Ezeket látta már?

Szívinfarktus - a kutatók szerint bizonyos napokon nagyobb a kockázata

szívinfarktus szívroham kockázat kutatás

Kutatók szerint ezen a napon nagyobb eséllyel alakulhat ki infarktus.

Dobson Szabolcs közösségi oldalán izgalmas kutatásra hívta fel a figyelmet.

"A Brit Szív- és Érrendszeri Társaság (British Cardiovascular Society) manchesteri konferenciáján bemutatott új kutatás szerint nagyobb valószínűséggel fordulnak elő súlyos szívrohamok a munkahét elején, mint bármikor máskor.

Az írországi Belfast Health and Social Care Trust és a Royal College of Surgeons orvosai Írországban 10.528 olyan beteg adatait elemezték, akik 2013 és 2018 között a legsúlyosabb fajtájú szívinfarktussal kerültek kórházba. Ezt ST-elevációs szívizominfarktusnak (STEMI) nevezik, és akkor fordul elő, amikor egy fő koszorúér teljesen elzáródott.

A kutatók azt tapasztalták, hogy a STEMI-szívrohamok aránya a munkahét elején megugrott, és a legmagasabb arányban hétfőn fordult elő. A vártnál magasabb volt a STEMI-arány vasárnap is" - olvasható a posztban.

Dobson kiemelte, hogy mindeddig nem tudták teljes mértékben megmagyarázni, miért fordul elő ez a „szomorú hétfő” jelenség. Korábbi tanulmányok, amelyek szintén arra utaltak, hogy a szívrohamok nagyobb valószínűséggel fordulnak elő hétfőn, a cirkadián (napi alvás-ébrenlét) ritmus szerepére világítottak rá.

Ezek a szívinfarktus tünetei

A szívinfarktus tüneteinek felismerése sok esetben a tapasztalt orvosoknak is nehézséget okoz, hiszen nem minden esetben okoz tüneteket, vagy épp egyes tünetek elmaradnak. Továbbá az infarktus tünetei nagymértékben függnek a beteg korától, társbetegségeitől, az infarktus helyétől s az érintett szívizomterület nagyságától.

Jellemző szívinfarktus tünetek:

  • mellkasi - jellemzően bal karba sugárzó -szorító fájdalom - ez az a tünet, amit a legtöbben ismernek;

Kevésbé ismert szívroham tünetek:

  • hányinger, hányás
  • nehézlégzés
  • eszméletvesztés
  • verejtékezés

Egyes esetekben a felsorolt tünetek összetéveszthetőek a mellkasi fájdalommal, az angina pectoris-szal. Nagy különbség a két állapot között, hogy az angina pectoris esetén a szív számára szükségesnél kevesebb oxigén érkezik az artériákból általában koszorúér szűkület miatt. A két betegség között a legnagyobb különbség, hogy a szívinfarktus esetében visszafordíthatatlan szívizom elhalás történik, míg a mellkasi fájdalom esetében nem.

Összegzés

  • A munkahét elején nagyobb valószínűséggel fordulnak elő súlyos szívrohamok, mint bármikor máskor.
  • Az ír orvosok 10.528 olyan beteg adatait elemezték, akik a legsúlyosabb fajtájú szívinfarktussal kerültek kórházba.
  • A kutatás szerint a STEMI-szívinfarktusok aránya a munkahét elején megugrott, legmagasabb arányban hétfőn fordult elő.
  • Korábbi tanulmányok arra utaltak, hogy a szívrohamok gyakoribbak hétfőn, és a cirkadián ritmus szerepet játszhat ebben.
  • Szívinfarktus tünetei és az angina pectoris tünetei között nagy különbség van, de a tünetek függhetnek a beteg korától, társbetegségeitől, és az érintett szívizomterület nagyságától.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen érzés a szívroham? Öt nő mesélt a szívinfarktus pillanatáról

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szívinfarktus

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához