Ezeket látta már?

Szívroham - tudja meg, mik a túlélési arányok életkor szerint

szívroham túlélés életkor szívinfarktus

A szívroham életveszélyes állapot, mely gyakran halállal végződik. De vajon mik a túlélési esélyek? Szakemberek szerint igen sokat számít az illető életkora.

Szívinfarktusról akkor beszélünk, amikor ha a szív egy részének véráramlása elzáródik, illetve súlyosan csökken. Életveszélyes állapot, és minél hosszabb ideig tart az elzáródás, annál több károsodás történik a szívben.

A szívroham túlélési aránya több tényező függvénye: befolyásolja többek között az, hogy mikor kap orvosi segítséget a beteg, melyik artéria, milyen mértékben záródott el, de az illető neme és életkora is nagy szerepet játszik benne.

A szívroham túlélési aránya

Számos tényező befolyásolja, hogy valaki túléli-e a szívrohamot, ezek az alábbiak:

A szívroham típusa

A legsúlyosabb típusú szívinfarktus az úgynevezett ST-elevációs szívinfarktus, melyet a koszorúér teljes elzáródása okoz. Ez a szívinfarktusok legsúlyosabb típusa. A nem ST-elevációval járó szívizominfarktus pedig az, amikor egy artéria részlegesen elzáródik, ezáltal súlyosan csökken a szív vérellátása.

A túlélési esély attól függ, hogy mely artériák érintettek. A legveszélyesebb a bal elülső leszálló (LAD) artériában történő elzáródás, mivel ez az artéria látja el vérrel a szív nagy részét.

Nem

A nők túlélési aránya alacsonyabb a férfiakénál, melynek több oka is van. Az egyik, hogy ők jellemzően későbbi életkorban kapnak szívrohamot, ráadásul a gyengébbik nem artériái kisebbek, így a szívbetegség tünetei eltérőek lehetnek, ami néha késleltetheti a diagnózis felállítását, ezért később juthat orvosi segítséghez a beteg.

Egy 2020-as kutatás szerint minden negyedik nő (23%) egy éven belül meghal szívroham után, 47%-uk pedig öt éven belül.

A kezelésig eltelt idő

Szívroham esetén a gyors orvosi ellátás, az elzáródás megszüntetése elengedhetetlen, mivel a végkimenetel attól függ, hogy a szívizom mekkora része pusztult el.

Amennyiben a szükséges terápiát 3-4 órán belül elvégzik, a maradandó izomkárosodás nagy része elkerülhető, ám, ha eltelik 5-6 óra, úgy egyre kevesebb szívizom menthető meg. 12 óra elteltével a károsodás már általában visszafordíthatatlan.

A szívroham után különböző szívpanaszok léphetnek fel (pl. pitvarfibrilláció, tachycardia), ráadásul a későbbiekben megnő a hirtelen szívhalál esélye is (különösen az első évben), de gyakori az is, amikor még a kórházban következik be szívleállás.

Életkor

A szívroham túlélési aránya életkoronként változik, főként a fiatalabb felnőttek esetén jobbak a kilátások. Egy nemrégiben készült iráni tanulmányban 22 187 szívrohamon átesett felnőtt beteget követtek nyomon, melynek során a következő túlélési arányokat figyelték meg:

  • A legmagasabb túlélési esély a 25-30 éves korosztályban volt.
  • A legalacsonyabb az 55-60 éves korcsoportban (összességében a 28 napos, hat hónapos és egy éves utánkövetéssel együtt).

Egy másik 2017-es tanulmányban pedig azt állapították meg, hogy a 65 éves és idősebb emberek háromszor nagyobb valószínűséggel haltak meg szívrohamban, mint az annál fiatalabbak. Az idősebbeknél ugyanis a szívrohamot követő 30 napon belüli halálozás aránya 9,4% volt, míg a fiatalabbaknál 3,0%.

Összegezve

  • A túlélési esélyeket befolyásolja, hogy mely artéria záródott el, de az illető neme és életkora is nagy szerepet játszik benne.
  • A bal elülső leszálló artériában létrejövő elzáródás a legveszélyesebb.
  • A nők túlélési esélye alacsonyabb, mert gyakran későbbi életkorban kapnak szívrohamot és a tüneteik is eltérőek lehetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Figyelmeztet az orvos - ez a 7 legfontosabb teendő szívinfarktus után

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívinfarktus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához