majd a hanyatt fekvő beteg fejét óvatosan hátra kell hajtani, a szabadabb légutak biztosítása érdekében.
10 másodpercig figyelni kell a mellkas mozgását. Ha nem észlelhető legalább 2 lélegzetvétel, az azt jelenti, hogy nincs elégséges keringés, és azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést 30 mellkaskompresszióval (a mellkas közepén, a szegycsont felett egymásra helyezett, kinyújtott kezekkel történő erőteljes – 4-5 centiméteres – benyomásával, legalább 100/perc-es frekvenciával).
A 30 mellkaskompresszió után mesterséges lélegeztetés következik: 2 befújás 5 másodperces különbséggel a beteg szájába vagy orrába (szájba történő fújás esetén az orr nyílásait, orrba történő fújás esetén a szájat be kell fogni). Befújásnál figyelni kell a mellkas emelkedését és süllyedését. Ha a mellkas nem emelkedik és süllyed, az azt jelenti, hogy a lélegeztetés elégtelen. A mellkaskompressziót ebben az esetben is mindenképpen folytatni kell.
Az újraélesztés alapjai videón:
A kiérkező mentő stabilizálja és intenzív osztályra szállítja a beteget. Amennyiben szükséges, szívkatéteres beavatkozást vagy egyéb műtétet is végeznek rajta, és újra megnyitják az elzáródott eret.
Pár napos intenzív terápia után a beteg kardiológiai osztályon épül fel, ahol komplex kardiológiai rehabilitációt kap gyógytornával, diétás tanácsadással, pszichológiai támogatással kiegészítve.
A hirtelen szívhalál megelőzése
A hirtelen szívhalál megelőzése érdekében a legfontosabb az egészséges életmód követése, valamint rendszeres részvétel kardiológiai szűrővizsgálatokon. Panaszok esetén fontos, hogy minél hamarabb forduljon orvoshoz, és az előírt kezelést pontosan kövesse!
Bizonyos szívbetegségek esetén sor kerülhet egy kis készülék, az ún. implantálható kardioverter defibrillátor (ICD) beültetésére, amely ha veszélyes ritmuszavart észlel, defibrillálni tudja a szívet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!