Ezeket látta már?

Szívritmuszavar: erre figyeljen, ha gyógyszert kell szednie

Betegségek
2025. február 07. 06:14
szívritmuszavar gyógyszer hatás vérrög

Fontos tanácsokat osztott meg a kardiológus.

Ezért számoljunk be mindenképp az orvosnak azokról a gyógyszerekről, táplálék-kiegészítőkről, vitaminokról, amelyeket szedünk.

Mi a szívritmuszavar?

Szívritmuszavarnak nevezzük, amikor a szívverés üteme eltér a megszokottól, a szívdobogást koordináló elektromos tevékenység nem megfelelően működik. A megváltozott szívritmus lehet gyorsabb (tachycardia), lassabb (bradycardia) vagy egyenetlen is.

Szívritmuszavart a legtöbb ember tapasztalt már élete során: leggyakoribb tünete, hogy a szív kihagy egy ütést, vagy szabálytalanul ver. Ezek a ritmuszavarok az esetek többségében veszélytelenek, ám egyes formái súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy a zavar érzékelt mértéke nem feltétlenül áll arányban az általa hordozott veszéllyel.

A szívritmuszavar legtöbb formája ártalmatlan ugyan és kezelést sem igényel, de dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint az ellenőrzés ezekben az esetekben is fontos. Mikor van szükség mégis kezelésre, és melyek ennek az összetevői?

Mi a célja a szívritmuszavar kezelésének?

- A szívritmuszavar sokszor teljesen ártalmatlan, sok esetben még tünetet sem okoz, és csak véletlenül derül rá fény egy vizsgálat során. Más esetekben úgy érezhetjük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, esetleg kimaradást, vagy szapora, rendetlen szívműködést észlelünk – ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálás eredményeit értékelve eldöntjük, hogy az állapot mennyire komoly és vezethet-e a jövőben komplikációkhoz. Amennyiben igen, úgy egy kezelési tervet állítunk fel, amelynek több célja is van – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

  • Meg kell akadályozni a vérrögök képződését – különösen pitvarfibrilláció esetén.
  • Normál keretek közt kell tartani a pulzust.
  • Ha lehetséges, vissza kell állítani a normál szívritmust.
  • Amennyiben valamilyen betegség vagy állapot okozza a szívritmuszavart, azt kezelni kell.
  • Minden rizikófaktor mérséklésére vagy kiiktatására kell törekedni, ami szívbetegséget vagy stroke-ot okozhat.  

Élet szívritmuszavarral: mire kell figyelni?

Akinél a szívritmuszavar kezelést igényel, annak szüksége lehet gyógyszerszedésre, a pulzus monitorozására, és azon életmódbeli változásokra, amelyekkel a kockázat csökkenthető. Ez utóbbi azoknak is fontos, akik tünetmentesen és gyógyszerekre nem szorulva élnek szívritmuszavarral.

Gondosan szedje a gyógyszert!

Amikor a gyógyszerről kell dönteni, mindenképpen számoljunk be az orvosnak azokról a gyógyszerekről, táplálék kiegészítőkről, vitaminokról, amelyeket már szedünk. Amit a kardiológus elrendelt, azt a felírtak szerint szükséges szedni. Soha nem szabad önkényesen befejezni a gyógyszerszedést (mert például jól érezzük magunkat), csakis az orvossal egyeztetve. Ha mellékhatást tapasztalunk, mindenképpen számoljunk be erről a kezelőorvosnak.

Ellenőrizze a pulzust!

Tanuljuk meg mérni a saját pulzusunkat (a nyakon vagy a tenyér alatt), különösen, ha pacemaker-rel élünk. A vérnyomásmérés során a mért pulzusértékeket is figyeljük, és szükség esetén naplózzuk.

Legyen óvatos a vérnyomásemelő anyagokkal!

Figyeljük meg, hogyan hatnak ránk egyes anyagok, és amelyek megzavarják a szívritmust, azokat hagyjuk el vagy egyeztessünk róluk az azt elrendelő orvossal. Ilyen lehet a koffein, a cigaretta, az alkohol, a drogok, a köhögésre, megfázásra szedett gyógyszerek, az étvágycsökkentők, a mentális betegségek kezelésre rendelt gyógyszerek, a béta-blokkolók. Paradox módon néha a szívritmuszavarra felírt gyógyszerek is okozhatnak ritmuszavart – épp ezért a tapasztalt tünetekről mielőbb tájékoztatni kell a kardiológust.

Csökkentse a rizikót!

Mivel már önmagában a szívritmuszavar is egy rizikófaktor a szív-érrendszeri betegségek, események és a stroke szempontjából, fontos, hogy a továbbiakat próbáljuk rendezni. Orvosi útmutatással és életmód orvoslássegítségével csökkentsük a magas vérnyomást és koleszterinszintet, elhízás esetén csökkentsük a testtömeget, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, mozogjunk rendszeresen és próbáljunk leszokni a dohányzásról.

Összegezve

  • Szívritmuszavar esetén fontos az orvos tájékoztatása az szedett gyógyszerekről, táplálék-kiegészítőkről, vitaminokról.
  • A szívritmuszavar lehet gyorsabb, lassabb vagy egyenetlen szívverés is.
  • A zavar általában veszélytelen, de egyes formái lehetnek életveszélyesek is.
  • Kezelés esetén szükség lehet gyógyszerszedésre, pulzus monitorozására és életmódbeli változásokra.
Heves szívdobogásra riad fel álmából éjszakánként? Nem csak szívbetegség okozhatja
Ez a cikk is érdekelheti

Heves szívdobogásra riad fel álmából éjszakánként? Nem csak szívbetegség okozhatja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# szívritmuszavar # szívbetegség # pulzus # vérrög

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés