Több a szívbeteg a légifolyosók alatt?
Egy nemrég Svájcban végzett kutatás szerint a légifolyosók alatt élőknek nagyobb az esélyük a szívbetegségekre.
A 4,6 millió felnőtt részvételével készült felmérés alapján a légi utak zaja egyértelműen növeli a szívroham és más szívbetegségek előfordulását.
"Ez a jelenség különösen azoknál az embereknél mutatkozott, akik különösen zajos helyen élnek, vagy régóta vannak kitéve a zajártalomnak" - nyilatkozta Matthias Egger, a Bern Egyetem munkatársa, majd hozzátette: "Már régebben is gyanítottuk, hogy a zajszennyezésnek köze van a szívbetegségek előfordulásának gyakoriságához, de a legtöbb esetben más tényezők is zavarják a megfigyelést. A forgalmas közutak mellett élők például több szmogot szívnak be, így nem egyértelmű, mi okozza a szívbetegségre való hajlam növekedését. A légifolyosók esetében azonban más tényező szóba sem jöhet."
A kutatási eredmények szerint azok az emberek, akik naponta legalább 60 decibelnyi zajnak vannak kitéve 30 százalékkal nagyobb eséllyel halnak meg a későbbiekben szívrohamban. Azoknak, akik hosszabb ideje élnek már ilyen zajos környezetben, akár 50 százalékkal is nőhet a szívrohamra való hajlamuk.
"Ezek alapján egyértelmű az összefüggés a zajszennyezés és a koronáriabetegség (koszorúérbetegség) előfordulása között. Ennek oka egyrészt az ősi ösztönökben keresendő, hiszen minden hangos zajt szervezetünk támadásként érzékel, és felkészül a menekülésre. A másik ok a stressz. A zajok, legyenek bármilyen aprók, tudat alatt idegesítenek minket, ami állandó stresszhez vezet, amivel együtt jár a magas vérnyomás és pulzusszám" - nyilatkozta Hugh Davies, a Brit Kolumbia Egészségtudományi Egyetem munkatársa.
A kutatók szerint hangfogókkal, elterelő légifolyosókkal és az otthonok hangszigetelésével csökkenthető lenne a zajszennyezés és vele együtt a szívbetegségekre való hajlam is.