Ezeket látta már?

Ez a 3 teszt segíthet megjósolni a nőknél a szívinfarktus és a stroke kockázatát

teszt biomarker nők szívinfarktus stroke kockázat megjósol

Egy tanulmányban megállapították, hogy a nőknél három biomarker vizsgálata előre jelezheti a szívroham, a stroke vagy más szív- és érrendszeri problémák kockázatát.

Egy kutatás eredményei szerint három biomarker vizsgálata segíthet a női szívroham, stroke vagy más szív- és érrendszeri problémák kockázatának előrejelzésében. A tanulmány a New England Journal of Medicine- ben megjelent vizsgálatban közel 28 000 nő adatait elemezték.

A 3 kulcsfontosságú biomarker

A kutatás során a szakértők három fontos biomarkert vizsgáltak: az LDL (rossz) koleszterint, a lipoproteint (a)-t (más néven Lp(a)-t) és a C-reaktív fehérjét (CRP), amely a gyulladás szintjét jelzi. E három mérőszám ugyanis szoros kapcsolatot mutat a szív- és érrendszeri események kockázatával, amelyek legalább 30 év múlva jelentkezhetnek.

Paul Ridker, a kutatás vezetője elmondta, hogy a szív-egészségügyi szűréseket korábban kellene megkezdeni, mivel a gyulladás és a koleszterinszint csökkenthető.

- Sokkal korábban el kell kezdenünk a megelőzést, és egyetemesen meg kell mérni ezt a három biomarkert - hívta fel a figyelmet.

Nem elég a koleszterinszint mérése

Az LDL-koleszterin szint mérése jelenleg a legelterjedtebb módszer a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának meghatározására. Ridker és csapata azonban úgy véli, hogy a CRP és az Lp(a) bevonása hasznos lehet a pontosabb előrejelzés érdekében.

A CRP a máj által termelt fehérje, válaszul a szervezetben jelenlévő gyulladásos folyamatokra. Szintjének emelkedése jelezhet így akut vagy krónikus gyulladást, fertőzést, autoimmun betegséget, reumás állapotot, illetve felhívhatja a figyelmet a szívbetegségek magasabb kockázatára is.

Az LDL - vagyis az alacsony sűrűségű lipoprotein - a vérben található egyik típusú lipoprotein, amely a koleszterint szállítja a májból a test különböző sejtjeibe. Gyakran "rossz" koleszterinnek nevezik, mert a magas LDL szintek összefüggésbe hozhatók az érelmeszesedéssel, amely növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ugyanis felhalmozódhat az artériák falában, plakkokat képezve, amelyek szűkíthetik és rugalmatlanná tehetik az artériákat.

Az Lp(a) egy speciális típusú lipoprotein, amely szoros összefüggésben áll az LDL koleszterinnel. Az Lp(a) egy további fehérjét, az úgynevezett apolipoprotein(a)-t tartalmaz, amely az LDL-hez kapcsolódik. Érdemes tudni, hogy az Lp(a) szintje genetikailag meghatározott és viszonylag stabil az életünk során. Magas szintére azonban érdemes felfigyelni, megnöveli a kardiovaszkuláris betegségek, például az érelmeszesedés (ateroszklerózis), a szívroham és a stroke kockázatát.

A három biomarker szintje és a kardiovaszkuláris események közötti összefüggést a kutatók három évtizedes nyomon követés során vizsgálták. Eredményeik alapján a magasabb biomarker szinttel rendelkező nők 2,6-szor nagyobb valószínűséggel szenvedtek el súlyos szív- és érrendszeri eseményeket, mint azok, akiknél a biomarkerek szintje alacsonyabb volt.

A szűrés fontossága

A kutatás eredményei hangsúlyozzák az említett három biomarker rutinszerű szűrésének szükségességét, különösen a nők körében, hiszen a kockázati tényezők ismerete segíthet a megelőzésben, és lehetőséget ad a betegeknek, hogy áttérjenek az egészséges életmódra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szívinfarktus jelei nőknél: ezekre a tünetekre érdemes odafigyelni

Szívinfarktus jelei nőknél: ezekre a tünetekre érdemes odafigyelni

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívinfarktus

Forrás: health.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához