Ezeket mindenképp érdemes tudnia a legsúlyosabb szívrohamról
Minden szívroham súlyos, ám vannak különösen életveszélyesek.
Súlyos szívroham akkor következik be, amikor az egyik artéria elzáródik, ami nagyban megzavarja az oxigén áramlását a szívbe. A szívinfarktus legsúlyosabb típusa az ST-elevációs szívinfarktus, azaz a STEMI.
A szívinfarktus egy rendkívül súlyos állapot, amely akkor lép fel, amikor a szívizom egyes részeihez nem jut elegendő vér. A probléma számos tényező következménye lehet, ám legtöbbször a szív egy vagy több artériájának elzáródása okozza. Amennyiben a véráramlás nem áll helyre bizonyos időn belül, az állapot maradandó szívkárosodást, sőt akár halált is okozhat.
STEMI, a legsúlyosabb szívroham típus
A STEMI (ST elevációs miokardiális infarktus) a legsúlyosabb szívroham típus, amely jelentős mértékben eltér más szívrohamoktól, méghozzá az érintett artéria elzáródásának mértéke miatt.
Míg egy 80%-os vagy 90%-os artériás elzáródás is súlyos szívrohamhoz vezethet, STEMI esetében a szívhez vezető egyik fő artéria teljes egészében, azaz 100%-ban elzáródik. Ha a beteg nem kap időben segítséget, úgy az állapot maradandó szívkárosodást vagy akár halált is okozhat.
Egy másik szívroham típus a nem ST-szegmens elevációval járó szívinfarktus (NSTEMI). Bár ez is egy igen komoly állapotot takar, és azonnali beavatkozást igényel, ekkor még van némi véráramlás a szívbe, amely csökkenti az elzáródás által okozott kockázatokat.
Mire utal az elnevezés?
A STEMI elnevezés az alábbi angol szavakból áll:
- ST (ST-szegmens): az EKG egyik szakasza, amely a szív elektromos aktivitását jelzi.
- elevation: emelkedés.
- MI (Myocardial Infarction): miokardiális infarktus, vagyis szívizomelhalás.
Mi történik STEMI során?
Az artériák falán, -amelyek vért szállítanak a szívhez-, zsíros lerakódások (plakkok) keletkeznek, melyek többek között koleszterint, kalciumot és egyéb anyagokat tartalmaznak. Idővel ezek a plakkok megvastagodnak és merevvé válnak, míg végül repedésekhez vezethetnek - ez károsíthatja az érfalat, vagyis egyfajta sérülést hozhat létre. A folyamat vérrögképződéshez vezethet, melynek veszélye, hogy a vérrög (thrombus) fokozatosan nőhet az érben, míg végül teljesen elzárhatja az artériát. Ekkor az oxigénben gazdag vér eljutása a szívizom adott területeihez akadályozottá válik, és ha a szívizomsejtek nem kapnak elegendő oxigént, elhalnak.
A szívrohamok közül a STEMI a legsúlyosabb: a betegek 2,5–10%-a 30 napon belül életét veszti.
Tünetek
Függetlenül a szívroham típusától, a tünetek jellemzően az alábbiak (bár STEMI esetén ezek intenzívebbek lehetnek):
- hideg verejtékezés
- mellkasi fájdalom
- szédülés
- hányinger
- fájdalom az állkapocsban, nyakban, hátban
- légszomj
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Infarktus: 3 tünet, ami segíthet korán felismerni a közeledő szívrohamot